بلاگ

تنگی نفس

تنگی نفس

تنگی نفس : ریه سیگاری ها: بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)

بسیاری از مردم از سیگار کشیدن خودداری می کنند زیرا احتمال سرطان ریه را افزایش می دهد اما خطر اصلی سیگار تخریب آهسته و پیوسته نواحی میکروسکوپی ریه است که مسئول تبادل اکسیزن و دی اکسید کربن هستند. بسیاری از سیگاری ها در جوانی شروع به سیگار کشیدن می کنند که ظرفیت ریوی آنها بیش از حد نیازشان است. با گذشت زمان، به دلیل تخریب ناشی از دود سیگرا ظرفیت ریوی به طور آهسته و پیوسته به طور برگشت ناپذیر کاهش می یابد.

 

بیماری تنگی نفس

در نهایت فرد سیگاری کم کم متوجه می شود توانایی تنفسی وی در حال تغییر است. این افراد به تدریج با فعالیت هایی که بیشمار به کم آوردن نفس منجر نمی شد، نفس کم می آورند. در این زمان تغییرات بسیار شدید است و ممکن است برگشت پذیر نباشد. هر چند مبتلایان به COPD می توانند از بعضی داروها برای بهبود کارکرد تنفسی بهره گیرند، استمرار سیگار کشیدن در نهایت تخریب بسیاری ایجاد می کند. در این شرایط بسیاری از مبتلایان بدون استفاده از اکسیژن کمکی قادر به انجام کارهای روزمره خود نیز نخواهند بود. سطوح بالاتر دی اکسید و کربن می تواند بر کارکرد مغز و قلب تاثیر گذارد.

نارسایی احتقانی قلب

هنگامی که به عضلات قلب یا دریچه های قلب آسیب وارد شود به حرکت درآوردن خون برای قلب چندان آسان نخواهد بود. این وضع به ایجاد فشار برگشت منجر می شود. مایع در ریه جمع می شود و در بافتی که حبابچه های هوا را از مویرگ های ریوی جدا می کند تجمع کرده، ورود اکسیژن و خروج دی اکسیدکربن را دشوارتر می سازد. در نهایت سطح اکسیژن خون افت می کند و همه بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

درمان نارسیایی احتقانی قلب شامل داروهایی است که میزان مایع را کم می کنند تا عمل پمپ کردن قلب بهبود یابد و احتمال تخریب بیش تر قلب کاهش یابد. گاهی لازم است دریچه های خراب قلبی ترمیم یا تعویض شوند.

عفونت ریه (پنومونی)

پنومونی به عفونت ریه گفته می شود. علت عفونت ریه می تواند ویروسی یا باکتریایی باشد. هر چند برای درمان اکثر عفونت های ویروسی دارویی مجود ندارد، عفونت های باکتریایی با آنتی بیوتیک پاسخ می دهند. برای شایع ترین عوامل باکتریایی پنومونی بزرگسالان واکسن وجود دارد. از پزشک خود راهنمایی بخواهید- هنگامی که ریه عفونت می یابد تورم یافته و ممکن است درست کار نکند. اگر به دلیل آسیب های پیشین کارکرد ریه شما محدود شده باشد ممکن است تنگی نفس بروز کند. علایم پنومونی عبارتند از تب و تعریق، سرفه با خلط یا بدون خلط و درد هنگام تنفس. اگر فکر می کنید عفونت ریه دارید به پزشک خودتان یا بیمارستان مراجعه کنید.

توصیه های خانگی

الف:

  1. خود یا اعضای خانواده را از معرض عامل تحریک کننده دور کنید. عامل تحریک کننده می تواند ماده ای باشد که شما به آن آلرژی دارید مثل گرده گل، حیوانات خانگی، مایت موجود در گرد و خاک خانه و یا دود، هوای آلوده، مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده، عطر، آسپیرین یا دمای هوای تنفسی و ورزش یا تنش باشد.
  2. اگر افشانه (اسپری) سالبوتامول یا تربوتالین که قبلا برای تان تجویز شده است در اختیار دارید، فوری آن استفاده کنید. اگر علایم رفع نشد یا ظرف 10 دقیقه بهبودی حاصل نشد، دور دیگری استنشاق کنید و به بیمارستان مراجعه کنید.
  3. اگر برای شکا سایر داروهایی استنشاقی تجویز شده است، از مصرف صحیح آن اطمینان حاصل کنید.
  4. اگر حمله ها با تواتر بیشتر رخ می دهند به پزشکتان مراجعه کنید تا دوز داروها را برای کاهش حملات تنظیم کند.

ب:

افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به عفونت های خفیف ریوی هستند که می توانند کارکرد ریه را برای مدت کوتاهی کاهش دهند. علایم این عفونت عبارتند از : افزایش یا تغییر رنگ، حجم ویژه خلط و افزایش خس خس سینه. این عفونت ها ممکن است آنقدر شدید نباشند که تب ایجاد کنند اما باید به پزشک تان مراجعه کنید.

پ:

اگر شما سابقه نارسایی احتقانی قلب دارید ممکن است سابقه حمله قلبی و آنژین (درد قفسه سینه ناشی از بیماری عروق کرونر قلب) صدری هم داشته باشید. افزایش علایم نارسایی قلب ممکن است به معنای افزایش آنژین باشد. اگر شما از نیتروگلیسیرین استفاده می کنید و الان آن را در اختیار دارید باید از آن استفاده کنید. اگر درد سینه دارید باید نیتروگلیسیرین خود را زیر زبان بگذارید. شما باید 81 میلی گرم آسپیرین مصرف کنید. اگر به طور معمول قرص مدر یا ادرارآور (دیورتیک) مصرف می کنید، الان یک دوز اضافه بخورید. اگر بهتر نشدید یا ظرف 20 تا 30 دقیقه در حال بدتر شدن هستید با اورژانس 115 تماس بگیرید یا به بیمارستان بروید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری