بلاگ

توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

1- نوجوانان

توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه : می توانید قبل از مطالعه این مقاله دو مقاله روزه داری و پیشگیری از بیماری کوويد 19  و وعده های غذایی در ایام روزه داری و کرونا  را مطالعه کرده و در ادامه این مقاله را مطالعه نمائید.

افراد نوجوانی که به سن دینی همان سن تکلیف رسیده اند و از توان جسمی و قد و وزن مناسب برخوردار هستند باید تکلیف خود را بجا آورده و با رعایت کردن نکته های زیر روزه خود را بگیرند :

 • از استفاده زیاد ماده های قندی و شیرین در وعده سحری پرهیز کنند به دلیل اینکه استفاده از این ماده ها موجب پایین آمدن قند خون می شود و قدرت یادگیریشان را در طول روز پایین می آورد.
 • افراد نوجوانانی که اولین سال روزه داری را شروع کرده اند به دلیل سپری کردن دوران رشد به رسیدگی و توجه بالاتری نیاز دارند.
رعایت تعادل  و متنوع بودن در مصرف از کلیه گروه های غذایی بسیار پر اهمیت و ضروری می باشد. منبع های مفید پروتئینی (اقسام مختلف گوشت، تخم مرغ ، ماهی و حبوبات باید در برنامه غذایی آنها گذاشته شود.
 • اطمینان حاصل کنید که این اشخاص به مقدار کافی از گروه شیر و لبنیات دریافت می نمایند (حداقل در دو وعده اصلی سحر و افطار)
 • افراد نوجوانان علاقه بخصوصی به خوردن اقسام مختلف هله هوله ها و ماده های غذایی کم ارزش دارند که صرفا پر کننده معده می باشند و گاها مضر و به ویژه در دوران روزه داری نباید استفاده گردند.
 • از منبع های غذایی دارای آهن و روی ، ویتامین A و ویتامین B۱۲ از قبیل مختلف گوشت، تخم مرغ ، حبوبات ، شیر و لبنیات . نوع های مختلف خشکبار و مغز ها که در رشد و خونسازی بسیار نقش مهمی دارند، در دوران روزه داری به میزان کافی استفاده گردد.
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

2 – مادران باردار و شیرده :

 • در سه ماهه نخست بارداری مخصوصا ۸ هفته اول بارداری که سلول های مغزی جنین در حال شکل گیری می باشد. روزه داری مخصوصا در روز هایی که ساعت های آن طولانی می باشد و به حدود ۱۶ ساعت می رسد امکان دارد آسیب های جبران ناپذیری به رشد جنین وارد آید. در 3 ماه سوم بارداری نیز قسمت عظیم عمده انرژی جنین از قند خون (گلوکز خون مادر) تامین می گردد و روزه داری با به وجود آوردن ترکیب های کتونی بدست آمده از سوخت چربی های بدن برای تامین انرژی قادر است به سیستم عصبی جنین صدمه بزند، پس با این وچود در سه ماه اول و سوم بارداری روزه گرفتن توصیه نمی گردد. در سه ماه دوم بارداری با نظر پزشک و متخصص تغذیه اگر مادر مشکل کم وزن نداشته باشد، جنینش با توجه به سن جنینی رشد مناتسبی را داشته باشد، مادر و جنین فشار خون طبیعی داشته باشد، کالری و ماده های غذایی به میزان مناسب دریافت بکند و مریضی خاصی نداشته باشد می تواند اقدام به روزه گرفتن نماید.
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

در مادرانی که شیر می دهند نیز از آنجایی که در ۶ ماهه نخست شیردهی تنها منبع غذایی نوزادان می باشد، شیر مادر است و دیده شده که روزه داری موجی اختلال در شیردهی شده و در ادامه آن اختلال در وزن گیری کودک می شود.

 خوب است که در این دوره از روزه داری پرهیز کنند و در ۶ ماهه دوم شیردهی و با آغاز غذاهای کمکی و به این شرط که مادر شیرده از رژیم غذایی درست پیروی کند و نمودار رشد کودک طبیعی باشد، برای گرفتن روزه منعی نمی باشد، در این ایام برنامه غذایی مادر باید غنی از پروتئین و ریز مغذی ها از قبیل آهن، کلسیم و اقسام مختلف ویتامین ها باشد.

پس با این وجود در صورتی که مادر شیرده تمایل به گرفتن روزه در ماه مبارک می باشد باید نکته های زیر را رعایت نماید :
 • در وعده سحر و افطار و شام منبع های پروتئین همچون گوشت یا ماهی یا تخم مرغ و یا حبوبات یا مرغ و به علاوه نوع های مختلف سبزی و سالاد و میوه را در برنامه غذایی خود داشته باشد.
 • برای بدست آوردن کلسیم ، قسمتی از پروتئین و ویتامین های دسته B به مقدار ۲تا ۳ لیوان شیر و یا برابر آن از ماست و پنیر روزانه مصرف گردد.
 • بعد از افطار و تا پیش از خواب و تا سحر حداقل ۸ لیوان آب و مایع های مختلفی استفاده گردد که به علت کم آبی بدن حجم شیر مادر کم نگردد.
 • از انجام کارهای سنگین و خسته کننده در طول روز خودداری کرده و استراحت کافی برای حفظ انرژی داشته باشد.
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

3 – سالمندان :

توانایی سیستم ایمنی و مقاومت در مقابل بیماری ها با بالا رفتن سن و سالمندی پایین می آید با این وجود اگر سالمندان روزه می گیرند باید بیشتر از قبل از سلامت خود محافظت کنند. پس برای پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ لازم می باشد سالمندان سالم برای روزه گرفتن علاوه بر رعایت مورد های زیر با پزشک مشورت داشته باشند؛

 • کم آبی بدن و پایین آمدن قند خون امکان دارد سبب سرگیجه ، از حال رفتن و سقوط فرد شود که برای سالمندان خطر آفرین می باشد. مازاد بر این کم آبی ، خشکی دهان و گلو زمینه را برای مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ فراهم می سازد. پس حتما باید به توصیه های که به پیشگیری از کاهش ناگهانی قند خون و پایین آمدن مایع بدن می شود بیشتر توجه گردد.
 • سالمندان به طور معمول از مشکل های دهان و دندان رنج می برند بنابر این میوه رنده شده، لبنیات به ویژه ” شيرکم چرب، مصرف مختلف از سوپ ها و آش ها در وعده افطار و سحر و نوشیدن آب و چایی کم رنگ در مدت بین افطار تا سحر برای آنان مفید و مورد تاکید می باشد و قادر است تعادل آب و ماده های معدنی را نیز برقرار سازد.
 • سالمندانی که بیماری های زمینه ای همچون فشار خون بالا، بیماری قلبی – عروقی، سرطان ها و دیابت می باشند بیشتراز سایرین در خطر مبتلا شدن به بیماری کووید ۱۹ می باشند. بنابراین توصیه می گردد حتما به پزشک مراجعه نموده و به توصیه های پزشک شان عمل بکنند.
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

4 – افراد مبتلا به دیابت :

بر طبق نظر اجماعی پزشک های متخصص و موسسه موضوع شناسی فقهی بیماران دیابتی که سن آنها کمتر از 65 سال می باشد و تحت درمان و مراقبت پزشکی می باشند و همراه با رعایت برنامه غذاییشان مجبور به مصرف داروهای متفورمین، گلوتازون، آکاربوز و گروه گلیپتین ها می باشند،

اگر که قند خون ناشتای آنان پایین تر از ۱۴۰ میلی گرم در دسي ليتر و همینطور هموگلوبولین A۱C پایین تر از ۷ دارند، اگر که آموزش پذیر و به گرفتن منظم قند خون متعهد باشند و چهارچوب حفاظتی و پیشگیری توصیه گردیده ستاد بحران کرونای کشوری را با دقت رعایت کنند قادر به گرفتن روزه می باشند.

 • بیماران دیابتی نوع دوم که دیابتشان با برنامه غذایی کنترل شده است نه تنها روزه داری برای شان مفید می باشد و بلکه بیماری آنها را تشدید نکرده همچنین سبب کاهش وزنشان هم خواهد شد. روزه داری برای افراد مبتلا به دیابت که اضافه وزن همراه چاقی دارند موثر می باشد. اشخاصی که برای کنترل دیابتشان قرص مصرف می کنند اگر علایم افت قند خون را در طول روزه داری داشته باشند باید سریعا روزه خود را باطل نمایند.
 • بیمارانی که به دیابت نوع دو با نظر پزشک معالج شان و کارشناس تغذیه با این شرط که به دیگر بیماری ها مبتلا نباشند، به آسانی می توانند در این ماه روزه خود را بگیرند و از اثرهای مفید روزه داری بهره کافی را بدست بیاورند. بیماران دیابتی که روزه دار می باشند باید با دستور و تجویز پزشکشان نسبت به استفاده از داروهای مصرفی خود در وعده های سحر و افطار و همچنین برنامه غذایی خاص خود را در افطار و سحر رعایت بکنند و در استفاده از غذاهای شیرین که در ماه مبارک رمضان در وعده افطار مصرف می گردد دقت نمایید و مقدار و درصد توصیه گردیده توسط پزشکان تغذیه رعایت گردد. برای بهتر کنترل کردن قند خون توصیه می گردد که این اشخاص در صورت امکان قند خون پیش از سحر و پس از افطارشان را کنترل کرده.
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

موردهایی که در بیماران دیابتی روزه داری توصیه نمی گردد و با بهتر می باشد روزه نگیرند:

 • اگر قند خون پیش از خوردن سحری بیشتر از ۳۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر بود.

 • بیماران دچار دیابت که سحری نخورده اند.

 • اگر برای کنترل بیماری دیابت خود قرص استفاده می کنند و لازم می باشد و همچنین در طول روز نیز برای کنترل قند خونشان اسفاده کنند.

 • اگر انسولین تزریق می گردد و در طول روز نیز باید تزریق تکرار شود.

 • اگر عارضه های دیابت بروز کرده باشد، یعنی عارضه های کلیوی چشم ها و … بهتر می باشد در راستای ممانعت از توسعه عارضه ها روزه نگیرند و یا با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

افراد مبتلا به پرفشاری خون :

طبق نظر اجماعی پزشک های متخصص و مرکز موضوع شناسی فقهی ، افراد بیمار درگیر فشار خون در صورتی قادر به گرفتن روزه می باشند که فشار خون آنها تحت نظر بوده، یعنی فشار (سیستولیک) پایین تر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار (دیاستولیک) پایین تر از ۸۰ میلیمتر جیوه باشد.

اشخاص دارای فشار خون خفیف و متوسط دارای اضافه وزن قادر به گرفتن روزه می باشند و روزه داری به پایین آمدن فشار خونشان کمک می کند ولی حتما باید با پزشک معالجشان مشورت نمایند، به عنوان مثال در طول مدت روزه داری وقت و دوز مورد استفاده از داروهای بلند اثر همچون ایندرال و … و یا داروهای مدر (ادرار آور) برای جلوگیری از کم آبی باید طبق نظر پزشک تنظیم گردد.

 • برای کنترل کردن و تنظیم بهتر فشار خون لازم می باشد برنامه غذایی صحیحی نیز رعایت گردد. اشخاصی که به فشار خون بالا ابتلا شده اند باید دریافت نمک و چربی از راه غذا را تحت کنترل داشته باشند و از سیگار کشیدن خودداری نمایند. خوشبختانه کلیه این کارها در ماه مبارک رمضان امکان پذیر و راحت تر می باشد. اشخاصی که فشار خون بالای ناپایدار و کنترل نشده دارند توصیه نمی گردد تا روزه بگیرند.
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی :

 • روزه گرفتن و رعایت رژیم غذایی درست با کم شدن عامل های خطری همچون پایین آمدن وزن، پایین آمدن سطح چربی های خون و نکشیدن سیگار موجب پیشگیری از نمایان شدن بیماری های قلبی – عروقی می گردد. ولی در مورد اشخاصی که به بیماری های قلبی- عروقی مبتلا می باشند موضوع فرق داشته و حتما باید با پزشک معالجشان مشورت داشته باشند.
 • افراد بیماری که دچار گرفتگی رگ های قلب می باشند و دارو استفاده می کنند. از آنجا که استفاده نکردن دارو در وقت مقرر زندگیشان را با مخاطره روبرو می سازد و نباید روزه بگیرند. روزه گرفتن این اشخاص فقط با شرط تشخیص پزشک با توجه به شرایط اختصاصی بیمار می باشد.
 • آن دسته از بیمارانی که حتما باید بیماری را کنترل کرده و به طور منظم و در ساعت های مشخصی در وسط روز دارو استفاده نمایند، نباید روزه بگیرند.
 • بیمار های دچار امراض قلبی باید به تداخلات دارو و غذا توجه داشته باشند و توصیه های پزشک معالج خود دقيقا اجرا نمایند.
 • اشخاصی دچار امراض قلبی که دارای سابقه جراحی یا استنت گذاری می باشند با اجازه پزشک معالج مانعی برای روزه گرفتن ندارند.
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

بیماران کلیوی

وظیفه اساسی و مهم کلیه ها در بدن انسان تصفیه خون و دفع ماده های زاید می باشد. کلیه ها این وظیفه مهم را به کمک جریان خون و آب عملی می کنند .

بنابر این در صورت عدم استفاده کافی آب و مایعات به مقدار لازم ، کلیه ها قادر نمی باشند وظیفه های خود را به خوبی انجام بدهند.

در دوره ماه مبارک، زمان کافی برای تامین مایع های بدن به مقدار لازم وجود ندارد و بنابر این به منظور پیشگیری از پیامد های کم آبی در ماه مبارک رمضان که بعضی زمان ها می تواند وخیم و کشنده گردد دقت به نکته های زیر الزامی می باشد :

 • برای یاری به کلیه ها برای تصفیه و دفع خون از ماده های زائد، استفاده کافی از آب و مایعات در مدت زمان بین افطار تا سحر توصیه می گردد.
 • نمک استفاده شده در تمامی ماده های مصرفی را دقیق کنترل نمایید و محدودیت در استفاده را رعایت کنید.
 • اشخاصی که کلیه های سنگ ساز دارند (بیشتر از دو سنگ ادراری در مدت زمان ۶ ماه گذشته ، برای روزه گرفتن باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند.
 • برای افراد دیالیزی روزه توصیه نمی گردد.
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه
توصیه های تغذیه ای و بهداشتی در شرایط خاص کرونا و گروه های ویژه

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری