بلاگ

توصیه های تغذیه ای در بیماران قلبی دیابتی

برای اینکه افراد به بیماری فشار خون مبتلا نشوند یکی از عوامل بسیار مهم تغذیه مناسب است چون فشار خون قابل پیشگیری و درمان است؛ این در حالی است که پرفشاری خون باعث افزایش سکته‌های قلبی و نارسایی قلبی می‌شود.

تغذیه در بیماران قلبی و دیابتی

-فشار خون خود را کنترل کنید

فشار خون بالا باعث افزایش بیشتر فعالیت قلب می شودو روند گرفتگی رگها را تسریع می کند. برای کنترل فشار خون استفاده از رژیم غذایی مناسب و کنترل وزن ضروری است.

-وزن خود را کنترل کنید

چاقی عامل خطر مهمی برای افرایش فشارخون است. یکی از بهترین راه کارها برای کاهش عوارض بیمری های قلبی و دیابت کم کردن وزن  و رساندن آن به وزن ایده ال است که این کار با گرفتن رژِم اصولی و صحیح تحت نظر کتخصص همراه با تحرک بدنی مناسب می تواند انجام شود.

-چربی (کلسترول ) خون خود را کاهش دهید

کلسترول نوعی چربی است که در ایجاد گرفتگی رگها نقش دارد. کلسترول دو نوع است: کلسترول بد یا (LDL) و کلسترول خوب یا (HDL). باید غلظت (DL) را در خون پایین می آورد و بر عکس غلظت (HDL) را بالا برد.برای این کار استفاده از یک برنامه غذایی مناسب، کاهش وزن، ورزش مناسب با توجه به شرایط شما و نکشیدن سیگار بسیار ضروری است. همچنین سیگار باعث غلیظ شدن خونشده و احتمال لخته را بیشتر می کند.

توجه: انجام فعالیتهای بدنی باید حتما با مشورت پزشک و با توجه به وضعیت بیماری قلبی شما باشد.قبل از انجام هر فعالیت بدنی حتما یک در میان وعده ی سبک میل کنید.

-توصیه های مهم غذایی

مصرف مواد غذایی نفاخ باید محدود شود: کلم، گل کلم و هر غذایی که با خوردن آن احساس نفخ می کنید.

-میزان نمک باید محدود شود

سدیم (ماده تشکیل دهنده ی نمک) بطور طبیعی در مواد غذایی مانند: شیر، پنیر، تخم مرغ، گوشت قرمز، مرغ و غیره وجود دارد و با مصرف این مواد مقداری سدیم وارد بدن می شود.

بنابراین از مصرف غذاهای پر نمک مانند انواع سس های آماده مثل: سس مایونز، سس فلفل و … انواع شورها مانند: خیار شور، زیتون و … غذاهای کنسرو شده و حاضری و سوسیس و کالباس خودداری کیند. سر سفره از نمکدان استفاده نکنید.

در ترکیب بسیاری از داروها سدیم وجود دارد بنابراین هر گاه به هر دلیلی داروی جدیدی برای شما تجویز می شود حتما با پزشک متخصص در مورد مصرف آن به دلیل فشار خون یا ناراحتی قلبی خود مشورت کنید.

-برای کنترل چربی خون غذاهای چرب و سرخ شده مصرف نکنید.

-غذاهای شما باید آب پز یا کبابی باشد.

-از مصرف روغن های جامد، کره، خامه، دنبه، روغن حیوانی بپرهیزید.

-روغن های مایع را به مقدار کم میل کنید.

-شیر، ماست و لبنیات کم چرب مصرف کنید.

-گوشت های قرمز را به مقدار کم مصرف کنید هنگام مصرف کاملا چربی های ان را جدا کنید.

مغز، دل و جگر، کله و پاچه، لبنیات پرچرب، بستنی، زرده تخم مرغ، سوسیس و کالباس، غذاهای کنسروشده، سس های چرب، شیرینی، قند، شکر، مربا، عسل، نشوابه، بستنی، شربت، نبات، کیک های خامه دار و غذاهای حاضری میل نکنید.

-روغن زیتون برای شما مفید است به شرط آنکه خالص باشد و با سایر روغن های مخلوط نشده باشد. البته دقت کنید که در مصرف ان زیاده روی نکنید. در ضمن روغن زیتون و روغن مایع معمولی نباید هنگام طبخ حرارت زیادی ببینید.

-الکل برای سیستم قلبی و عروقی شما مضر است و باعث افزایش فشار خون مقاوم به درمان می شود از مصرف آن جدا خودداری نمایید.

حبوبات مانند نخود، عدس، انواع لوبیا و غیره برای شما مفید است در حد مغمول میتوانید میل کنیدو البته قبل از مصرف حداقل 2 ساعت در آب خیسانده شود. پس از ریختن اب آن را کاملاً پخته سپس میل کنید.

-میوه ها برای شما مفید است به شرط اینکه تعداد محدود به 2 الی 3 عدد در 24 ساعت باشد و حتی الامکان با پوست میل کنید.

-سبزی جاتخام، پخته و سالاد بدون سس به مقدار فراوان میل کنید.

-مصرف مواد غذایی نشاسته ای مانند برنج، نان، سیب زمینی، ذرت و غیره باید محدود باشد. بهتر است جهت اطلاع از مقدار مصرف آن با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

-مصرف خشکبار مانند انجیر خشک، توت خشک، خرمای خشک و کشمشنیز باید محدود شود. مقدار آن را با نظر کارشناس تغذیه ی خود تنظیم کنید.

-برای جلوگیری از افت قندخون میان وعده هایی مانند یک میوه یا یک لیوان شیر یا 2 عدد بیسکویت ساقه طلایی یا چای همراه با 3-2 عدد کشمش یا یک لقمه نان و پنیر میل کنید.

-با خوردن وعده های اصلی و میان وعده ها در ساعت مشخص می توانید از افت فشارخون جلوگیری کنید تا مجبور به مصرف آب قند، شربت و مانند اینها نشوید.

-سعی کنید از تمام گروه های غذایی در هر وعده مصرف کنید. بطور مثال مواد نشاسته ای، سبزی ها، لبنیات و مواد پروتئینی (مرغ و ماهی) در یک وعده ی غذایی گنجانده شود.

-از مواد غذایی متنوع به خصوص از انواع متنوع سبزیجات استفاده کنید تا تمام مواد معدنی و ویتامین ها به مقدار کافی به بدنتان برسد.

جهت اطلاع از مقدار مصرف دقیق مواد غذایی بهتر است با یک مشاور تغذیه مشورت نمایید.

در مجموع استفاده از یک رژیم غذایی سالم که برای همه ی افراد خانواده توصیه می شود به همراه نکشیدن سیگار و فعالیت بدنی مناسب و مصرف به موقع داروهای تجویز شده می تواندبیماری شما را کنترل کند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری