بلاگ

جدایی و طلاق والدین

جدایی و طلاق والدین

جدایی و طلاق والدین : کودکان با جدایی از آنهایی که دوستشان دارند و به آنها اطمینان دارند بار سنگین عاطفی را تجربه می کنند.

البته آنها باید رنج جدایی را که بخشی از فرآیند رشد سالم و طبیعی آنهاست، درک کنند اما جدایی به آنها فشار روحی زیادی را وارد می سازد.

جدایی و طلاق گرفتن والدین، کودک را با شتاب پیش می برد، چرا که او را مجبور می کند که پیشاز موقع، بزرگ شود.

جدایی های دیگری که همین اثر را می گذارند شامل نقل مکان به یک خانه جدید، یافتن دوستان جدید و رفتن به مدرسه جدید می باشند.

طلاق، فشار روحی خاصی به کودکتان وارد می سازد چرا که او بین شما و پدر یا مادرش در کشمکش است و هر کدام از شما سعی می کنید که او را از چنگ دیگری درآورید.

برای کمک و چلوگیری از این فشار ها و جلوگیری از افسردگی و مشکلات بهتر است تا با پزشک روانشناس و پرستار کودک صحبت و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

کودکان و طلاق والدین

به علت آنکه امروزه طلاق بسیار رواج یافته است، گاهی کودکان حتی از امکان وقوع آن نیز دچار فشار روحی می شوند.

طلاق همواره کودکانی را که از پدر یا مادر هم جنسیت خود دور هستند، بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد. دختری که پدرش منزل را ترک کرده، هنوز مادرش را در اختیار دارد تا با او همزاد پنداری کند.

اما پسر بدون پدر هرگز نمی تواند فرآیند همذات پنداری را به درستی طی کند و در نهایت اعتماد به نفس و اطمینان خود را از دست داده و به تصویری آشفته از نقش خود دست می یابد.

تمام کودکان بعد از جدایی والدین در کوتاه مدت از خود ناراحتی بروز می دهند.

کودکانی که در دو سال اول زندگی خود به سر می برند، چنانچه انتظار می رود بعد از طلاق والدینتش منفی بین تر، سرکش تر، افسرده تر، عصبانی تر و پرخاشجوتر می شوند.

عملکرد آنها در مدرسه ضعیف  می شود و بیشتر اوقات بیمار می شوند. ممکن است این بی نظمی برای مدتی ادامه پیدا کند.

مطابق یکی از مطالعاتی که صورت گرفته، حدود یک سوم از کودکان بعد از گذشت 5 سال از طلاق همچنان دچار اختلالات قابل ملاحظه ای مانند افسردگی می باشند.

چگونه به فرزندتان کمک کنید

به نظر می رسد که اثرات طلاق به ویژه در کوتاه مدت برای پسران بیشتر است.

پسرانی که در خانواده های همتراز دختران رشد می کنند، همواره ناراحتی بیشتر، رفتارهای نابه هنجار و منفی بیشتر و مشکلات مدرسه بیشتری را از خود نشان می دهند.

اما همه چیز به این بدی نیست. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته، به نظر می رسد در برخی شرایط کودکان تاثیرات کوتاه مدت  تر یا کمتری را متحمل می شوند.

اگر والدین آنها قبل از طلاق کمتر به صورت علنی درگیر شوند و بتوانند بعد از آن دوستان اجتماعی باقی بمانند، فرزندانشان در دراز مدت کمتر به هم میریزند.

والدین  باید بعد از طلاق برای نگهداری و تربیت کودک به توافق برسند و کودکان هم باید بتوانند والد غیر سرپرست خود را که که معمولا پدر خانواده است به طور منظم ببینند و رابطه رضایت بخش خود را با او حفظ کنند.

به نظر می رسد حفظ روش زندگی با ثبات به وسیله راه های ممکن می تواند به سازگاری کودکان با طلاق بسیار کمک کند.

این ثبات شامل امنیت مالی و عاطفی و حمایت از والد سرپرست که معمولا مادر خانواده است، می شود.

همچنین اقامت در همان خانه و رفتن به همان مدرسه که نیاز به سازگاری فوری با تغییرات فراوان را ایجاب نمی کند ، نیز مفید است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری