بلاگ

جراحی

جراحی

جراحی : اگر پزشکتان به دلایلی مشکوک به وجود سرطان در  شما باشد، شما را یه یک جراح ارجاع میدهد، زیرا نه تنها برای بعضی اقدامات تشخیصی باید از روشهای جراحی استفاده نمود بلکه جراحی بهترین نوع درمان و با بهترین درمان اولیه برای بسیاری از انواع سرطانها می باشد.

جراحی  بهترین نوع درمان و یا بهترین درمان اولیه برای بسیاری از انواع سرطانها  می باشد. غده سرطانی در هر جایی از بدن که باشد، انتشارش به جاهای دیگر بدن را می توان با عمل جراحی کشف نمود.

برای مثال در خانمهایی که تحت عمل جراحی پستان قرا رمی گیرند، غدد لنفاویزیر بغل هم برداشته می شود تا مشخص گردد که آیا آنها نیز سرطانی شده اند یا خیر و نیز در خانمهایی که تحت عمل جراحی برداشتن تخمدان قرار می گیرند، حفره شکم آنها نیز بررسی می شود تا مشخص گردد که آیا سرطان به آنجا نیز دست اندازی کرده است یا خیر.

قابل درک است که چرا افراد از این که تحت عمل جراحی قرا بگیرند ناراحت و عصبی می شوند.

با اینحال اکثر روشهای عملهای جراحی خیلی خوب طرح ریزی شده اند. گرچه به طور اجتناب ناپذیری تمام نتایج عمل جراحی همیشه خوب و کامل نیستند اما نمی توان راجع به تمام ریزه کاریهایی که باعث بروز عوارض جانبی در کوتاه مدت یا دراز مدت می شوند در اینجا بحث نمود. این عوارض جانبی می توانند در عمل های جراحی سبک که فقط چند دقیقه طول می کشند و یا در عمل های جراحی سنگین که چندین ساعت به طول می انجامند دیده شوند.

البته بعضی از عمل های جراحی اثرات دراز مدتی بر روی ظاهر و یا عملکرد بدن میگذراند. بعضی دیگر از عمل های جراحی خطر ایجاد بعضی از عوارض جانبی برای تعدادی از  بیماران را به همراه دارند برای مثال ورم کردن دستها بعد از برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل دیده می شوند و یا بعد از عمل جراحی راست روده و یا سرطان پروستات، ناتوانی جنسی در مردان ممکن است ایجاد شود. جراح قبل از اقدام به عمل جراحی در مورد این عوارض جانبی به شما هشدار خواهد داد اما اگر شما احساس می کنید که نیاز به اطلاعات بیشتری در این موارد دارید، از سوال کردن در مورد آنها ترسی به خود راه ندهید.

بعضی از بیماران فقط نیاز به بستری شدن به مدت کوتاهی بعد از عمل جراحی در بیمارستان دارند و بعضی دیگر باید دو یا سه هفته و یا بیشتر در بیمارستان باقی بمانند. بعضی ها قادر خواهند بود بعد از مرخص شدن از بیمارستان، زندگی طبیعی خود را از سر بگیرند، در حالی که برای بعضی دیگر ممکن است نیاز به چندماه استراحت باشد.

که برای روند سریع بهبودی می توان با استخدام پرستار بیمار این دوره را به خوبی گذراند.

 

عمل جراحی برای معالجه قطعی

در اکثر موارد، مطمئن ترین راه برای از بین بردن غدد سرطانی، بریدن و بیرون آوردن آن همراه با مقداری از بافت سالم اطرافش می باشد.

با عمل جراحی نمی توان سرطانهایی که به قسمتهای مختلف بدن گسترش یافته اند و یا اینکه به طور کامل نمی توان آنها را بیرون آورد معالجه قطعی نمود.

در سالهای اخیر تمایل کمتری نسبت به جراحی های رادیکال برای بعضی از سرطانها ایجاد شده است. برای مثال در صورتی که اندازه و وضعیت غده سرطانی در پستان مناسب باشد، می توان به جای اینکه تمام پستان برداشته شود فقط خود غده و مقداری از بافت سالم اطراف آن برداشته شود.

این نوع از عمل جراحی باید به دنبالش رادیوتراپی را نیز داشته باشد تا هر گونه سلول سرطانی باقی مانده به این طریق از بین برود. نتیجه موفقیت این روش درست همانند برداشتن تمام پستان می باشد.

بااین حال در بعضی موارد، عمل های جراحی خیلی وسیع تر از سابق صورت می گیرند.

برای مثال، امروزه بیشتر خانهایی که تحت عمل جراحی پستان قرار می گیرند. غدد لنفاوی زیر بغلشان  نیز بیرون آورده می شود. بااین کار نه تنها هر گونه گسترش سلولهای سرطانی به زیر بغل بیرون آورده می شود بلکه اطلاعات مهمی در مورد میزان انتشار سرطان به سایر نقاط بدن به دست می آید.

در صورتی که غدد لنفاوی زیر بغل هم دارای سلولهای سرطانی باشند احتمال زیادی وجود دارد که سرطان به سایر قسمتهای بدن هم گسترش یابد. با این اطلاعات می توان به بیمار توصیه نمود که چه درمانهایی در آینده باید انجام دهد.

بعضی از خانمهایی که غدد زیر بغلشان دارای سلولهای سرطانی می باشد با انجام شیمی درمانی و هورمون درمانی می توانند به معالجه قطعی خود امیدوار باشند.

عمل جراحی بازسازی

پیشرفتهای قابل توجهی در بازگرداندن ظاهر طبیعی بیمار و یا عملکرد طبیعی او بعد از عمل جراحی برداشتن غدد سرطانی ابداع شده است.

برای مثال، بسیاری از خانمهایی که به خاطر سرطان پستان، پستانشان برداشته شده است امروزه با کمک جراحی می توانند به یک پستان جدید دست یابند که این کار را می توان یا با قرار دادن یک ایمپلنت مصنوعی در زیر عضله ای که در زیر پوست قرار دارد انجام  داد و یا اینکه با استفاده از عضلات بافت چربی که از پشت پا و یا دیواره تحتانی  شکم بدست می آید یک پستان جدید ساخته می شود.

نتایج این کارها، گرچه کاملاً مثل شکل اولیه و طبیعی نیمی باشند اما رضایت بخش هستند. این کار باعث می شود که از نظر روانی برای خانمهایی که از دست دادن پستان برایشان مشکل  است، تا حدودی مفید باشد.

چنین  عمل های جراحی اغلب نیاز به تخصص های ویژه جراحی دارند. گاهی اوقات این عملها توسط جراحان پلاستیک انجام می شوند.

بعضی از عملهای جراحی بازسازی در همان موقعی که غده برداشته می شود انجام می شوند. در این گونه از عمل های جراحی ممکن است دو جراح با هم کار کنند.

به مواد مصنوعی که در جراحی های بازسازی از آن استفاده می شود اصطلاحاً “پروتز” گفته می شود. بعضی از افرادی که به سرطان استخوان دستها یا پاها دچار می شوند، امروزه می توانند با کمک عمل جایگزینی استخوان مبتلا با یک پروتز، از قطع دست یا پایشان نجات یابند.

جراحی تسکینی

عملهای جراحی همچنین برای تسکین دردها و مشکلات بیمار نیز به کار می روند. گاهی اوقات این نوع از عملهای جراحی هماره با سایر درمانها با هدف از بین بردن سرطان می باشند.

برای رفع انسدادهایی که بر اثر رشد یک غده ایجاد شده است می توان از لوله های پلاستیکی یا استنت استفاده نمود.

از این روش اغلب در مبتلایان به سرطان مری استفاده می شود. انسدادهایی که در داخل شکم  ایجاد می شوند را می توان گاهی اوقات با عمل های جراحی بای پس بر طرف نمود.

با قرار دادن میله های فلزی به داخل استخوانهایی که به علت تومورهای سرطانی شکسته و یا ضعیف شده اند، می توان آنها را تقویت نمود.

گاهی اوقات با استفاده از لیزر می توان سوراخی داخل توموری که باعث انسداد مری شده است ایجاد کرد. توموری که در ستون فقرات بر روی نخاع فشار می دهد و باعث درد و ضعف عضلات پاها می شود را می توان تا حدودی بیرون آورد که مشکل بیمار رفع شود.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری