بلاگ

تقویت توانایی های مغز کودکان

یکی از دغدغه های اصلی والدین ، کسب شناخت بیشتر نسبت به چگونگی رشد توانایی های مغزی کودکان شان است. آن ها تلاش می کنند برای ارتقای سطح توانایی های هوشی کودک شان از دوره های مختلفی که به منظور رشد ظرفیت های ذهنی کودکان ارائه می شود استفاده کنند. ولی بسیاری از والدین برای کودکان زیر سه سال خود به بن بست می خورند. بسیاری از مراکز آموزشی فقط کودکان بالای سه سال را برای آموزش های ویژه می پذیرند و این ، نوعی احساس سرخوردگی در والدین به وجود می آورد. در مصاحبه های به عمل آمده بسیاری از والدین اذعان دارند که احساس می کنند زمان طلایی عمر کودک شان با کمترین بهره در حال از بین رفتن است و آن ها نمی دانند چه طور به صورت هدفمند به رشد کودک شان کمک کنند برخی از آن ها تصمیم می گیرند کودکان خود را به مهد کودک ها بسپارند تا حداقل از تجربیات مربیان مجرب در این راستا بهره گیرند ولی در مراجعه به بسیاری از این مراکز متوجه این امر می شوند که برای کودکان زیر سه سال نیز خبری جز نگهداری از کودک شان نیست.

چه دوره های آموزشی مناسبی برای کودک صفر تا شش سال من وجود دارد ؟

– تعدد دوره های آموزشی

از طرفی والدینی که کودکان بالای سه سال دارند نیز از تعدد دوره های آموزشی برگزار شده برای کودکان خود گیج شده اند و نمی دانند از بین این همه دوره های متعدد کدام برای کودک شان مناسب تر است ؛ آموزش زبان ، آموزش نقاشی خلاق ، آموزش موسیقی ، دوره های ساخت سازه ، آموزش سفالگری ، آموزش های مختلف ورزشی ، آموزش رباتیک ، آموزش کار دستی و ارگامی و …

– چه باید کرد ؟

این سوال مهمی است که بسیاری از والدین در تماس با ما از آن جویا می شوند. یکی از پاسخ های قانع کننده به این والدین این است که به جای تلاش برای افزایش دانش کودک تان و تلاش بر خروجی های مطلوب می توانید به سادگی روی توانمندی های پایه ذهن کودک تان کار کنید. اگر به چنین عرصه ای گام بگذارید دیگر مهم نیست که کودک شما دو ماهه است یا پنج ساله !

– تقویت حافظه کودک

شاید برای شما مهم باشد که کودک شما از حافظه قوی برخوردار باشد و بتواند اطلاعات مختلف را تنها با شنیدن یا با دیدن به خاطر بسپارد. در حفظ کردن لیست ها به مشکل برنخورد ، برای به خاطر سپردن اطلاعات زمان زیادی را صرف نکند و حتی بتواند در آدرس یابی و به ذهن سپردن مسیرها نیز به خوبی عمل کند ؛ در این صورت نیز به جای صرف زمان زیاد در تکرار مطالب می توانید مستقیما به تقویت بخش هایی از مغز کودک تان بپردازید که دیگر با مشکل ضعف حافظه در بزرگسالی خداحافظی کند.

– تقویت مستقیم پایه های خلاقیت و توانایی های مغز کودکان

شما می توانید به جای رها کردن آموزش برای کودک زیر سه سال خود یا به جای این کلاس و آن کلاس رفتن برای کودک بالای سه سال خود ، مستقیما توانایی های مغز او را افزایش دهید تا در هر عرصه ای که حضور پیدا کند جزو کودکان برتر به حساب آید. به جای آموزش های مختلف نقاشی خلاق ، سفالگری ، موسیقی ، لگو ، ساخت سازه و … که همگی بر خلاق کردن کودک شما متمرکز هستند ، می توانید پایه های خلاقیت او را تقویت کنید تا در هر دوره ای که کودک شما شرکت کرد خروجی خلاقانه از خود بروز دهد.

به جای آموزش های طولانی مدت و کسل کننده ریاضی و خواندن برای نوزادان و خردسالان خود می توانید این آموزش ها را در فضایی به او ارائه دهید که نه تنها منجر به علاقه وی به یادگیری شود بلکه به طرز چشمگیری سرعت پردازش اطلاعات توسط ذهن آن ها را افزایش دهد. در این روش کودک می تواند محاسبات ریاضی را با سرعت بالا انجام دهد ، با سرعت بسیار خوبی به مطالعه بپردازد. مهم تر از آن هر مطلب دیگری را در کوتاه مدت فرا گیرد و آن را در زمان مقتضی به کار ببندد.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری