بلاگ

جلوگیری از زانو درد

مفاصل ما ظرفیت محدودی دارند و کار کشیدن زیاد از آنها نتیجه‌ای جز تخریب ندارد. مهم‌ترین عامل بروز آرتروز، سبک زندگی ناسالم و عادت‌‌های حرکتی غلط است.البته بروز آرتروز زانو در میانسالی قطعی است و در تصویربرداری از زانوی همه سالمندان درجه‌هایی از آن دیده می‌شود، اما ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد.

پیشگیری از آسیب و زانو درد

بهترین راه جلوگیری از آسیب زانو با آشنایی با بدن خود و یادگیری چگونگی ورزش صحیح آغاز می شود.اگر زانو های شما به گونه ای هستند که ، به عنوان مثال،  مستعد ابتلا به درد مزمن از ورم مفاصل می باشند، ورزش ضربه زن ، ایده خوبی نیست.در سالن های ورزشی به جای تردمیل از یک دستگاه بیضوی استفاده کنید.

با انجام کارهای زیر از آسیب و درد زانو جلوگیری کرد:

– وزن خود را حفظ کنید.از آنجایی که وزن اضافی می تواند شانس ایجاد استئوآرتریت را افزایش دهد، وزن را متناسب با قد و سن خود نگه دارید تا فشار روی زانو ها را کم کرده و از احتمال افزایش آسیب زانو جلوگیری کنید.
– گرم کنید.قبل از شروع هر ورزشی بدن خود را گرم کرده و سپس حرکات کششی انجام دهید.اگر ماهیچه های جلو و پشت ران خود را کشش دهید، تنش تاندون ها کم شده و در نهایت فشار بر روی زانو کم می شود.
– شنا یا پیاده روی کنید.برای ورزش خارج از سالن ، ورزش شنا یا پیاده روی را انتخاب کنید.
– فعالیت خود را کاهش ندهید.کاهش فعالیت به ضعف و افزایش احتمال آسیب پذیری منجر خواهد شد.
– درمان فیزیکی را در نظر بگیرید.اگر مصدومیت زانو دارید به یک درمانگر فیزیکی مراجعه کنید که می تواند در تنظیم یک رژیم ورزشی مناسب به شما کمک کند.
– کفش های مناسب و متناسب بپوشید.آنها در حفظ توازن و شکل مناسب پاها و در نهایت جلوگیری از آسیب های زانو به شما کمک خواهند کرد.
– ورزش های کم ضربه انجام دهید.در سالن ورزشی از دستگاه پارو یا دستگاه اسکی صحرایی استفاده کنید.هر دوی اینها تمرین بدنی قوی با ضربه زنی کمتر به زانوها را فراهم می کنند.
– تمرین با وزنه.ماهیچه های پایتان را برای حفاظت بهتر از زانوها تقویت کرده و با تمرین با وزنه ها از صدمات جلوگیری کنید.اما ابتدا حتماً با یک کارشناس در مورد شیوه درست برداشتن وزنه برای جلوگیری از درد زانو مشورت کنید.

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری