بلاگ

خشکی پوست در سالمندان

پژوهشگران می گویند که عواملی چون عدم نوشیدن آب کافی، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب، زندگی کردن در هوای خشک، استعمال سیگار، افزایش استرس، کاهش فعالیت غدد چربی و تعرق و مصرف داروهای خاص از شایع ترین دلایل خشک شدن پوست در سنین بالاتر هستند. از آنجا که با افزایش سن این فاکتورها نیز مدت طولانی تری روی پوست تاثیر می گذارند در نتیجه شدت خشکی پوست بیشتر می شود. از دست رفتن آب بدن را به اصطلاح دی هیدراته می گویند که از دلایل مهم خشکی پوست است. عوامل متعددی در خشک شدن پوست موثر هستند که از جمله آنها می توان به محیط زندگی، آب و هوا، وضعیت سلامتی و الگوی زندگی اشاره کرد. با توجه به این نکات تغییر فاکتورهای مذکور از جمله تغییر محیط زندگی در صورت امکان، مصرف مایعات بیشتر، استفاده از روغن های ماهی حاوی اسیدهای چرب ضروری برای نرم نگه داشتن پوست، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه و مرطوب نگه داشتن پوست با ترکیبات و ماسک های طبیعی و گیاهی و ترک سیگار و کاهش عوامل استرس زا تا حد امکان در پیشگیری یا به تعویق انداختن خشکی پوست در سنین بالاتر بسیار موثر است. همچنین به سالمندان توصیه می شود که در آب و هوای سرد از کرم های مرطوب کننده و به ویژه کرم هایی که حاوی آب در روغن هستند استفاده کنند. در ضمن استفاده از کلاه، شال و دستکش به ویژه برای سالمندان که پوست آنان در برابر سرما آسیب پذیرتر هستند، ضرورت دارد.

پوست در سرما خشک شده و شکننده می شود بنابراین باید از کرم های مرطوب کننده به عنوان نگهدارنده پوست استفاده کرد همچنین در نواحی و مناطق کوهستانی که اشعه ماورای بنفش وجود دارد باید به همراه کرم های مرطوب کننده، کرم های ضد آفتاب نیز استفاده شود. در صورت عدم مراقبت از پوست در ماه های سرد سال پوست بدن به ویژه پوست دست و صورت خشک و شکننده می شود و ترک های ریز پوستی بر روی آن ایجاد خواهد شد،

در اغلب موارد خشکی پوست با خارش همراه است که به راحتی منجر به عفونت ها و اگزماهای پوستی می شود

استفاده از کرم ها، مواد غذایی و میوه های حاوی ویتامین های E و C در روزهای سرد سال می تواند با سلول سازی از صدمات پوستی پیشگیری می کند.

دوش گرفتن و حمام سبب آبرسانی به پوست می شود اما همین دوش گرفتن خوشایند می تواند به دلیل برداشتن لیپیدها و چربی پوست، سبب خشکی پوست شود.

حالا اگر دوش گرفتن با آب داغ باشد، این آب داغ زودتر از آب ولرم چربی ها را از روی پوست بر می دارد. بنابراین لازم است سالمندان در حمام از آب ولرم استفاده کنند و صورت خود را هم با آب ولرم بشویند. دوش گرفتن و حمام نباید بیش از ۱۵ دقیقه طول بکشد.

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری