بلاگ

خطر تماس با پلاستیک بیسفنول (BPA) در بارداری و تاثیر آن بر جنین

پرستار کودک

خطر تماس با پلاستیک بیسفنول (BPA) در بارداری و تاثیر آن بر جنین

خطر تماس با پلاستیک بیسفنول (BPA) در بارداری و تاثیر آن بر جنین : اخیرا در یک پژوهش ارتباط جالبی میان تماس مادر باردار با پلاستیک بی پی ای و اختلالات روانی در پسران نوجوان متولد شده از این مادران کشف شده است.

 

بیسفنول (BPA) در بارداری

بیسفنول ماده ی شیمیایی صنعتی است که در ساخت برخی از انواع پلاستیک ها استفاده می شود و مادران باردار بدون شک باید از قرار گرفتن در معرض آن پرهیز کنند. بیسفنول درون بدن مانند استروژن مصنوعی عمل می کند که می تواند هورمونهای مادر باردار را دچار اختلال کند و رشد جنین را تحت تاثیر قرار دهد. این ماده همچنین می تواند نتیجه درمان آی وی اف را تغییر دهد، منجر به چاقی شود و حتی موجب زایمان زود هنگام گردد.

تحقیق دیگری حاکی از آنست که میان تمام با ماده بیسفنول و اضطراب و افسردگی (تنها در پسران) نیز ارتباط ویژه ای دارد.

مرکز بهداشت محیط زیست کودکان کلمبیا، دانشکده پزشکی دانشگاه کلمبیای نیویورک، 241 مادر و فرزند را تحت آزمایش قرار دادند، دراین پژوهش از مادران در حین بارداری و نوزادان برای اندازه گیری میزان بیسفنول موجود در بدنشان نمونه ادرار گرفته شد. زمانیکه این کودکان به 10و 12سالگی رسیدند، پژهشگران با مصاحبه و گفتگوی فراوان، علائم افسردگی و اضطراب را در آنها ارزیابی کردند.

این پژوهش که در مجله تحقیقات زیست محیطی منشر شد، بر مادران غیر سیگاری و جامعه آماری که بیشتر در معرض بیسفنول قرار داشتند صورت گرفت. آنها همچنین جنسیت کودکان را نیز مد نظر قرار داده و دریافتند که پسرانی که میزان بیسفنول آنها بالا بوده، علائم افسردگی و اضطراب بیشتری دارند.

این ارتباط در کودکان دختر مشاهده نشد، اما پژوهش های بسیاری نشان می دهند که قرار گرفتن مادر در معرض ماده بیسفنول موجب تولد نوزاد دختر با وزن پایین می شود.

تیم پزشکی مرکز بهداشت محیط زیست کودکان کلمبیا پس از تحقیقات بسیاری به این نتیجه رسیدند که قرار گرفتن مادر باردار درمعرض بیسفنول می تواند در کودکان پسر بین 7 تا 9 سال، موجب واکنش روانی، رفتار پرخاشگرایانه، علائم افسردگی و اضطراب شود.

دکتر فردریکا پررا مرکز بهداشت محیط زیست کودکان کلمبیا عنوان می دارد :« یافته های ما پیرامون ماده بیسفنول و رشد کودکان در سنین پایین همچون گذشته اثبات کردند که مغز جنین پسر در دوران بارداری حساسیت زیادی نسبت به این ماده دارد.»

همچنین امی مرگولیس متخصص روانشناسی عصب شناختی، دستیار پژوهش و استادیار روان درمانی در دانشگاه پزشکی کلمبیا دراین باره می گوید: « اضطراب و افسردگی عارضه ای بسیار مهم هستند، چرا که می توانند توانایی تمرکز کودک، عملکرد او درمدرسه، روابط اجتماعی و دوست یابی او را دچار اختلال کند.» متاسفانه دوری از بیسفنول بسیار دشوار است، زیرا این ماده در پلاستیک، ظروف بسته بندی غذا و حتی قبض رسید خودپردازها وجود دارد. سازمان اف دی ای آمریکا با غیرقانونی اعلام کردن استفاده از این ماده در ساخت شیشه شیر، ظروف غذای کودکان، قمقمه و بطری آب، تا حدودی این خطر را کاهش داده است، اما به یاد داشته باشید که خود و کودکتان را از تماس به بطری آب، ظروف بسته بندی غذا، وسایل پلاستیکی و قبض رسید که دارای بیسفنول هستند، دور کنید. این گام های کوچکی می توانند قدم های بزرگی بردارند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری