بلاگ

تیره شدن رنگ ادرار در بارداری

آیا رنگ ادرارتان در دوران بارداری تیره تر  شده است؟ علی رغم آنکه این تغییر می تواند در بسیاری از مادران باردار رخ دهد، ولی می تواند نشانه ای از بروز مشکلاتی باشد. تغییر رنگ ادرار می تواند در اثر مصرف برخی مواد غذایی و یا مکمل های ویتامین رخ دهد. از سویی دیگر این تیرگی رنگ ممکن است نشان دهنده ابتلا شما به مشکل کم آبی باشد.

مهمترین علل تیره شدن رنگ ادرار در این دوران عبارتند از:

کم آبی

کم آبی یا دهیدراته بدن به دلیل عدم مصرف آب کافی از شایع ترین علل تیره شدن رنگ ادرار به شمار می رود. به دنبال عدم دریافت آب و مایعات کافی غلظت اروکروم یا یوروبیلین در ادرار افزایش یافته و در نتیجه رنگ ادرار شما به زرد تیره و حتی در مواردی به قهوه ای تغییر می کند.

ابتلا بدن به  کم آبی به خصوص در دوران بارداری با مخاطرات بیشتری همراه است. زیرا به دنبال تغییرات فیزیولوژیک رخ داده در بدن، نیاز شما به آب در این دوران به صورت قابل توجهی افزایش می یابد.

برای رفع این مشکل می توانید مقدار فراوانی آب نوشیده و یا مصرف میوه ها و سبزیجاتی نظیر هندوانه، گل کلم، خیار و یا کلم بروکلی را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. چنانچه علی رغم به این توصیه ها هیچ تغییری در رنگ ادرار حاصل نشد موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف مکمل های ویتامین

استفاده از مکمل های بارداری بر حسب شرایط مادر از ضروریات دوران بارداری محسوب می شود. به دنبال مصرف این مکمل ها مقادیر بیش از حد ویتامین های محلول درآب b و c که بدن قادر به جذب آنها نمی باشد از طریق ادرار دفع شده و باعث تیره شدن رنگ ادرار در این دوران می شوند.

نوع غذای مصرفی

مصرف میوه ها و سبزیجات مختلف نیز از دیگر عوامل تغییر رنگ ادرار به مشار می روند. به عنوان مثال مصرف سبزیجاتی نظیر هویج و سیب زمینی شیرین می تواند باعث تیره شدن رنگ ادرار شود. این تغییر رنگ ادرار کاملا طبیعی و ناشی از رنگدانه های موجود در میوه ها و سبزیجات است. در صورت رخ دادن این عارضه هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد. بنابراین می توانید با خاطری آسوده به مصرف این میوه ها و سبزیجات مفید ادامه دهید.

داروها و مکمل های گیاهی

داورها و کمل های گیاهی که در این دوران از آنها استفاده می کنید می توانند باعث تیره شدن و یا بر عکس روشن شدن زیاد رنگ ادرار شما در این دوران شوند. به عنوان مثال مصرف داروهایی مانند” پیریدیوم” که در کاهش و تسکین علائم عفونت مثانه به کار می روند می توانند باعث تغییر رنگ ادرار شما به نارنجی شوند. علاوه بر آن مصرف داروهای ملین که به منظور درمان یبوست در دوران بارداری تجویز می شوند نیز از جمله عوامل موثر در تیره شدن رنگ ادرار می شوند.

ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری

عفونت های ادرای از جمله مشکلات شایع دروان بارداری به شمار می روند. ابتلا به این عارضه و وجود باکتری در ادرار باعث تیره و کدر شدن رنگ ادرار می شود. بروز عفونت های ادراری در دوران بارداری در صورت عدم درمان می تواند منجر به بروز عوارض سوء و نامطلوبی مانند زایمان زودرس در مادر شود . بنابراین در صورت مشاهده علائمی نظیر تیرگی رنگ ادرار، بوی بد و یا ابری و کدر بودن رنگ ادرار در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید.

در صورت نگرنی با پزشک خود مشورت کنید.

اگر چه در اغلب موارد علتی برای نگرانی وجود ندارد ولی در صورت مشاهده کدر یا تیره شدن ادرار به منظور اطمینان خاطر بیشتر این مساله را نزد پزشک یا مراقب بهداشتی خود مطرح کنید.

چنانچه  تیره شدن رنگ ادرار در اثر ابتلا به عفونت های ادراری باشد این مساله چگونه تشخیص داده می شود؟

ابتلا به این عارضه عموما با انجام یک آزمایش ساده ادرار قابل تشخیص است.

عفونت ادراری در بارداری چگونه درمان می شود؟

عفونت های دستگاه ادراری با استفاده از آنتی بیوتیک ها که مصرف آنها در این دوران بی خطر است  درمان می شوند. احساس سوزش در هنگام ادرار، بد بو شدن ادرار و وجود انقباضاتی در ناحیه تحتانی شکم از شایع ترین علائم ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری به شمار می روند.

چنانچه این علائم تا سه روز پس از مصرف داروها بهبود نیافت به منظور انجام آزمایشات تشخیصی بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان غیر دارویی

  • مواد غذایی حاوی ویتامین c ، زینک و بتاکاروتن که در مقابله با عفونت های ادراری بسیار موثرند را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.
  • مقادیر فراوانی آب زغال اخته بنوشید. آب زغال اخته حاوی ترکیبات فعالی است که در مقابله با عوامل بیماری زای باکتریایی بسیار موثرند. به طوری که در این باره گفته می شود علائم ابتلا به عفونت ادراری ظرف 8 ساعت پس از نوشیدن آب زغال اخته کاملا بر طرف می شود.

روش های پیشگیری از عفونت های ادراری

  1. برای حفظ سلامت خود روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید. هر چه آب کمتری مصرف کنید میزان آسیب پذیری شما در برابر این بیماری بیشتر خواهد بود.
  2. تا حد امکان مثانه خود را زود به زود خالی کنید. نگه داشتن طولانی ادرار احتمال ابتلا به عفونت های ادراری را افزایش می دهد.
  3. مقعد، مهبل و نواحی اطراف آن را خشک و تمیز نگه دارید. از مصرف صابونها و محصولات قوی پاک کننده پوست خوددار کنید. پس از هر بار اجابت مزاج موضع را از جلو به عقب تمیز کنید.
  4. از ماندن بیش از نیم ساعت در وان حمام اجتناب کنید.
  5. از مصرف کافئین، الکل و شکر خودداری کنید.
  6. تا هنگامی که تحت درمان عفونت های ادراری قرار دارید از برقراری آمیزش جنسی خودداری کنید. با رعایت این امر علاوه بر آنکه از ابتلا همسر خود به این عارضه پیشگیری می کنید احتمال عود مجدد بیماری در خود را نیز کاهش می دهید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری