بلاگ

خطرات مصرف الکل و مواد مخدر در دوران شیردهی

پرستار بیمار

خطرات مصرف الکل و مواد مخدر در دوران شیردهی

خطرات مصرف الکل و مواد مخدر در دوران شیردهی : معمولاً مادران باردار این آگاهی را دارند که باید عادات غلط سبک زندگی خود را تغییر دهند تا آسیبی به سلامت فرزندشان وارد نشود. بیشتر آنها با اشتیاق سعی می کنند خود را با توصیه های مبنی بر خودداری از مصرف الکل، مواد مخدر، سیگار، کافئین، غذاهای مضر و حذف داروهای غیر ضروری مطابقت دهند.

 

دوران شیردهی و اعتیاد

توجه داشته باشید همان اصول سلامتی که برای مادر باردار وجود دارد در دوران شیردهی نیز ادامه دارد.بیشتر مادران به اندازه ای نسبت به سلامت فرزند خود احساس تعهد می کنند بر عادات مخرب خود غلبه کنند، عاداتی مه قبل از اینکه صاحب فرزند شوند نمی توانستند به خاطر سلامتی خودشان آنها را کنار بگذارند. بسیاری از خانم ها این مسئله را تایید می کنند که تغییرات مثبتی که به دلیل بارداری و شیردهی در شیوه زندگی آنها به وجود آمده است،پاداش خیلی بزرگی از طرف فرزندشان برای سلامتی آنها است.

مصرف الکل

همه افراد از خطر مصرف الکل در دوران بارداری به خوبی اطلاع دارند. خطراتی که با مصرف الکل جنین را تهدید می کنند شامل سندرم جنین الکلی مانند نقص جسمانی، عقب ماندگی ذهنی و چهره غیر طبیعی است. خوشبختانه بیشتر مادران برای خودداری از مصرف الکل در دوران بارداری انگیزه کافی ندارند، اما نمی دانندکه آیا پس از زایمان می توانند از نوشیدنی های الکلی استفاده کنند یا خیر. مطالعات اخیر نشانمی دهند نوزاد پس از مصرف الکل توسط شیر مادر شیر کمتری میخورد.الکل به سرعت وارد شیر مادر می شود و مصرف مقدار زیاد آن باعث می شود نوزاد ارام گرفته و عوارض جانبی دیگری نیز برای او بجا گذارد. حتی مصرف الکل به میزان کم یا مصرف روزانه مادر آسیب  زیادی به نوزاد شیرخوار وارد می کند. مطالعات اخیر نشان می دهند میزان رشد حرکتی نوزاد در یک سال اول در نوزادانی که مارانشان روزانه یک یا دو بار الکل مصرف می کنند، پایین تر از حد طبیعی است، توصیه می شود در دوران شیردهی پستانی هرگز از نوشیدنی های الکی استفاده نکنید، حداقل تا دوساعت پس از مصرف الکل نباید به نوزاد شیر دهید تا میزان الکل در شیر به حداقل برسد. اگر به مصرف اعتیاد دارید باید با کمک پزشک با آن مقابله کنید، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا سلامت خود و کودک ان به خطر نیفتد.

مصرف مواد روانگردان

مطالعات اخیر نشان می دهد که بیش از 10 درصد مادران در دوران بارداری مواد مخدر مصرف می کنند. این آمار تاسف بار، گواه بر وجود واقعیت ناراحت کننده ای است که مصرف شایع مواد مخدر به صورت همه گیر در جامعه در حال اوج است. سوء مصرف موادی مثل ماری جوانا، شیشه، کوکائین، هروئین، کراک یا مواد روانگردان دیگر در دوران شیردهی، ار راه شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و او را با خطرات هولناکی روبرو می کند.

مرگ و میر بین نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری و شیردهی مواد مخدر مصرف می کنند، بسیار بالاست و در بیشتر موارد نوزادان با مسمومیت شدید روبرو می شوند.

مرگ ومیر بین نوزادانی که مادران شان در دوران بارداری و شیردهی مواد مخدر مصرف می کنند،بسیار بالاست و در بیشتر موارد نوزادان با مسمومیت شدید رو برو می شوند. با مصرف مواد مخدر در دوران شیردهی علاوه بر اینکه نوزاد در معرض خطر جدی قرار می گیرد، سلامت روحی و جسمی مادر نیز به خطر می افتد. مادری که اعتیاد دارد از نظر عاطفی همیشه کنار نوزاد نیست و نمی تواند نیازهای عاطفی و جسمانی او را برآورده کند.

در مراکز بهداشتی از مادران معتادی که تمایل دارند به نوزاد خود شیر دهند، حمایت می کنند، و از آنها خواسته می شودکه پاک شدن کامل بدن خود از مواد مخدر صبر کنند. زیرا ممکن است شیر آنها همچنان حاویمواد مخدر باشد، این مادران باید در برنامه های درمانی ثبت نام کرده و با انجام مکرر آزمایش ادرار برای تست اعتیاد و آزمایش خون جهت تشخیص ایدز پس از زایمان به طور مرتب تحت نظر پزشک باشند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری