بلاگ

جملاتی که هرگز نباید به مادر باردار بگویید

 

جملاتی که هرگز نباید به مادر باردار بگویید

جملاتی که هرگز نباید به مادر باردار بگویید : گاهی اوقات همکاران، دوستان و حتی اعضاء خانواده خیلی زود فراموش می کنند که مادر باردار بسیار حساس است و احساسات خاص خود را دارد. در حالی که موضوع کاملا قابل درک است اما با این حال برخی افراد سوالاتی را از روی کنجکاوی می پرسند که گاهی از مرز کنجکاوی می کذرند و مادر را قضاوت می کنند.

 

جمله هایی که نباید به خانم های باردار بگویید؟

به عنوان مثال ممکن است پدر و مادر شما خیلی کنجکاو باشند که بدانند پس از به دنیا آمدن نوزاد سر کار می روید یا نه؟

یکی از همسایگان دوست دارد بداند تصمیم تان برای شیردهی چیست، شیر مادر یا شیر خشک، زمانیکه مطمئن نیستید سوالی که می خواهید از یک مادر باردار بپرسید، جنبه فضولی دارد یا خیر، سعی کنید آن را نپرسید. در این بخش به لیستی اشاره می کنیم که هرگز نباید به یک مادر باردار گفته شود، این نکات را پیشاپیش با اعضاء خانواده، دوستان و حتی همکاران کنجکاو خود به اشتراک بگذارید.

وای خدای من، چقدر شکمت کوچیکه!

ممکن است منظور شما از گفتن این جمله، تعریف از مادر باردار باشد، اما تمامی که مادر باردار دریافت می کند این است که «مطمئنی حال جنین خوبه؟» این سوال باعث می شود مادر باردار نگران اندازه جنین خود شود و به طور مرتب درباره آن فکر کند و این نگرانی تا انتهای بارداری همراه او خواهد ماند.

وای، چقدر چاق شدی!

حتی اگر یک مادر به اندازه یک بالن باد کرده باشد، هیچ اهمیتی ندارد. لطفاً نظرتان را به زبان نیاورید هر خانمی با باردار شدن چاق می شود.

بارداری خواسته بوده یا ناخواسته!

این سوال را نپرسید! همه مادران باردار دوست دارند اطرافیان شان احساس کنند که آنها از قبل برای همه چیز برنامه ریزی کرده اند و کنترل همه امور را به دست داشته اند، هیچ مادر بارداری دوست ندارد راز خواسته یا ناخواسته بودن بارداری اش را برای شما افشا کند.

می تونم به شکمت دست بزنم!

خیر! جواب واقعی همه مادران باردار به این سوال خیر است . اما با در خواست شما ممکن است او خلاف میلش به شما اجازه دهد این کار را بکنید.

دوست داری بچه ات پسر باشه یا دختر!

با پرسیدن این سوال اهمیت جنسیت کودک را دو چندان نشان می دهید، در حالیکه در حقیقت فقط سلامتی او مهم است، ممکن است مادر باردار با مدت ها تلاش با جنسیت جنین خود کنار آمده باشد، شما با ادامه این صحبت تمام تلاش های او را بی ثمر می کنید.

میدونی بارداری در حقیقت 10 ماه طول می کشه؟

می دانید هرگاه کسی به این مسئله اشاره می کند، باعث رنجش و آزار یک مادر باردار می شود؟

خب، وقتی من باردار بودم….

هر فرد بارداری دوست دارد جمله  شما را همین جا قطع کند. زیرا او احساس می کند تنها فردی است که در روی کره زمین باردار شده، بنابراین تماسلی به شنیدن مشکلات زایمان و یا اضافه وزن بارداری شما در گذشته ندارد. علاوه بر این، بازگو کردن خاطرات ناخوشایند بارداری و روند دردناک زایمان می تواند مادر باردار را به شدت مضطرب و نسبت به زایمان خود بدبین کند.

هنوز اسمی را انتخاب نکردید؟

بهتر است این سوال را نپرسید زیرا به محض شنیدن آن اسم ممکن است یاد فردی بیفتید و ویژگی های آن را عنوان کنید که برای مادر باردار دارای بار منفی باشد. در حقیقت بهترین جواب مادر باردار برای این سوال خیر است.

در بارداری نباید… را بخوری!

نباید… کار را بکنی!

شما نباید به مادر باردار چیزی یا کاری را توصیه کنید و یا او را از خوردن چیزی منع کنید. این کار او را به شدت آزار می دهد. مطمئن باشید که او به اندازه کافی در این باره مطالعه می کند و بیشتر از شما نگران خود و فرزندش است.

 

می دونستی بارداری فیل 22 ماه طول می کشه؟ پس خدا را شکر کن که بارداری تو نه ماه بیشتر طول نمی کشه

با گفتن این جملات حس بدی از بارداری به او می دهید. مادر باید از دوره بارداری خود لذت ببرد وشما نباید او را تشویق کنید که این دوره را تحمل کند.

مطمئنی دو قلو باردار نیستی؟

حتی اگر مادر باردار آزمایش و سونوگرافی هم انجام داده باشد و بداند که فرزندش تک قلو است. با پرسیدن این سوال از روس حس ششم خود او را مردد می کنید، به طوریکه به جواب سونوگرافی شک می کند و مصمم می شود دوباره آن آزمایش را انجام دهد. تکرار آزمایش و سونوگرافی های بی مورد می توانند برای جنین خطرناک باشند.

به نظر من بچه ات پسره/ دختره، چون…!

هیچ مادر بارداری تمایلی به شنیدن پیش گویی های اطرافیان ندارد. لطفا ذهن او را مغشوش نکنید.

شیر خشک یا شیر خودت؟

حتی اگر برایتان اهمیت دارد نیر نباید این سوال بپرسید. زیرا هیچ مادر بارداری دوست ندارد درباره وضعیت پستان های خود در چند کاه آینده با شما صحبت کند، این تصمیم شخصی است.

بعد از تولد نوزاد دیگه نمی خوای بری سرکار؟

این سوال مناسبی نیست، لطفا نپرسید. ممکن است مادر باردار هنوز بعد از زایمان و ادامه شغل اش برنامه ریزی نکرده باشد و با پرسیدن مشا دچار استرس شود. هر چند بیشتر مادران از جواب دادن به این سوال طفره می روند.

تا می تونی بخواب چون بعد از تولد بچه دیکه نمی تونی بخوابی

شما با گفتن چنین جملاتی به مادر باردار شلیک می کنید. او با شنیدن این جمله تمام امید خود را از دست می دهد و خود را در آستانه ویرانی می بیند.

حالال که می توانی از زندگیت لذت ببر، چون با ورود بچه دیگه نمی تونی

با گفتن چنین جملاتی تمام زندگی را برای مادر باردار سیاه و تاریک می کنید، زیرا او با شنیدن حرف شما احساس می کند که با به دنیا آمدم کودکش به زنجیر کشیده خواهد شد و هیچ لذتی در انتظار او نیست.

زایمان طبیعی یا سزارین؟

بهتر است از یک مادر باردار درباره نحوه زایمان اش سوال نکنید، زیرا ترس از زایمان در بسیاری از مادران بارداری به طور بالقوه وجود دارد . شما می دانید که یک مادر تنها از دو طریق می تواند زایمان کند، اگر همه شرایط مناسب باشد زامیان طبیعی انجام می شود. اگر توان آن را نداشته باشد از بی حسی کمر استفاده می کنند و در نهایت اختراعی به نام سزارین نیز وجود دارد.

من فکر می کردم تو بچه دوست نداری

شاید فردی که اکنون باردار است در گدشته از بی میلی خود نسبت به فرزند دار شدن با شما صحبت کرده باشد، اما اکنون که باردار شده به طور قطع احساس متفاوتی دارد، با اشاره به گفتگویی که در گذشته صورت گرفته، حس بدی به مادر باردار میدهید. لطفا به این مورد اشاره نکنید.

من زایمان خیلی سختی  داشتم، امیدوارم زایمان تو راحت باشه

ممکن است شما با گفتن این جملات بخواهید محبت خود را نشان دهید، اما بهتر است بدانید یک مادر باردار با شنیدن این سخنان و داستان زامیان سخت شما، تمام شب های خود را با کابوس می گذراند و زایمان خود را همچون یک فاجعه تلقی می کند و ممکن است آمادگی خود را از دست بدهد.

 

چرا اینقدر زود باردار شدی/ چرا در این سن باردار شدی؟

یک فرد باردار درهر سنی که باشد نباید در مورد آن اظهار نظر کرد. با گفتن این حرف به یک مادر باردار این معنا را القا می کنید که بارداری او نابهنگام است و شرایط برای حضور فرزند او مهیا نیست و یا سن او مناسب بارداری سالم نیست.

هنوز زایمان نکردی؟

بارداری برخی از مدران بدون هیچ گونه مشکلی تا هفته 42 نیز ادامه پیدا می کند، بخاطر داشته باشید که پزشک زنان همه چیز را تحت کنترل دارد، با به زبان آوردن این جمله مادر باردار را مضطرب می کنید، به طوریکه او به شدت نگران سلامت کودک خود خواهد شد و ممکن است این استرس برای او مشکلاتی ایجاد می نماید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری