بلاگ

تغییر سبک زندگی در سالمندان

افراد مسن بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري‌هاي متعددي از جمله سرطان روده، پستان، پروستات و پوکي استخوان قرار دارند که به محض تشخيص لازم است به سرعت درمان شوند. در صورتي که اين افراد از مراجعه به پزشک وحشت دارند بايد آنان را همراهي کرد.

تغییر سبک زندگی

براي کمک بيشتر به افراد سالمند سعي کنيد سبک زندگي آنان را بهبود بخشيد و آنان را تغيير و تحول در زندگي شان به هر نحو تشويق کنيد.
با بالا رفتن سن، مسلما هر فردي در برابر عارضه‌ها و بيماري‌هاي مختلف آسيب‌پذيرتر مي‌شود و بنابراين افراد سالمند و به‌ويژه کساني که از آنان مراقبت مي‌کنند بايد به اين گروه سني کمک کنند تا سبک زندگي سالمي را دنبال کنند و نسبت به مشکلات پيش‌آمده براي سلامتي‌شان آگاه باشند.
سايت «care2» در مطلبي تازه براي افرادي که از والدين سالخورده و مسن خود نگهداري مي‌کنند و مراقب سلامت آنها هستند، چند توصيه مفيد دارد که در ادامه مي‌خوانيد:- تشويق به انجام معاينات دوره‌اي: افراد مسن بيشتر در معرض خطر ابتلا به بيماري‌هاي متعددي از جمله سرطان روده، پستان، پروستات و پوکي استخوان قرار دارند که به محض تشخيص لازم است به سرعت درمان شوند. در صورتي که اين افراد از مراجعه به پزشک وحشت دارند بايد آنان را همراهي کرد.

– داشتن رژيم غذايي سالم: روي آوردن به عادات غذايي نامناسب کار آساني است و بسياري افراد در دوره‌اي از عمر خود، آن را تجربه مي‌کنند. در افراد مسن عدم مصرف مواد خوراکي سالم اغلب نتيجه وقت نگذاشتن براي تهيه يک وعده غذايي سالم است که قطعا سلامت آنها را به طور جدي به خطر مي‌اندازد. فرزندان مي‌توانند با کنترل رژيم غذايي و تهيه غذاهاي سالم و ارگانيک براي والدين سالمند خود به بهبود کيفيت زندگي آنان کمک کنند.
– تشويق به تحرک داشتن: زندگي بي‌تحرک براي هيچ گروه سني مناسب نيست اما اين خطر براي افرادي که در سنين بالا هستند، آزاردهنده‌تر است. همچنين برخي از افراد مسن تمايلي به تحرک داشتن از خود نشان نمي‌دهند. از جمله فعاليت‌هاي سبک براي اين گروه سني، شنا کردن است که به کاهش خطر ابتلا به پوکي استخوان، حفظ سلامت قلب و تقويت ماهيچه‌ها بدون فشار آمدن بر مفاصل کمک مي‌کند.
– تقويت توان ذهني: مغز نيز همچون ديگر اعضا و بخش‌هاي بدن به ورزش کردن نياز دارد. انجام فعاليت‌هايي که قدرت حافظه را تقويت مي‌کنند‌، موجب حفظ سلامت مغز مي‌شود. درست کردن پازل و بازي شطرنج از کارهاي مفيد براي تقويت قدرت ذهن و حافظه در سالمندان است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری