بلاگ

تقویت شیر مادر

پرستار کودک

پارسیان آوید (پرستار کودک در منزل): شیردهی پستانی فشار مضاعفی به مادر وارد می کند. برای این کار محتاج انرژی بیشتری هستید و برای تامین نیازهای بدنتان به برخی از ویتامین ها و مواد معدنی خاص نیاز خواهید داشت.

پرستار بیمار در منزل

پرستار سالمند در منزل

شیر مادر

پس از نه ماه نظارت دقیق بر آنچه می خورید، اکنون مایلید پس از تولد فرزندتان، هر آنچه را که دوست دارید، بخورید. اما هنوز هم باید از رژیمی سالم، متنوع و متوازن پیروی کنید تا مطمئن شوید که تولید شیرتان کافی است و کمبود مواد مغذی ضروری ندارید. به این ترتیب، به تدریج می توانید به بدن پیش از بارداری خود بازگردید. شاید بخواهید همراه با شیردهی های مکرر یا دوشیدن شیر برای بهبود تولید شیرتان، خوراکی هایی با ترکیبات تقویت کننده تولید شیر به رژیم غذایی خود بیفزاید.

برای تامین انرژی ضروری مورد نیازتان، کربوهیدرات های کامل مثل نان، جو و برنج را انتخاب کنید. جو دو سر و برنج قهوه ای به افزایش تولید شیر کمک می کند. طبق پژوهش ها، خوردن برنج قهوه ای باعث افزایش میزان سروتونین در مغز می شود. سروتونین پیام رسانی عصبی است که به تنظیم خلق، اشتها و خواب کمک می کند، اما ترشح پرولاکتین را نیز فعال می سازد که هورمون کلیدی در تولید شیر است.

میوه و سبزیجات فراوان مصرف کنید تا ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر مورد نیاز بدنتان را تامین کنید. سبزی هایی مثل اسفناجف هویج و مارچوبه، فیتواستروژن (استروژن گیاهی) دارند که ترکیبات مشابه استروژن دارند. این ترکیبات سلامت بافت پستان را بهبود می بخشد و به تولید شیر کمک می کند. خوراک هایی سرشار از فیبر به حفظ تولید سالم شیر و کاهش یبوست کمک می کند که معمولا ً پس از زایمان پیش می آید.

مارچوبه نیز حاوی تریپتوفان یا اسید آمینه ای ضروری است که می تواند تولید پرولاکتین را فعال سازد و تولید شیر را بهبود بخشد. میوه های خشک سرشار از کلسیم مثل انجیر، زردآلو و خرما نیز به تولید شیر کمک می کند. خوراکهایی سرشار از فیبر به حفظ تولید سالم شیر و کاهش یبوست کمک می کند که معمولاً پس از زایمان پیش می آید.

مارچوبه نیز حاوی تریپتوفان یا اسید آمینه ای ضروری است که می تواند تولید پرولاکتین را فعال سازد و تولید شیر را بهبود بخشد. میوه های خشک سرشار از کلسیم مثل انجیر، زردآلو و خرما نیز به تولید شیر کمک می کنند. زردآلو و خصوصاً، زردآلوی خشک که حاوی فیتواستروژن است، سرشار از فیبر، ویتامین آ، سی، پتاسیم و کلسیم و نیز تریپتوفان است که به طور طبیعی میزان تولید شیر را بهبود می بخشد.

پروتئین ها مثل گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ، مغزها و نخود، لوبیا یا عدس بدون آمینو اسیدهای ضروری را تامین می کنند. هوموس (غذایی عربی) که از نخود، ارده، سیر، آبلیمو و روغن زیتون درست می شود، میان وعده ای عالی برای مادران شیرده است. این غذایی کاملاً پروتئینی است و ترکیب نخود و سیر (بهبود بخش تولید شیر) این میان وعده ی سرشار از مواد مغذی را می سازد. خوراکی های سرشار از اسید چرب مثل ماهی سالمون، پیلکارد، ساردین یا آزاد را در رژیم خود داشته باشید. اسیدهای چرب ضروری و روغن های امگا3، ترکیبات کلیدی در شیر مادر هستند و کیفیت شیرتان را بهبود می بخشند.

لبنیات مثل ماست، پنیر، شیر یا جایگزین های عاری از شیر مثل شیر یا ماست سویا در دوران شیردهی پستانی ضروری اند تا در این دروان نیازهای فراوان کلسیم بدن را براورده سازید. شیردهی مایع بدنتان را تخلیه می کند، پس باید با نوشیدن آب به حفظ آب بدن کمک کند و تولید شیر را افزایش دهد.

با افزودن انواعی از مزه ها به رژیم غذایی خود، فرزندتان را در معرض مزه های متفاوتی قرار می دهید که از طریق شیرتان به بچه منتقل می شود و وقتی فرزندتان را با غذاهای سفت آشنا می کنید به او کمک خواهید کرد تا طیف گسترده تری از انواع غذاها را بپذیرید. ایمن بودن استفاده از گیاهان دارویی افزایش دهنده تولید شیر شواهد کافی وجود دارد، اما استفاده از گیاهان تازه در پخت و پز ایمن تر است، مثل سیر، شنبلیله، دانه ی رازیانه و تخم زیره.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری