بلاگ

تقویت استقلال در کودکان

به این ۲ مثال توجه کنید؛ یک کودک ۵ ساله در یک مهمانی خانوادگی شرکت می‌کند. موسیقی ایی در حال پخش است و یکی از مهمانها درخواست تغییر موسیقی را می‌دهد. کودک از میزبان اجازه می خواهد که این کار را انجام دهد و او بدون کمک بقیه سی دی موزیک دیگری را در دستگاه پخش می‌گذارد. حالا یک کودک دیگر را تصور کنید که طبق روال از کتابخانه مدرسه هر هفته کتابی را انتخاب می‌کند و می‌خواند. او در یکی از بازدیدهای هفتگی اش کتاب مورد نظرش را که طبق روال در طبقه همیشگی اش بوده را پیدا نمی‌کند. او دست و پایش را گم می‌کندیا شاید شروع به گریه کردن کند. فرزند شما جزو کدام گزینه است مثال اول است یا دوم؟

استقلال کودکان

۱- رهایشان کنید
به عنوان والدین این وظیفه شماست که فرزندتان را در موقعیت های مختلف راهنمایی و حمایت کنید، اما فرزند شما در برخی شرایط خاص باید حاصل دانش و اطلاعاتی که در اختیارش قرار داده اید را به تنهایی به مرحله عمل بگذارد و اگر دچار خطایی شد از شکست ها و اشتباهاتش درس بگیرد. فرزندتان را به گونه‌ای تربیت کنید که در موقعیت های پرچالش بتواند به حل مساله بپردازد و زود تسلیم نشود. آموزش مهارت حل مساله به کودک مهم ترین وظیفه ای است که برعهده شماست.
از وظایف کوچک شروع کنید
سعی کنید ابتدا وظایف کوچکی به فرزندتان بسپارید یا اگر قرار است یک مسئولیت بزرگ از او بخواهید آن کار را به مراحل کوچک تر و ساده‌ تر قسمت کنید. بعد از اینکه فرزندتان توانست مراحل را با موفقیت به انجام برساند از او تشکر کنید.
۲- قدرت انتخاب
در بعضی شرایط کودک را با چند انتخاب مواجه کنید تا از این طریق بتواند قدرت تفکر خود را شکل دهد و به تجزیه و تحلیل امور مختلف بپردازد. وقتی ذهن کودک را با یک چالش روبرو کنید به او این امکان را خواهید داد که بتواند با کمک شما یک انتخاب درست داشته باشد. قبل از اینکه فرزندتان گزینه ای را انتخاب کند، توضیحات و راهنمایی های لازم در مورد انتخاب هر کدام از گزینه ها را برایش شرح دهید تا او از تبعات انتخابی که قرار است داشته باشد، مطلع شود.

۳- درخواست کمک را بیاموزید
به فرزندتان بیاموزید در مواقعی که با مشکل روبرو شده و نمی تواند به تنهایی آن را حل و فصل کند از یک فرد مطمئن مانند معلم یا یکی از افراد خانواده کمک بگیرد. به او یاد دهید به جای گریه و ناراحتی بهتر است ابتدا خودش در مورد مشکل به وجود آمده فکر و در صورت نیاز از راهنمایی بزرگ ترها نیز استفاده کند.

بچه‌ها نیاز دارند در شرایط چالش‌برانگیز به تنهایی فکر کنند و این مهارت از طریق والدین به آنها منتقل می‌شود. در بعضی شرایط کودک را با چند انتخاب مواجه کنید تا از این طریق بتواند قدرت تفکر خود را شکل دهد و به تجزیه و تحلیل امور مختلف بپردازد. وقتی ذهن کودک را با یک چالش روبرو کنید به او این امکان را خواهید داد که بتواند با کمک شما یک انتخاب درست داشته باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری