بلاگ

تنفس در طول زایمان

پرستار بیمار

 

تنفس در طول زایمان

تنفس در طول زایمان : روش تنفسی که در آن تعداد و عمق نفس ها تنظیم شده باشد، تنفس اصولی نام دارد. برخی بانوان ترجیح می دهند با استفاده از دیافراگام خو، شکم را از هوا پر کرده و تنفسی عمیق داشته باشند. گروهی دیگر، تنفس آرام را ترجیح داده و استنشاق هوا فقط به اندازه ی پر کردن قفسه سینه برای آنها کفایت می کند. هدف این است که الگوی تنفس آرام بخش و تاثیر گذار برای هر شخص مشخص گردد. سرعت تنفس باید به اندازه ای باشد که شخص احساس آرامش داشته و به تنگی نفس یا سرگیجه دچار نشود.

 

تنفس در دوران بارداری

هر چه اطلاعات بیشتری درباره زایمان و فرایند تولد نوزاد داشته باشید، بیشتر به تأثیر الگوهای مختلف تنفس در مراحل مختلف زایمان پی خواهید برد. هم چنین یاد می گیرید که با تمرکز بر تنفس برای درمان ناراحتی، اضطراب و ترس مفید است.

مزایای تمرین تنفس اصولی

 • در صورت یادگیری تنفس اصولی، تنفس یک پاسخ خودکار به درد محسوب می شود.
 • زمان استراحت مادر در طول زایمان طولانی تر می شود، و با شروع درد واکنش بهتری خواهد داشت.
 • تنفس با ریتم ثابت در طول زایمان آرامش بخش خواهد بود.
 • ایجاد احساس خوب و توانایی کنترل شرایط
 • با افزایش اکسیژن، انرژی و توانایی مادر و نوزاد هر دو افزایش می یابد.
 • ایجاد انقباض های هدف مند و موثر
 • تنفس اصولی و تمدد اعصاب، می توانند تکنیک هایی برای مقابله با شرایط پر استرس در زندگی روزمره باشند.

چگونگی آغاز؛

به یاد داشته باشید گه در آغاز و پایان هر انقباض، یک نفس عمیق، موثر و آرامش بخش بکشید. این کار نه تنها تمرکز شما را تقویت می کند، بلکه اکسیژن بیشتری به نوزاد، ماهیچه ها و رحم شما می رساند.

الگوی تنفس برای فاز اول زایمان

تنفس آرام؛

وقتی شدت انقباضات به اندازه ای است که قادر به صحبت کردن و راه رفتن نیستید، آرام اما بی وقفه نفس بکشید. تا زمانی که احساس می کنید برایتان مفید است به تنفس آرام ادامه دهید. اگر شدت درد بیشتر شد و دیگر در طول انقباضات احساس آرامش و استراحت نداشتید، الگوی تنفس را تغییر دهید.

 1. یک نفس عمیق هنگام شروع انقباض. با این نفس تمام دردها و تنش ها را با بازدم از خود دور می کنید و در تمام بدن حالت آرامش ایجاد می شود.
 2. تمرکز کنید.
 3. به آرامی هوا را از بینی به داخل فرستاده و از دهان خارج کنید و اجازه دهید با یک نفس تمام حجم هوا در بدن مشا جریان پیدا کند. صبر کنید و زمانی که دوباره به این حجم هوا احتیاج پیدا کردید از نو آغاز کیند.
 4. با هر بازدم، بر آرامش اعضای مختلف بدن تمرکز کنید.

تنفس کوتاه و سریع؛

بسیاری از مادران، در برخی مراحل در طول فاز فعال زایمان، نیاز به تنفس کوتاه دارند. اجازه دهید که شدت انقباضات، راهنمای شما باشد که چه زمانی به این نوع تنفس احتیاج دارید. به سرعت دم و بازدم کنید، به طوری بازدم باید به وضوح قابل شنیدن باشد.

 1. یک نفس عمیق هنگام شروع انقباض. با این نفس تمام دردها و تنش ها را با بازدم از خود دور می کنید و در تمام بدن حالت آرامش ایجاد می شود.
 2. تمرکز کنید.
 3. به آرامی هوا را از بینی به داخل فرستاده و از دهان خارج کنید. با شدید شدن انقباض، نفس های سریع و کوتاه بکشید. اگر انقباض به سرعت شدت گرفت، نفس های شما نیز باید به همان سرعت باشد. اگر روند پیشروی انقباض آرامتر بود، شما نیز به تدریج سرعت تنفس خود را افزایش دهید. دهان و شانه ها را در حالت آرامش قرار دهید.
 4. با نزدیک شدن به اوج انقباض و افزایش سرعت تنفس تنفس، از طریق دهان نفس هاس کوتاه بکشید. کم عمق و سریع نفس بکشید، به طوری که میزان آن یک نفس در هر ثانیه باشد.
 5. با کاهش شدت انقباض، به تدریج سرعت تنفس را کاهش دهید. دوباره به حالت دم از بینی و بازدم از دهان بازگردید.
 6. پس از اتمام انقباض، با یک نفس عمیق فرآیند را خاتمه دهید.

تنفس متغیر

این تنفس، نوع دیگری از تنفس کوتاه است که نوعی “نفس نفس زدن” به شمار می رود. تنفس متغیر، ترکیبی از تنفس کوتاه و سریع با بازدمی طولانی تر و واضحتر است. در فاز نخست زایمان، در صورت احساس خستگی، ضعف، نا امیدی و کلافگی، این نوع تنفس می تواند مفید باشد.

 1. یک نفس عمیق هنگام شروع انقباض، با این نفس تمام دردها و تنشها را با بازدم از خود دور می کنید و در تمام بدن حالت آرامش ایجاد می شود.
 2. تمرکز خود را به شخص همراهتان معطوف کنید یا خود را با تماشای عکس سرگرم کنید.
 3. از طریق بینی نفس های کوتاه بکشید. در هر انقباض حدود 5 تا 20 نفس در 10 ثانیه.
 4. در پایان هر ثانیه، هوا را عمیق تر و طولانی تر به داخل داده و نفس خود را با شدت بیشتر بیرون بدهید، گویی کلمه ی “هووووو” را ادا می کنید.
 5. در پایان انقباض، یک یا دو نفس عمیق آرام بخش بکشید.

تنفس برای جلوگیری از فشار آوردن و زور زدن بی موقع؛

در طول هر دو فاز زایمان، گاهی مادر تمایل به فشار و زور زدن بی مورد  دارد، در صورتی که زمان مناسب آن فرا نرسیده است. در این موقعیت دشوار،اکثر مادران ترجیح می دهند نفس خود را حبس کنند. با دم و بازدم مداوم یا بالا بردن چانه و دمیدن یا نفس نفس زدن، از محبوس ماندن نفس خودداری کنید. این کار باعث می شود از فشار آوردن و زور زدن نا بجا جلوگیری شود.

الگوهای تنفس برای فاز دوم زایمان

هماهنگی با ریتم انقباضات؛

این تنفس  هنگامی استفاده می شود که دهانه ی رحم کاملاً باز شده و فاز دوم زایمان آغاز می شود.

 1. یک نفس عمیق هنگام شروع انقباض. با این نفس تمام دردها و تنش ها را با بازدم از خود دور می کنید و در تمام بدن حالت آرامش ایجاد می شود.
 2. تمرکز خود را بر نوزاد که در حال پایین آمدن و خارج شدن است معطوف کنید، یا یک تصویر مثبت در ذهن خود مجسم کنید.
 3. بع آرامی نفس بکشید و با ریتم انقباضات هماهنگ باشید. هر زمان احتیاج به آرامش داشتید، تنفس سریع و کوتاه انجام دهید. زمانی که نمی توانید در برابر زور زدن عمیق بکشید. چانه را به قفسه سینه بچسبانید، بدن خود را جمع کنید و به جلو خم شوید. سپس در حالی که نفس خود را حبس کرده اید، یا به آرامی و شبیه به ناله نفس می کشید، زور بزنید و فشار وارد کنید. از همه مهم تر، عضلات کف لگن ها را رها کنید. آزاد کردن فشار های ناحیه ی پرینه، به پایین آمدن نوزاد کمک می کند.
 4. پس از 5 تا 6 ثانیه نفس خود را آزاد کنید و دم و بازدم بازگشت، دوباره زود زدن را آغاز کنید. میزان شدت فشاری که وارد می کنید، به حال خود شما بستگی دارد. تا زمانی که انقباض فروکش کند این مراحل ادامه دراد. احساس فشار مداوم، با هر بار انقباض به شکل موج در وفت و آمد است. در زمان استراحت بین انقباض ها، نفس های عمیق کشیده و اکسیژن را وارد خون خود و نوزاد نمایید.
 5. هنگامی که انقباض به پایان می رسد، به بدن استراحت داده و یک یا دو نفس آرامش بخش بکشید.

نکاتی برای کاهش خشکی دهان در طول زایمان؛

 • هنگام تنفس، با نوک زبان، سقف دهان و پشت دندان ها را لمس کنید. این کار باعث می شود هنگام تنفس کمی رطوبت ایجاد شود.
 • دست خود را جلوی بینی و دهان بگیرید، به طوری که کف دست باعث شود رطوبت حاصل از تنفس به داخل دهان باز گردد.
 • در بین انقباضات، کمی نوشیدنی مزه مزه کنید، یا از تکه ای از یخ بهره گیرید.
 • در زمان های استراحت، مسواک بزنید یا دهان خود را بشویید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری