بلاگ

تنگی پیشابراه

تنگی پیشابراه

تنگی پیشابراه : به باریک شدن غیر طبیعی قیمتی از پیشابراه (یعنی مجرای عبور ادرار از مثانه به خارج از بدن) اصطلاحاً تنگی پیشابراه (Urethral Stricture) گفته می شود. تنگی پیشابراه بر اثر زخمی شدن و باقی ماندن جای زخم در دیواره پیشابراه ایجاد می شود و باعث باریک شدن پیشابراه بر اثر صدماتی که با وسایل پزشکی مثل سوند، سیستوسکوپی (وسله ای برای دیدن داخل مثانه) و یا عمل برداشتن پروستات (پروستاتکتومی) ایجاد می گردد رخ می دهد. زخمی که بر اثر این وسایل ایجاد می شود معمولاً در افراد بالای 50 سال دیده می شود . شایع ترین علل ایجاد زخم در پیشابراه در تمام جهان عبارتند از: التهاب دائم پیشابراه بر اثر عفونتهای جنسی مقاربتی (مثل سوزاک) و نیز صدمات تصادفی به قسمت دستگاه تناسلی (مثل شکستگی لگن). چنین مشکلاتی معمولاً در جوانها شایعتر می باشد.

 

تنگی پیشابراه چیست؟

علائم و مشکلات تنگی پیشابراه در طی زمان و به تدریج بدتر می شود. این علائم عبارتند از:

  • اشکال در ادرار کردن
  • ضعیف بودن جریان ادرار
  • چکه کردن ادرار پس از پایان ادرار کردن
  • احساس اینکه بعد از ادرار کردن هنوز مثانه به طور خالی نشده است و باز در آن ادرار وجود دارد.
  • نیاز به دفع ادرار به طور مکرر (تکرار ادرار

اگر تنگی پیشابراه درمان نشود ممکن است به طور کامل جلوی جریان ادرار را گرفته و باعث احتباس ادرار شود. تخلیه ناقص ادرار از مثانه و باقی ماندن ادرار در آن می تواند باعث ایجاد التهاب مثانه (سیستیت) شود. در بعضی موارد، تخلیه ناقص ادرار از مثانه می تواند باعث افزایش فشار غیر طبیعی در دستگاه ادراری گردد که می تواند منجر به آسیب دیدن کلیه ها شود.

نحوه درمان تنگی پیشابراه

پزشک شما را معاینه بدنی خواهد نمود تا ببیند که آیا مثانه شما بزرگ شده است یا خیر. سپس او ممکن ایت آزمایشهایی را با استفاده از اشعه ایکس انجام دهد تا ببیند که آیا در هنگام ادرار کردن، مثانه شما به طور کامل از ادرار تخلیه می شود یا خیر. اگر در این آزمایش دیده شد که سرعت تخلیه مثانه کند می باشد و حجم زیاد و غیر طبیعی ادرار در مثانه باقی می ماند، پزشک ممکن است به وجود تنگی پیشابراه مشکوک شود. آزمایشهای بعدی (با استفاده از بررسی های اورودینامیک) ممکن است وجود یا عدم وجود یک تنگی پیشابراه را نشان دهد که با استفاده از سیستوسکوپی و اشعه ایکس می توان محل تنگی را نیز مشخص نمود. اگر یک تنگی در پیشابراه شناسایی شد، درمان آن بستگی به محل آن و عوامل دیگری مثل سن فرد خواهد داشت. ساده ترین درمان تنگی پیشابراه، گشاد کردن آن می باشد. برای انجام این کار، بعد از بی حسی موضعی، با استفاده از یک وسیله باریک و انعطاف پذیر که وارد مجرای ادرار می شود قسمت تنگ شده را به آرامی باز و گشاد می کنند. این کار را هر هفته و به مدت چند ماه تکرار می کنند. برای تنگی های شدیدتر، ممکن است بافت زخمی پیشابراه را با عمل جراحی و از طریق سیستوسکوپی بردارند. اگر بافت زخمی پیشابراه خیلی زیاد باشد ممکن است قسمت تنگ شده پیشابراه برداشته شود و با استفاده از جراحی پلاستیک اقدام به ترمیم آن قسمت شود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری