بلاگ

تولد زود هنگام

پرستار بیمار

 

تولد زود هنگام

تولد زود هنگام: با خواندن این مطلب در می یابید که که چگونه زایمان زودرس را پیگیری کنید و انتظار چه چیزهایی را داشته باشید. دکتر ترودی اسمیت، متخصص زنان و زایمان، اهمیت مراقبت های دوران بارداری و شناسایی زایمان زود هنگام را توضیح می دهد.

 

زایمان زود هنگام

گفته ی دکتر اسمیت، گاهی زایمان خود به خودی را می توان متوقف کرد تا برای به حداقل رساندن مشکلات سلامتی جینین، شش های بچه  بالغ شود. اما وقتی جان مادر در خطر است و نمی توان راهی برای متوقف کردن خونریزی واژن یا کنترل فشار خون بالای القای بارداری یافت، پزشکان چاره ای ندارند جز زایمان زود هنگام بچه. به طور کلی زایمان پیش از هفته ی سی و هفتم بارداری را زایمان زود هنگام می خوانند. هر چند نوزاد متولد شده پیش از هفتهی 28 باردرای یا با وزن حدود پانصد گرم نیز می تواند زنده بماند، اما بسیار پر هزینه است. به گفته ی دکتر اسمیت، گرچه همیشه نمی توانیم علت زایمان زود هنگام را شناسایی کنیم، ولی می دانیم که چه کسی در خطر است، پس می توانیم این خانم را در دوران بارداری نظارت کنیم تا به پیشگیری یا به حداقل رساندن مشکلات کمک کنیم.

زایمان زودرس  می تاند به دلیل شرایط جنین، رحم هورمونها یا شرایط ویژه اورژانسی آغاز می شود.مثلاً بچه ای بزرگ ( چه به علت ژنتیک یا دیابت بارداری) می تواند رحم را بیش از حد بکشد. بارداری چند قلو نیز باعث کشیده شدن بیش از حد رحم می شود. همچنین میزان بیش از حد مایع آمینوتیک نیز می تواند باعث زایمان زود هنگام شود. دهانه ی رحم ضعیف نیز یکی از دیگر از دلایل زایمان زودرس محسوب می شود در چنین شرایطی ممکن است دهانه رحم برای حفظ بارداری از ماه ششم قدرت کافی را نداشته باشد. عفونت، چک کردن ماسع آمینوتیک و خونریزی واژن همگی با زایمان زودهنگام مرتبط اند.

به گفته ی دکتر اسمیت، بانوان مبتلا به فشار خون بالای باردرای نیز ممکن است به علت پیچیدگی های فشار خون بالا مجبور شوند فرزندشان را زودتر به دنیا آورند. فشار خون بالای بارداریدر مادرانی که اولین بارداری خود را تجربه می کنند، دو قلو باردارند یا دچار بیماری دیگری مثل دیابت هستند شایع تر است.

برای به حداقل رساندن خطر چه می توان کرد؟

به گفته ی دکتر اسمیت،  هر خانمی در دوران بارداری باید به طور منظم نزد پزشک یا درمانگاه برود و هر گونه مشکلی را که احساس می کند گزارش دهد. نشانه های زایمان عبارتند از : انقباض های منظم با گرفتگی پایین شکم (مثل درد عادت ماهانه) یا کمر درد مداوم. در چنین شرایطی اغلب بانوان به طور غریزی احساس می کنند که مشکلی در کار وجود دارد- خصوصاً اگر دچار اسهال یا لکه های ترشح واژنی صورتی یا سرخ رنگ باشند. وقتی مشکل شناسایی شد، ممکن است برای متوقف ساختنن یا به تاخیر انداختن زایمان و کمک به بلوغ شش جنین، مادر می تواند به خانه برود تا استراحت کند و در صورت لزوم به بیمارستان مراجعه کند.

هنگامی که دهانه ی رحم باز و کیسه ی آب پاره می شود، زایمان ناگزیر است. در نتیجه، به متخصص اطفال و مراقبت های ویژه اطلاع داده می شود تا برای تولد نوزاد آماده باشند.

با بروز نشانه های زایمان زود هنگام، چه باید کرد؟

زایمان زود هنگام را نباید با انقباض های براکستون هیکز که نامنظم، بدون درد و انقباض هایی “تمرینی” هستند. اشتباه گرفت.انقباض های زایمان زود هنگام منظم و پیاپی می آیند و بار دیگر نشانه های زایمان همراه هستند در صورت مشاهده این انقباض ها به جای اینکه به پزشک یا ماما تلفن کنید یا سراسیمه به بیمارستان بروید، پیش از هراسان شدن، سعی کنید حداقل برای یک ساعت آنها را مدیریت کنید یا حمام آرامش بخش بگیرید. اگر پس از یک ساعت احساس بدتری داشتید، از مراقبت بهداشتی خود کمک بگیرید. اگر با استراحت نشانه ها از بین رفت.

پیشگیری از زایمان زودرس

برای به حداقل رساندن مشکلات دوران بارداری و زایمان ایده آل آن است که مادر پیش از لقاح جنین در اوج سلامتی خود قرار گرفته داشته باشد.

طی نه ماه دوران بارداری بدن مادر باردار باید تغییرات زیادی را تحمل کند، اگر شیوه ی زندگی شما متوازن باشد و هیچ عارضه ای پزشکی نداشته باشید، بدنتان به طرز چشمگیری توانایی تحمل فشار این دوران را خواهد داشت. پس اگر تا به حال کوتاهی کرده اید، فوراً پس از لقاح جنین، ورزش و تغذیه صحیح را آغاز کنید. همیشه ورزش ملایم توصیه می شود، اما اگر پیش از لقاح جنین وزرش نمی کردید، پیش از شروع تمرینات ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

خوشبختانه دوران بارداری برای اکثر بانوان بدون مشکل پیش  خواهد رفت- از جمله بانوان مبتلا به عوارض قلب، ناتوانی جسمی یا بیماری های مزمن که از قبل به اعضای مهمی از بدن فشار می آورد، مثل کلیه، پانکراس و کبد. این بارداری ها به نظارت خاص، داروهای ویژه، رژیم غذایی مخصوص، آزمایش های منظم خون و نیاز دارد، مثل تصویر برداری و آزمون نبود تنش. اگر در سه ماه دوم بارداری بیش از دو بار سقط جنین داشته اید، برای پیشگیری از سقط جنین یا زایمان زودرس، شایدبه هورمون  درمانی یا دوخت دهانه ی رحم نیاز داشته باشید.

اگر در دوران بارداری شما در دسته ی بارداری های خطرناک قرار می گیرد، به شما توصیه می شود که بیشتر احتیاط کنید. مثلاً رابطه جنسی را به حداقل رسانید و به طور موقتی از عهده گرفتن مسئولیت های سنگین سر باز زنید تا بتوانید بیشتر استراحت کنید و به طور مرتب نزد پزشک بروید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری