بلاگ

تغییرات واژن پس از زایمان

پرستار کودک

تغییرات واژن پس از زایمان

تغییرات واژن پس از زایمان :هنگام تولد، جنین از دهانه ی واژن عبور می کند و از واژن خارج می شود که به آن کانال زایمان می گویند. همزمان با ورود جنین به کانال زایمان، واژن کشیده می شود تا جنین بتواند از جنین  از آن عبور کند. گاهی اوقات پوست بین واژن و مقعد پاره شده یا توسط پزشک یا ماما بریده می شود تا جنین بتواند خارج شود. که به این کار «اپی زیاتومی» می گویند.

پ

تغییرات واژن

اگر مادر پس از زایمان احساس کند، واژن او بازتر و خشک تر از قبل شده و یا هنگام برقراری رابطه جنسی در قسم پرینه دردی احساس کند، امری عادی است. در اینجا به چند تغییر که ممکن است شما آنها را تحربه کنید و چند نکته که به شما کمک می کند، اشاره می کنیم.

باز شدن واژن؛

ممکن است واژن شما نسبت به قبل  از زایمان گشادتر شده باشد. دکتر سوزی النیل مشاور زنان در دانشکده پزشکی لندن می گوید، ممکن است مادر در واژن خود شلی، نرمی، گشادی، کوفتگی و تورم احساس کند که کاملا طبیعی است، اجساس گشادی و تورم باید چند روز پس از زایمان کمتر می شود.

ممکن است واژن شما به طور کامل به شکل قبل از زایمان خود برنگردد، ولی این مسئله مشکلی ایجاد نمی کند. اگر این مسئله باعث نگرانی شما شده می توانید با مشاور یا پزشک زنان و زایمان خود مشوزت کنید. همچنین دکتر سوزی النیل می گوید: ما همیشه تمرینات ورزشی مخصوص کف لگن (تمرینات کگل) را توصیه می کنیم.

این تمرینات به تقویت ماهیچه های واژن و کف لگن کمک می کنیم. این تمرینات از بی اختیاری ادرار (چک کردن ادرار) جلوگیری کرده و به سفت تر شدن ماهیچه های واژن کمک می کند. بی اختیاری ادرار پس از ازیمان امری معمول و شایع است، اما تمرینات ورزشی کف لگن این مشکل را کمتر کرده و به شما کمک می کند از رابطه جنسی لذت بیشتری ببرید.

این تمرینات را می توان هر جا و هر زمان در حالت نشسته یا ایستاده انجام داد:

  • مقعد خود را جمع کرده و همزمان به سمت داخل بکشید، و همچنین واژن خود را بسته و به سمت بالا بکشید.
  • این کار را به آرامی انجام دهید، تا جایی که می توانید عضلات را منقبض نگه دراید، ولی مدت زمان انقباض عضلات بیشتر از ده ثانیه نشود.
  • هر روز این تمرین را چهار تا شش نوبت در روز و هر نوبت ده بار تکرار کنید.

تصورکنید این تمرین را هنگام شستشو، زمانی که در صف سوپر مارکت منتظر هستید یا هنگام تماشای تلویزیون انجام دهید.

خشکی واژن؛

احساس خشکی واژن پس از زایمان نسبت به قبل از زایمان امری کاملا طبیعی است. این مسئله با کاهش ترشح هورمون استروژن نسبت له قبل از زایمان ارتباط مستقیم دارد. میزان ترشح هورمون استروژن مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند نسبت به بقیه کادرام کمتر است، بنابراین خشکی واژن را بیشتر احساس می کنند.

دکتر سوزی النیل معتقد است، زمانی که شیردهی را قطع کنید و عادت ماهیانه روال قبل خود را پیدا کند، میزان استروژن خون به سطح قبل از بارداری بر می گردد و خشکی واژن بهبود می یابد. اگر شما دوباهر اقدام به برقراری رابطه جنسی کردید و خشکی واژن باعث بروز مشکل شد می توانید از مواد مخصوص روان کننده (لوبریکانت) استفاده کنید. شما می توانید روان کننده ها را از سوپر مارکت ها، داروخانه ها یا به صورت اینترنتی خریداری کنید.

اگر از لاتکس یا کاندوم های پلی ایزوپرن (کاندوم صناعی) استفاده می کنید، مطمئن شوید روان کننده ای که استفاده می کنید از پایه آبی ساخته شده باشد، زیرا اگر از نوع روغنی مانند نرم کننده یا لوسیون باشد باعث پارگی کاندوم میشود.

اگر این مسئله در رابطه جنسی شما و همسرتان مشکلی ایجاد کرده، سعی کنید درباره این موضوع با همسر خود صحبت کنید. با این کار بجای اینکه فقط شما نگران این موضوع باشید هر دو با هم برای رفع این مشکل اقدام می کنید. اگر خشکی واژن ادامه داشت و شرایط برای شما آزاردهنده شد با مشاور سلامت یا متخصص زنان و زامیان خود صحبت کنید.

درد و بخیه در پرینه؛

احساس درد و سوزش واژن بلافاصله پس  از زایمان امری طبیعی است. معمولا هفته ششم تا دوازدهم پس از زایمان، درد و سوزش بهتر می شود. در هر شکل برای بهتر شدن درد و سوزش تمرینات ورزشی کف لگن توصیه می شود. اگر پوست قسمت پرینه هنگام زایمان پاره یا بریده شده و قسمت آسیب دیده برای بهبودی نیاز به بخیه  داشته یا اپی زیاتومی انجام گرفته، در این قسمت احساس درد و سوزش می کنید.مسکن به کاهش درد کمک می کند در صورت تغذیه نوزاد با شیر مادر قبل از مصرف هر مسکن بدون نسخه با ماما، متخصص زنان یا پزشک داروساز مشورت کنید.

تمیز نگه داشتن قسمت پرینه اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابراین همیشه قبل  و بعد از عوض کردن پد بهداشتی، دستان خود را بشوئید و هر وقت لازم بود حتی با فاصله زمانی کم، پد بهداشتی خود را عوض کنید. برای تمییز نگه داشتن این قسمت هر روز حمام رفته یا دوش بگیرید. اگر نگران روند بهبودی بخیه ها هستید با مشاور خود یا پزشک زنان و زایمان صحبت کنید، به ویژه زمانی که احساس درد و ناراحتی می کنید با متوجه بوی خاصی شده اید. بسته به وصعت زخم، زمانی که پارگی با بریدگی به طور کامل بهبود یابد این امکان وجود دارد که جای زخم باقی بماند.

احساس درد هنگام برقراری رابطه جنسی

زمان مناسب یا نامناسبی برای آغاز رابطه جنسی پس از ازمیان وجود ندارد. فقط عجله نکنید. اگر رابطه جنسی شما همراه با درد باشد از آن لذت نمی برید، پس اگر از خشکی واژن هنگام برقراری رابطه جنسی رنج می برید، استفاده از روان کننده  می تواند به شما کمک کند. اگر در اطراف قمست پرینه احساس ناراحتی می کنید یا درد دارید شاید ارزش معاینه توسط پزشک متخصص زنان و زایمان یا مشاور را داشته باشد تا از مطلوب بودن روند بهبودی اطمینان حاصل کنید.

لذت نبردن از رابطه جنسی، مانند قبل از زایمان امری طبیعی است، زیرا شما باید مراقب یک نوزاد کوچک باشید و اکثر اوقات احساس خستگی می کنید. به جای پرهیز از برقراری رابطه جنسی، با همسر خود صحبت کنید زیرا این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر هر دو شما شرایط را بدانید، راحت تر برای حل مشکل اقدام می کنید.

اگر هنوز هنگام برقراری رابطه جنسی احساس درد می کنید و بهبودی حاصل نشده با متخصص زنان و زایمان صحبت کنید. فراموش نکنید باید درباره راه های جلوگیری از بارداری پس از زایمان فکر کنید زیرا ممکن است سه هفته پس از زایمان باردار شوید.

دکتر سوزی النیل معتقد است، زمانی که شردهی را قطع کنید و عادت ماهیانه روال قبل خود را پیدا کند، میزان استروژن خون به سطح قبل از بارداری بر می گردد و خشکی واژن بهبود می یابد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری