بلاگ

خطرات محیطی برای مادران باردار

خطرات محیطی برای مادران باردار

خطرات محیطی برای مادران باردار : امروزه عوامل محیطی بسیاری در اطراف ما وجود دارند که می توانند اثرات منفی بر قدرت باروری ما داشته باشند.در این بخش به برخی از خطرات قدیمی و شایع محیط پیرامون پرداخته و راهکارهای در امان ماندن از آنها را معرفی می کنیم.

 

خطرات محیطی برای خانم های باردار

 • قرار گرفتن در معرض سرب: حدود سال 1978 میلادی تماس انسان با سرب آشکار شد و به دلیل بروز بیماری ها و مشکلات زیادی که سرب برای شهروندان ایجاد میکرد لزوم پرهیز از قرار گیری انسان در سرب شکل جدی تری به خود گرفت. سرب می تواند از طریق هوا یا به شکل جامد به بدن ما منتقل شود. همچنین مقدار زیادی سرب در محیط اطراف مانند خانه یا هر جایی که در آن هستیم، یافت می شود. تماس با سرب پیامدهای جبران ناپذیری برای بزرگسالان، کودکان و بخصوص مادران باردار و جنین آنها در بر دارد.
 • مضرات سرب برای سلامت مادر: سرب در استخوان ها تجمع می کند و از آنجائیکه در طول دوران بارداری استخوان های مادر مانی زدایی می کند و در نتیجه مقداری سرب آزاد می شود. اگر سرب از طریق جفت به جنین برسد می تواند منجر به ناهنجاری ، اختلالات عصبی و نقص مادرزادی در جنین شود. بهترین کار پیدا کردن منبع سرب به منظور پرهیز از تماس با آن، از بین بردن منبع آلودگی و انجام آزمایش های لازم برای اندازه گیری میزان سرب موجود در بدن شما است.
 • سرب در کجا وجود دارد؟ اطراف بزرگراه های اصلی، خانه های قدیمی وخاک سرب یافت می شود گازوئیل نیز حاوی مقدار زیادی سرب است. به دلیل عدم تجزیه سرب این ماده سالهای زیادی در خاک باقی می ماند، تا اواخر دهه 1970 از سرب در اتصال شیرآلات و لوله های آب شهری استفاده می کردند. اگر در خانه های قدیمی زندگی می کنید، برای کاهش میزان سرب آب مصرفی، اجازه دهید آب به مدت سی تا شصت ثانیه جاری شود سپس از آن برای پخت و پز یا نوشیدن استفاده کنید. هرگز از برای نوشیدن یا تهیه شیرخشک نوزاد آب گرم شیرآب استفاده نکنید. زیرا میزان جذب سرب در آب گرم بیشتر از آب سرد است. همچنین ممکن است در ترکیب رنگ دیوار خانه ها یا آپارتمان های قدیمی از سرب استفاده کرده باشند و با گردگیری، تکه های رنگ از دیواتر جدا شوند. همچنین خاکی که از خارج منزل وارد می شود نیز حاوی سرب است.
 • انجام آزمایش های لازم و درمان سرب موجود در بدن: پزشک میتواند با انجام یک آزمایش خون ساده میزانسرب موجود در خون شما را اندازه گیری کند. اگر سرب خون شما بیش از حد معمول باشد باید با پزشک خود برای انجام روش درمان جمع کننده فلزات مشورت کنید. اما اگر باردار هستید با قصد بارداری دارید نباید از این روش استفاده کنید بنابراین بهترین کاری که مادر باردار می تواند انجام دهد دوری و اجتناب از منبع سرب است. سرب فقط یکی از انواع تراتوژن ها است که خطر و آسیب آن ثابت شده است. تراتوژن یک عامل مانند ویروس، داروساز اشعه است که باعث نقص مادرزادی در جنین می شود.
 • توکسوپلاسموز: با خوردن گوشت خام، سبزیجات، شیر یا آب آلوده این انگل وارد بدن می شود. این انگل در مدفوع گربه آلوده نیز یافت می شود علاوه بر این خانم های بارداری که از بره میش یا بره گوسفند نگه داری می کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این انگل قرار دارند.
 • پیامدهای جدی و خطرناک این انگل: از هر هزار خانم باردار دو نفر به عوارض توکسوپلاسموز مبتلا می شوند. احتمال این که جنین به این انگل مبتلا شده و به مرگ او منجر شود یک تا دو درصد است. ابتلا به این انگل احتمال بیماری های چشمی بین پنج تا سی درصد افزایش می یابد.
 • جلوگیری از توکسوپلاسموز: پرهیز از قرار گرفتن در معرض منبع توکسوپلاسموز کار آسانی است واگر در منزل گربه نگه داری می کنید از شخص دیگری بخواهید مرفوع او را تمیز کند یا برای اینکار از دستکش استفاده کنید و با دقت این کار را انجام دهید. سعی کنید بابره میش تماس نداشته باشید .مصرف گوشت نپخته را به حداقل رسانید و به دفعات دستان خود را بشویید. هفته درصد  تماس با توکسوپلاسموز از طریق خاک آلوده است که اکثر خانم ها از وجود این انگل درخاک خبر ندارند. اگر از گل کاری لذت می برید با استفاده از دستکش و شستن مرتب دست های خود حین انجام کار، از ابتلا به این عفونت جلوگیری کنید.
 • وان آب داغ: تحقیقات نشان می دهد احتمال سقط جنین در مادرانی که وان آب داغ یا جکوزی استفاه می کنند دو برابر مادران دیگر است. همچنین این خطر برای مادرانی که در ماه های اول بارداری از جکوزی استفاده می کنند بیشتر است. تحقیقات نشان می دهند ممکن است فرد بزرگسال بتواند دمای بالای آب داغ را تحمل کند ولی جنین نمی تواند این دما را تحمل کند.
 • تابش اشعه
 • اشعه ایکس: برخی اوقات خانمی که نمی داند باردار است ممکن است برای تشخیص بیماری خود در بیمارستان از روش تابش اشعه استفاده کند. اشعه ایکس بستگی به تابش یونیزه ای دارد می تواند اثرات متفاوتی برای مادر به همراه داشته باشد. بنابراین به هشدارهای لازم برای رعایت نکات ایمنی توجه کنید. مرحله تقسیم سلولی جنین، در برابر تابش اشعه بسیار حساس بوده ومنجر به بروز ناهنجاری یا باعث سرطان خون در سالهای بعد شود.
 • اشعه مایکروویو: مانند خورشید است که اشعه غیر یونیزه از آن خارج می شود، بنابراین برخی معتقدند این اشعه بی خطر است. ولی به هر حال در صورت استفاده از این وسیله باید مراقب باشید و دقت کنید.
 • عوامل خطرناک محیطی: ارتفاعات بلند: میزان اکسیژن در ارتفاع بسیار کم است. به همین دلیل افرادی که در ارتفاع پایین زندگی می کنند و اکسیژن کافی دریافت می کنند با رفتن با ارتفاع بالا بیمار می شوند و علادم این بیماری احساس سرگیجه، ضعف، سردرد و معده درد است. توصیه می شود خانم های باردار در ارتفاع بالای 2440 متر قرار نگیرند زیرا اثرات کمبود اکسیژن می تواند برای جنین خطرناک باشد. اگر برای سفر به ارتفاعات برنامه ریزی کرده اید با پزشک خود مشورت کنید. سفر با هواپیما می تواند برای مادر باردار مشکل ساز باشد، ولی این مشکل به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع بالا نیست. فشار هوای داخل کابین هواپیما در طول سفر دائم در حال تنظیم است بنابراین کمبود اکسیژن و خطر بروز بیماری های ناشی از آن وجود ندارد. مشکلی که برای سفر با هواپیما وجود دارد برای مادرانی است که در پایان سه ماهه سوم بارداری خود هستند. خطوط هواپیمایی همیشه نگران زایمان مادر در طول سفر با هواپیما هستند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری