بلاگ

تیک عصبی

تیک عصبی

تیک عصبی : تیک های عصبی (Nervous tics) هنگامی رخ می دهند که یک عضله و یا گروهی از عضلاتی که توسط اعصاب محیطی کنترل می شوند به طور مکرر و غیر ارادی دچار انقباض شوند. این وضعیت بیشتر در عضلات صورت دیده می شوند اما این مشکل می تواند در دستها و پاها هم ایجاد شود و یا اینکه صداهایی مثل خرخر کردن یا صاف کردن گلو نیز بروز نماید. انواع تیک های عصبی که شایعتر می باشند عبارتند از: چشمک زدن مکرر، جمع کردن دهان و بالا انداختن شانه. تیک های عصبی شایع بوده، عودکننده هستند و دردی ندارند. با اینحال این تیک ها ممکن است باعث شوند که فرد خالت عصبی پیدا نموده و توسط دیگران مسخره شود.تیکهای عصبی معمولاً در دوران کودکی آغاز دشه و در پسرها بسیار شایعتر از دختر ها می باشد.

 

علایم و نشانه های تیک های عصبی

اغلب علت تیک های عصبی شناخته شده نیست اما این تیک ها ممکن است همراه با استرس باشند زیرا معمولاً وقتی که کودکان ناراحت یا خسته هستند این تیک ها ایجاد می شوند. در سندروم تورِت که یک بیماری نادر ژنتیکی می باشد و بیشتر در پسرها رخ می دهد حرکات غیر ارادی سر، دستها و پاها ایجاد می شود و به طور مرتب فریاد زده می شود و حرفهای زشت و رکیک گفته می شود.

یک تیک عصبی معمولا خیلی سریع و کمتر از یک ثانیه ایجاد می شود. انقباض عضله ممکن است به طور مکرر رخ دهد و باعث بروز علایم زیر شود:

  • چشمک زدن های سریع و غیر قابل کنترل
  • جمع شدن عضلات اطراف دهان
  • انقباض های غیر ارادی دیافراگم که باعث صدای خر خر و سکسکه می شود.

تیک های عصبی ممکن است به مدت کوتاهی متوقف شوند، اما در این مدت افراد اغلب بیشتر عصبی هستند. کودکانی که دچار تیک های عصبی هستند در زمانی که سر گرم انجام کاری هستند و یا اینکه در خواب باشند، این تیک ها معمولا از بین می روند . کودکان مبتلا به سندروم تورت ممکن است دچار فوبیا (ترس مرضی) و اختلالات یادگیری نیز باشند.

نحوه درمان تیک های عصبی

اگر شما یا کودکتان دچار تیک های عصبی می باشید باید با یک پزشک در این مورد مشورت نمایید. اغلب هیچ دمرانی لازم نمی باشد. در بعضی موارد ممکن است پزشک توصیه به انجام هیچ درمانی لازم نمی باشد. در بعضی موارد ممکن است پزشک توصیه به انجام روان درمانی نماید تا به کم کردن استرس کمک نماید. اگر علایم و مشکلات تیک های عصبی شدید باشند پزشک ممکن است اقدام به تجویز یک داروی ضد اضطراب برای مدت کوتاهی نماید. در مواردی که تیک های عصبی بر اثر سندروم تورت ایجاد شده اند می توان با استفاده از داروهای آنتی سایکوتیک مثل هالوپریدول آن را بر طرف نمود.

تیکه های عصبی، بخصوص انهایی که در کودکان ایجاد می شوند معمولاً در عرض یک سال از بین می روند. با اینحال در تعداد کمی از کودکان، این تیک های عصبی باقی می ماند و تا زمان بزرگسالی ادامه می یابد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری