بلاگ

خال

 

خال

خال : خالها بر اثر افزایش بیش از حد سلول های پوستی دارای رنگدانه که به آنها اصطلاحا ملانوسیت (melanocyte) گفته می‌شود ایجاد می‌گردد. خالها چندین نوع می باشند و می توانند در هر جایی از پوست بدن تشکیل شوند، ممکن است بعد از تولد در نوزاد ایجاد شوند و یا اینکه در دوران کودکی یا اوایل نوجوانی به وجود بیایند. تقریباً هر فرد بزرگسالی تا سن 30 سالگی ۱۰ تا ۲۰ خال خواهدداشت. عکس خال ها غیر سرطانی هستند اما در موارد نادری ممکن است یک خال دچار تغییراتی شود که آن را سرطانی می‌کنند. تغییراتی که در شکل رنگ و اندازه خال ها ایجاد میشوند همیشه هم علامت سرطان نمی‌باشد و تغییراتی که در هنگام بلوغ یا در دوران حاملگی در آنها ایجاد می شوند، معمولاً طبیعی هستند. با این حال این تغییرات باید همیشه توسط یک پزشک بررسی و ارزیابی شوند.

 

انواع خال ها

معمولاً خالها صاف یا برجسته هستند  رنگ  آنها از قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره متفاوت می باشد اندازه آنها نیز کمتر از یک سانتی متر می باشد، آنها ممکن است صاف یا زبر، مودار، یا بی مو باشند. یک نوع خال  که به آن اصطلاحا دیس پلاستیک نووس (dysplastic naevus) گفته می شود، بزرگتر  از معمول بوده و رنگ آن غیر یکنواخت است. این نوع ممکن است در دوران کودکی و پیری ظاهر شود و ممکن است از یک خال  کوچک تر به وجود بیاید این گونه گاهی اوقات در بعضی خانواده ها به صورت ارثی ایجاد می‌شود. هر خال  ممکن است سرطان شود اما این نوع بیشتر از سایر خال ها  احتمال سرطان شدن دارد. خطر سرطان شدن این نوع در افرادی که دارای سابقه فامیلی ملانوم بدخیم هستند و یا اگر خال به میزان زیادی در مقابل نور خورشید قرار گرفته باشد افزایش می یابد خال های آبی تیره رنگ بیشتر بر روی صورت ،بازوها و رانها و کفل ها ایجاد میشوند.

نحوه درمان خال ها

اگر شما دارای خالی هستید بیش از یک سانتی‌متر قطر دارد، رشد سریع پیدا کرده است ،رنگ آن تغییر کرده است ،خارش دار و ملتهب شده است و یا دچار خونریزی شده است سریعاً به پزشک مراجعه نمایید. اگر پزشک مشکوک به سرطانی بودن خارج شود ممکن است توصیه نماید که خود را بیرون آورده و جهت آزمایش به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده شود خالهای سرطانی را هم می‌توانید بردارید که این کار هم به دلیل زیبایی و هم به علت برخورد و تماس آنها با لباس و زخمی شدن آن انجام می گردد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری