بلاگ

خطرات افزایش بیش از حد وزن

خطرات افزایش بیش از حد وزن

خطرات افزایش بیش از حد وزن : اضافه وزن و چاقی قبل از بارداری یا در طول این دوران می تواند برای مادر و فرزندش خطرناک باشد. مادران باردار باید در طول دوران بارداری وزن اضافه کنند. افزایش وزن 9 تا 12 کیلوگرمی در این دوران طبیعی است. ولی افزایش بیش از اندازه وزن مادر و نوزاد می تواند مشکلات جدی برای هر دوی آنها ایجاد کند.

اما برای مادری که پیش از بارداری از اضافه وزن و چاقی رنج می برد چه اتفاقی می افتد؟ افزایش شاخص توده بدنمادر چه تاثیری بر سلامت او و فرزندش در بارداری و پس از زایمان دارد؟

 

مطالعات انجام شده بر روی افزایش وزن

در سال 2017 پژوهشی در مورد افزایش وزن مادر دوران بارداری و مشکلات ناشی از چاقی بر سلامت کادر و نوزاد انجام گرفت. دکتر تامی چنگ، پروفسور دانشکده دانشگاه میشیگان و همکاران اش بر روی بیش از هزار مادر با میانگین سنی 21 سال پژوهش کردند که آفریقایی و امریکایی تبار بودند و نیمی از انها زیر خط فقر قرار داشتند. برخی از آنها به چاقی پیش از بارداری مبتلا بودند و برخی در دوران بیش از حد مجاز وزن اضافه وزن کرده بودند.

دکتر چنگ معتقد است، کمک کردن به مادران برای حفظ تناسب اندام و وزن متعادل در حقیقت یاری رساندن به حفظ تندرستی دو نسل آینده است.

محققان بر این باورند که بالا بودن شاخص توده بدن پیش از باردار شدن معمولا به افزایش بیش از اندازه وزن در دروان بارداریمنتج میشود و عواقب آن در سراسر طول عمر مادر و فرزندش باقی می ماند.

تلاش تمامی پزشکان و متخصصان زنان و زایمان بر پایین آوردن وزن پیش از بارداری و متعادل سازی وزن اضافه شدن در طول بارداری است. زیرا بخوبی از عواقب خطرناک آن آگاهند. شاخص توده بدنی بالاپیش از بارداری بر نحوه تغذیه مادر در طول بارداری تاثیر گذاشته و در نتیجه به طور مستقیم سلامت جنین را به مخاطره می اندازد.

خطرات چاقی بیش از حد

بر اساس آماری که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا در سال 2014 منتشر کرده است، بیش از یک سوم بزرگسالان و 20 درصد کودکان این کشور از چاقی رنج می برند.

چاقی با فرمول شاخص توده بدن سنجیده می شود. اگر شاخص توده بدن بیش از 30 باشد، فرد دارای چاقی مفرط است.

بر اساس اعلامیه کنگره پزشکان متخصص بیماری های زنان و زایمان آمریکا، چاقی مفرط مادر در دروان بارداری، خطرات بسیاری از جمله مسمومیت بارداری، فشار خون بالا، دیابت بارداری  و آپنه خواب به دنبال دارد. ابتلا مادر به چاقی مفرط عوارض جانبی زیادی مانند نقص های مادرزادی ، ماکروزومی یا اضافه وزن نوزاد هنگام تولد، زایمان زودرس و سایر مشکلات را به همراه دارد.

طبق نظر پژوهشگران بارداری،  اگر مادر در دوران بارداری تغذیه مناسبی نداشته باشد، فرزندش در آینده با مشکل پرخوری روبرو خواهد بود. مادرانی که بارداری خود را با چاقی مفرط آغاز می کنند، آن را با تولد نوزاد بسیار چاق یا بسیار لاغر، ده درصد کمتر از وزن طبیعی یا نود درصد بیشتر از وزن طبیعی به پایان می رسانند.

راه حل های نه چندان ساده

برای خانم های جوان باردار، پیرویکردن از رژیم غذایی سالم همیشه آسان نیست. طبق نظر پزشکان دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان امریکا، بیشتر مادرانی که در نوجوانی یا در سنین پایین باردار می شوند، از قشر فقسر و سطح پایین اجتماع هستند.

آنها اشاره کردند که داشتن رژیم غذایی سالم پر هزینه است و به همین دلیل این دسته از مادران به جای استفاده از میوه و سبزیجات تازه به مواد خوراکی شیرین و فاقد ارزش غذایی مانند انواع دسر روی می آورند. این قندهای مصنوعی موجب افزایش وزن مادر باردار می شود و مشکلات دیگر را به همراه خواهد داشت. بنابراین نیم توان وضعیت اقتصادی و اجتماعی مادران باردار را در چاقی مفرط و اضافه وزن غیر مجاز نادیده گرفت. به همین دلیل باید در ترویج تغذیه سالم در میان بانوان کوشید، مادران باردار نیز به دلیل عشق به فرزندش، انگیزه بیشتری در رعایت تغذیه سالم دارند. همچنین تلاش برای کاهش وزن نیاز به انگیزه قوی دارد، اگر قصد باردار شدن دارید و دارای اضافه وزن هستید، بهتر است برای حفظ سلامت خود و کودکتان را همین حالا برنامه کاهش وزن را دنبال کنید، بهتر است برای این کار با پزشک زنان و یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

چطور شاخص توده بدنی (BMI) را محاسبه کنیم؟

“شاخص توده بدنی” (BMI) معیار خوبی برای این است که آیا شما وزن مناسبی دارید یا نه برای محاسبه BMI می توانید وزن تان را بر حسب کیلوگرم بر قدتان بر حسب متر تقسیم کنید و عدد حاصل را دوباره بر عدد قدتان بر حسب متر تقسیم کنید یا به عبارتدیگر وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور عدد قد به متر.

محققان بر این باورند که بالا بودن شاخص توده بدن پیش از باردار شدن معمولا به افزایش بیش از اندازه وزن در دروان بارداری منتج می شود و عواقب ان در سراسر طول عمر مادر و فرزندش باقی می ماند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید..

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری