بلاگ

جرم گیری و بهداشت دهان و دندان

میکروب های موجود در محیط دهان  با استفاده از موادی که بزاق جدا می کنند، توده های سفید یا بی رنگی را به وجود می آورند که به سطح دندان ها می چسبند. به مرور زمان عناصری مانند کلسیم که در بزاق وجود دارد در این پلاک ها رسوب کرده و باعث آهکی شدن انها می شود. این پلاک های سخت و آهکی شده «جرم » نام دارند، که به سختی به دندانها چسبیده اند و با مسواک زدن نیز نمیتوان آنها را زدوده و برای رفع آنها انجام درمانی به نام «جرم گیری» ضرورت دارد.

جرمگیری دندان

عواقب تأخیر در انجام دادن جرم گیری

میکروب های دهان جذب خلل و فرج موجود در جرم شده و به سرعت بر روی آن تکثیر می یابند و با تولید اسید هم باعث تخریب و پوسیدگی دندان ها شد ه و هم سبب التهاب لثه می شوند. از طرف دیگر خود جرم به عنوان یک جسم خارجی، لثه و استخوان زیرین آن را تحت فشار و آزار قرار داده و باعث التهاب بیشتر لثه و تخریب استخوان زیرین آن و در نهایت سبب عقب نشینی و تحلیل لثه می شود. هر چه که جرم بیشتر در محل باقی بماند، این فرآیند شدیدتر شده و در نهایت به لقی غیر قابل برگشت دندان ها منجر می شود.

توصیه هایی در ارتباط با جرم گیری

1- مسواک زدن نمی تواند جرم ها را حذف کند، ولی می تواند از تشکیل جرم جلوگیری نماید . پس از جرم گیری چنانچه مسواک زدن به طور منظم و با روش صحیح انجام نشود، ممکن است جرم های جدید سریعاً تشکیل شوند. بنابراین حتماً روش صحیح مسواک زدن و نخ کشیدن را از بهداشتکار دهان و دندان خود فرا گرفته و به صورت دقیق به انجام آن بپردازید. در غیر این صورت نیاز به جرم گیری مجدد پیدا خواهید کرد.

2- در صورتی که پس از جرم گیری خون ریزی مختصری از لثه داشتید، نگران نباشید. استفاده از سرم فیزیولوژیک و یا آب نمک ( یک دوم قاشق چایخوری در یک لیوان آب) در روز جرک گیری به التیام لثه کمک می نماید.

3- چنانچه جرم به مدت طولانی در اطراف دندان ها وجود داشته باشد، باعث تحلیل لثه می شود. در چنین مواردی پس از جرم گیری، دندان ها به سرما و گرما و یا مواد شیرین حساس خواهند شد. این حساسیت با مصرف خمیر دندانهای مخصوص به تدریج کمتر می شود.

4- برای جرم گیری دقیق و کامل، گاهی یک جلسه و گاه دو جلسه یا چند جلسه با فاصله ی حدود یک هفته لازم می باشد. کنترل دهان هر 9 ماه یک بار و اطمینان از عدم تشکیل مجدد جرم ضروری است.

5- دردناک بودن لثه ها پس از جرم گیری تا چند روز طبیعی است، نگران نباشید.

6- پس از برداشتن جرم، معمولاً سطح دندان ها را با خمیرهای مخصوص پولیش (پرداخت) می کنند. با این روش رنگدانه های تیریه موجود بر روی دندان ها که ناشی از رسوب موادی مانند چای، قهوه، شکلات، سیگار و … هستند، حذف می شوند. این رنگدانه ها معمولاً تأثیری بر روی سلامتی لثه و دندان ها نداشته و اهمیت حذف آنها فقط از نظر زیبایی است.

7- گاهی پس از پولیش کامل، مقداری از این رنگدانه ها باقی میمانند که می توان آنها را با دیگر روش ها حذف نمود و گاهی نیر حذف کامل آنها ممکن نیست.

8- پس از جرم گیری ممکن است سطح دندان ها نسبت به قبل از جرم گیری زبرتر  یا صاف تر احساس شود. آنچه پس از جرم گیری احساس می کنید واقعیت دندان های شماست و به زودی به آن عادت می کنید.

روش صحیح مسواک زدن

موهای مسواک را با زاویه ی 45 درجه نسبت به محور طولی دندان ها در ناحیه ی اتصال لثه دندان (شار لثه) گذاشته و در حالی که نوک موهای مسواک در داخل شیار لثه شما قرار گرفته، با حرکات دورانی کوتاه مسواک نمائید. با این عمل موهای بلند خارجی مسواک، پلاک های زیر لثه و ناحیه ی بین دندانی را تمیز خواهند نمود. حدود 10 ثانیه روی هر دندان وقت صرف کنید. مجدداً با حرکت کوتاه چرخشی، پلام میکروبی را از کلیه سطوح دندان های بالا و پیایین بردارید. موهای بلندتر نوک مسواک، بین دندان ها وارد شده و باعث از بین رفتن پلاک میکروبی در ان ناحیه می شود. سطوح داخلی دندان های بالا و پایین را به همین صورت تمییز نمائید.

برای تمیز نمودن پشت دندان های قدامی، مسواک را بچرخانید و با استفاده از همان روش حرکات دورانی کوتاه مطمئن شوید که موهای مسواک را در شیار لثه و دندان احساس می کنید.

با استفاده از موهای بلند نوک مسواک پلاک های موجود در ناحیه ی پشت دندان آسیای بزرگ را بردارید. سطوح جونده دندانهای آسیای فوقانی و تحتانی را با استفاده از حرکات لرزشی کوتاه جلو – عقب تمیز نموده و مطمئن شوید که آخرین دندان آسیای بزرگ رد انتهای دهان را نیز تمیز کرده اید.

در انتخاب نوع مسواک نیز دقت فرمائید. بریا بیشتر افراد مسواک هایی با موهای نرم (SOFT) توصیه می شود. در این زمینه با دندانپزشک و یا بهداشتکار دهان و دندان خود مشورت نمائید.

روش صحیح استفاده از نخ دندان

مسواک زدن به تنهایی فقط باعث تمیز شدن سه سطح از پنج سطح دندان می شود، در نتیجه دو سطح باقیماده ( بین دندان ها) نیازمند توجه خاص هستند. و اغلب پوسیدگیدندانی و بیماری لثه از این ناحیه آغاز می شود، بنابراین استفاده ی روزانه از نخ دندان توصیه می گردد. به منظور تمیز کردن سطوح بین دندان ها حدود 35 سانتی متر از نخ دندان را جدا کرده و دو انتهای آن را به دور انگشت وسط بپیچید.

در فک بالا نخ را با استفاده از انگشتان شست و با حرکت ملایم وارد ناحیه ی بین دندانی و زیرلثه نمائید. این کار را به گونه ای انجام دهید که نخ دندان تماس ناگهانی با لثه پیدا نکند.

نخ دندان را با حرکت بالا و پایین ضمن تماس کامل با سطح دندان بکشید تا باعث برداشتن پلاک های میکروبی گردد. هر دندان را به طور جداگانه و کامل تمیز نمائید.

در فک پایین از انگشت سبابه برای ورود ارام نخ دندان، بین دندانها کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که هر دندان را به طور جداگانه و کامل تمیز کنید.

مسواک زدن صحیح و منظم و استفاده مرتب از نخ دندان امکان تجمع پلاک های میکروبی و خرده های غذایی وجود نخواهد داشت و در نهایت دهانی پاکیزه و دندانهای سالم خواهید داشت.

 

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری