بلاگ

تومورهای مغزی

 

تومورها یا غده های مغزی ممکن است سرطانی و یا غیر سرطانی باشند. بر خلاف سایر جاهای بدن، سرطانی یا غیر سرطانی بودن غده ها در مغز می توانند به یک اندازه خطرناک باشند. خطرناک بودن یک غده در مغز بستگی به محل آن، اندازه آن و سرعت رشد کردن آن دارد. هر دو نوع غده ها(یعنی هم سرطانی و هم غیر سرطانی) می توانند به بافتهای مجاور خود در مغز فشار آورده و باعث بالا رفتن در داخل جمجمه شوند.

غده هایی که از ابتدا در مغز ایجاد شوند را اصطلاحاً تومورهای اولیه می نامند. این تومورها ممکن است از سلولهای پشتیبان مغز منشاء بگیرند که به آنها مِنَنژیوما می گویند. تومورهای نوع گلیوما اغلب سرطانی هستند اما اکثر تومورهای نوع مننژیوما غیر سرطانی می باشند. تومورهای اولیه مغز درآقایان کمی شایع تر از خانمها می باشند و معمولاً در سنین بین 60 تا 70 سالگی ایجاد می شوند. بعضی از انواع تومورهای مغزی فقط در کودکان دیده می شود.

تومورها یا غده های مغزی

تومورهای ثانویه مغز( متاستاز) بسیار شایعتر از تومورهای اولیه مغز می باشند. این تومورها همیشه سرطانی بوده و سلولهای سرطانی آن از طریق جریان خون از تومورهای جاهای دیگر بدن مثل ریه ها خود را به مغز می رسانند. در چنین مواردی ممکن است در چندین جای مغز تومورهای سرطانی ایجاد شود.

علایم و نشانه های تومورهای مغزی

علایم معمولاً وقتی خودشان را نشان می دهند که تومور به قسمتی از مغز فشار وارد می آورد و یا این که فشار داخل جمجمه را بالا می برد . این علایم شامل موارد زیر می باشد:

  • سردردی که معمولاً صبح ها شدیدتر بوده و با سرفه کردن یا خم شدن بدتر می گردد.
  • تهوع و استفراغ
  • تاری دید

سایر علایمی که ممکن است در تومورهای مغزی ایجاد شوند بستگی به این دارد که چه قسمتی از مغز گرفتار تومور شده است. ایتن علایم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اختلال در صحبت کردن و بریده بریده گفتن کلمات
  • عدم تعادل
  • دو تایی دیدن اشیاء
  • اشکال در خواندن و نوشتن
  • تغییر شخصیت
  • بی حسی و ضعف دست و پای یک طرف بدن

همچنین ممکن است تومور مغزی باعث بروز تشنج شود. گاهی اوقات تومور سبب بسته شدن جریان مایع مغزی نخاعی که در داخل و اطراف مغز و نخاع گردش می کند می شود و در نتیجه باعث افزایش فشار در بطن های مغزی و موجب وارد امدن فشار بیشتر به بافتهای مغز می شود.اگر این وضعیت درمان نشود، به تدریج خواب آلودگی ایجاد شده و در نهایت ممکن است فرد به کما (اغماء) رفته و مرگ رخ دهد.

نحوه تشخیص تومور مغزی

اگر شما مشکوک به داشتن تومور مغزی باشید، پزشک برایتان سی تی اسکن یا ام آر آی از مغز درخواست خواهد نمود تا در آن به دنبال تومور بگردد و محل و اندازه آن را ارزیابی نماید. اگر مشخص گردید که تومور وجود دارد برای اینکه معلوم شود که آیا این تومور اولیه بوده و یا اینکه از جاهای دیگر بدن به مغز گسترش یافته است، آزمایشهای دیگری مثل عکس رادیوگرافی از سینه و ماموگرافی از پستان ها انجام می شود تا وجود تومور در این محل ها نیز بررسی شود. برای بررسی جریان خون در اطراف تومور ممکن است آنژیوگرافی مغزی نیز انجام گردد. همچنین ممکن است تحت بیهوشی عمومی اقدام به انجام بیوپسی از مغز شود. نمونه برداشته شده از مغز به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده خواهد  تا نوع سلولی که تومور از آن ساخته شده است مشخص گردد.

نحوه درمان تومور مغزی

نحوه درمان تومورهای مغزی بستگی به این دارد که تعداد تومور یک عدد است یا بیشتر می باشد، محل دقیق تومور کجا  قرار دارد و نوع سلولهای آن چگونه است. تومورهای اولیه مغزی را ممکن است باعمل جراحی درمان نمود. هدف از جراحی، برداشتن تمام تومور و یا تا آنجایی که ممکن است بیشتر تومور می باشد به شرطی که حداقل آسیب به بافتهای مغزی اطراف آن وارد شود. تومورهایی که در محل های عمقی تر مغز واقع شده اند را معمولاً نمی توان با جراحی برداشت. از رادیوتراپی نیز می توان به همراه درمان جراحی و یا به جای آن در تومورهای سرطانی و غیر سرطانی استفاده نمود.

از آنجایی که تومورهای ثانویه مغزی که از جاهای دیگر بدن به مغز گسترش یافته اند اغلب چندتایی هستند، معمولاً جراحی برای آنها انجام نمی شود. با اینحال اگر فقط در یک جای مغز تومور ایجاد شده باشد می توان آن را با موفقیت جراحی نمود. تومورهای چندتایی در مغز را معمولاً با استفاده از رادیوتراپی و در موارد کمتری با استفاده از شیمی درمانی درمان می کنند.

برای درمان عوارض تومور مغزی نیز ممکن است نیاز به استفاده از بعضی داروها باشد برای مثال از داروی دگزامتازون برای پایین آوردن فشار داخل جمجمه و از داروهای ضد تشنج برای مقابله با تشنج هایی که ممکن است رخ دهد استفاده می کنند. اگر تومور باعث انسداد جریان مایع مغزی نخاعی شود و مایع در بطن های مغزی جمع شود می توان با قرار دادن یک لوله از طریق جمجمه، یک راه فرعی برای عبور این مایع فراهم نمود. استفاده از درمانهای دیگر مثل فیزیوتراپی برای کمک به مشکلات حرکتی و گفتار درمانی برای کمک به مشکلات صحبت کردن نیز می تواند مفید واقع شود.

عاقبت بیماران مبتلا به تومور مغزی بستگی به این دارد که محل، اندازه و سرعت رشد تومور به چه میزانی می باشد. عاقبت تومورهای غیر سرطانی معمولاً بهتر است زیرا رشد انها خیلی آهسته تر انجام می شود. بسیاری از افرادی که به این تومورها مبتلا می شوند را می توان با عمل جراحی به طور کامل درمان نمود. عاقبت سایر تومورها بستگی به این دارد که از چه نوع سلولی ساخته شده اند و اینکه آیا می توان آنها را با عمل جراحی بیرون آورد یا خیر. از هر چهار نفری که به تومورهای مغزی اولیه سرطانی دچار می شوند یک نفرشان تا دو سال بعد از تشخیص اولیه زنده باقی می ماند اما تعداد کمی از آنها می توانند بیشتر از پنج سال عمر کنند. بیشتر افرادی که به تومورهای ثانویه مغز دچار می شوند بیشتر از 6 ماه زنده نمی مانند گرچه در موارد نادری اشخاصی که دارای فقط یک تومور منفرد ثانویه در مغز بوده اند با عمل جراحی معالجه شده اند.

 

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری