بلاگ

تولد نوزاد و پیشگیری از تنش

تولد یک نوزاد با تحولات عظیمی در ساختار خانواده و زندگی روزمره همراه است. به گونه ای که بازیابی دوباره این توازن چه در ارتباط میان زوجین و یا ارتباط میان والدین و کودک بسیار دشوار است. و اما تولد یک نوزاد چه تغییراتی با خود به هماره دارد و چگونه می توان این تحولات را مدیریت کرد؟

تولد فرزند

تولد اولین فرزند چه تغییراتی در زندگی مشترک ایجاد می کند.

تولد اولین فرزند با بیشترین تغییر در زندکی زوجین با توجه به نقش جدید آنها به عنوان پدر و مادر هرماه است. در بسیاری از موارد گذر از زندگی زناشویی به والد شدن بسیار دشواربوده و با کاهش سطح رضایت زوجین از زندگی مشترک و در نتیجه افت مناسبات زناشویی درانها همراه است. تولد نخستین فرزند صرف نظر از برانگیختن نگرانی ها و سوالات فراوان با تخصیص توجه انحصاری والدین به خود و ضعف و خستگی مفرط  ناشی از آن موجب آسیب و تهدید جدی روابط زوجین می شود. بر اساس نظرسنجی هایی که در اکتبر سال 2013در پاریس و توسط اتحادیه امور خانواده بر روی 600 نفر از والدین صورت گرفت 53 درصد از پرسش شوندگان اظهار داشتند که تولد اولین فرزندشان با بروز تنش و آشفتگی در زندگی مشترک همراه بوده است. کاهش تمایل به برقراری روابط جنسی نیز از دیگر مشکلات مطرح شده وبد. 37 درصد از والدین شرکت کننده در نظر سنجی اظهار داشتند که پس از تولد نوزاد با مشکلات عدیده ای در روابط زناشویی خود مواجه شده اند. گرچه علی رغم این مشکلات 90 درصد از والدین نخستین ماه های تولد نوزاد را به خوبی سپری می کنند ولی پیشگیری از بروز تنش و ممانعت از استمرار این مشکل در زندگی مشترک از اهمیت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

چگونه از بروز تنش در زندگی مشترک پیشگیری کنیم؟

برقراری ارتباط موثر با یکدیگر به عنوان مثال در مورد نحوه به اشتراک گذاری وظایف و یا چگونگی شیوه تربیت فرزند نقش بسیار موثری در پیشگیری از این تعارضات دارد. از آنجایی که  اختلاف نظر در شیوه تربیت فرزند اغلب از عمده دلایل بروز تنش در زندگی زناشویی است به منظور پیشبرد اهداف زندگی مشترک پذیرفتن هر یک از زوجین در نقش جدید خود به عنوان والد و تلاش در انطباق خود با آن توسط دیگری بسیار ضروری است. بنابراین با پذیرفتن این تفاوت ها سعی کنید بیش از تولد نوزاد به تفاهم و چهارچوب مشترکی در این حوزه دست یابید تا به این ترتیب بتوانید تعلیم و تربیت نوزاد را در محیطی آرام و آسوده آغاز کنید.از انجایی که بخشی از مشکلات و تنش های موجود در زندگی زوجین به دلیل خستگی و تحریک پذیری ناشی از مراقبت از نوزاد است بهتر است والدین در صورت امکان فرصتی برای استراحت و تجدید قوای خود فراهم کنند. اغلب والدین در گام نخست بعد ” مادی یا جسمی ” مساعدت نظیر سنجی بیش از نیمی از پرسش شوندگان از حمایت اعضای خانواده خود در این خصوص برخورددار بوده اند. بهره مندی از کمک ها و حمایت های اطرافیان فرصتی کافی برای استراحت زوجین فراهم کرده و این امکان را به آنها می دهد که در مورد نگرش، احساسات و یافتن جایگاه جدید خود به عنوان پدر و مادر به تعاول و گفتگو با یکدیگر بپردازند.

استقبال از فرزند دوم

ورود فرزند دوم با تغییر دوباره در ساختار خانواده همراه است. زیرا فرزند اول با از دست دادن جایگاه تک فرزندی خانواده اکنون خود را در مقام خواهر یا برادری بزرگتر در می یابد. با تولد دومین فرزند خانواده مادر نه تنها به کودک ن.پای خود توجه کمتری می کند بلکه محدودیت و سخت گیری بیشتری نیز در مورد او اعمال خواهد کرد. علی رغم آنگه این مساله واکنشهای متفاوتی را در کودکان بر می انگیزد ولی در اغلب موارد معطوف شدن توجه انحصاری والدین به نوزاد موجب بروز خشم و سرخوردگی در کودک بزرگتر شده و او را به این طرز تفکر سوق خواهد داد که دیگر مورد مهر و علاقه والدینش نیست. این مساله در نهایت موجب می شود که کودک از روش خشونت و آزار رسانی به نوزاد و یا توسل به رفتارهای بچگانه برای جلب توجه والدین خود استفاده کند. به طور کلی  با تولد نوزاد دوم فرزند اول از نظر عاطفی از مادر دور شده و شروع به نافرمانی می کند. در برخی موارد نیز ممکن است کودک با خواستن شیر از شیشه و یا حتی خیس کردن لباس و رختخوابش دوباره به عادات قبلی خود بازگردد. با این حال بروز این رفتارها را در صورتی می توان نشات گرفته از حسادت دانست که در حدود چند هفته تا چندماه پس از تولد نوزاد در کودک مشاهده شوند. بروز این رفتارها که نشان از حسادت کودک دارد پدیده ای کاملا طبیعی بوده و غالبا در کودکان خردسال 3 تا 5 ساله مشاهده می شود.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری