بلاگ

خوابیدن نوزاد در کنار والدین

خوابیدن نوزاد در کنار والدین

خوابیدن نوزاد در کنار والدین : انتخاب مکان خوابیدن فرزند تازه به دنیا آمده شما مسئله ای نیست که بتوان سریعاً راه حل آنرا بدسته آورد. با اینکه احتمالاً پیش از این که فرزندتان متولد شود، ترجیحاتی داشته اید، اما زمانی که فرزندتان وارد منزل شود، احتمال این که در هفته های نخستین، تغذیه  و گریه های شبانه او مشکلاتی را برای مراقبت از او برای شما ایجاد کند، بسیار زیاد است. وقتی صحبت از مشارکت در بستر یا خواب درگهواره می شود، درست و غلطی وجود ندارد و ما در این مطلب فقط شما را از خطرات و فواید این روش ها اگاه می سازیم.

 

نوزاد باید در گهواره خود بخوابد یا در کنار شما!

بستر مشترک

به گفته ی خانم “مگ فائور ” یکی از نویسندگان کتاب حواس کودکان، معمولاً دو چیز بر مکان خواب نوزاد تاثیر می گذارد. این که آیا در خانه فضایی برای اتاق نوزاد وجود دارد و این که آیا فضایی در اتاق خواب اصلی برای گهواره وجود دارد یا خیر.  او می گوید: برخی از مادران گزینه دیگری ندارد، بجز ایت که فرزندشان را در بستر کنار خودشان بگذارند، بنابراین دلیلی برای احساس گناه وجود ندارد. علت دیگری که برای بستر مشترک وحود دارد این اعتقاد است که فاصله نزدیک تر مادر و نوزاد شیردهی پستانی را راحت تر می کند. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد، نوزادانی که در بیمارستان نزد مادر خود بوده اند یا در منزل با مادرشان در بستر مشترک قرار داشته اند، برای مدتی طولانی تری شیردهی پستانی شدند و حتی خواب بهتری داشته اند. خانم فائور تشریح می کند: اگر نوزاد درست در کنار مادر بخوابد، شیردهی برای مادر و دسترسی نوزاد به پستانهای او آسانتر است. اما درباره بستر مشترک موارد دیگری نیز وجود داد. او می گوید: برای تسهیل برقراری پیوند با فرزندتان لزوما نباید زایمانی طبیعی داشته باشید یا او را شیردهی پستانی کنید.

برای برقراری پیوند با او ضروری نیست که با او در یک بستر بخوابید. زیرا برقراری پیوند با گذشت زمان حاصل می شود، درست از زمان بارداری تا اولین سال زندگیش. گاهی نیز ممکن است حوادثی ناگواری رخ دهد. این خطر وجود دارد که روی فرزندتان غلت بزنید و اگر فرزندتان را در بستر خودتان تغذیه می کنید، احتمال دارد در حالی که مشغول شیر دادن به او مراقب باشید. به یاد بسپارید. در زندگی واقعی با نوزاد، این کار همیشه امکان پذیر نیست. مادری که پس از زایمان سزارین به شدت تحت تاثیر داروهاست. نباید با فرزندش در یک بستر بخوابد، زیرا احتمال زیادی وجود دارد که او فرزندش را ناخواسته خفه کند. این مسئله درباره شخصی که الکل نوشیده است نیز صادق است.

خواب درگهواره

نوزادی که در اتاق خودش و در بستر خودش می خوابد شانس بیشتری برای تنظیم چرخه خواب خود دارد. اما ، نوزادان فقط در چهار تا شش ماهگی می تواند آرام کردن خود را یاد بگیرند. پیش از آن زمان، نوزاد نیاز دارد که همه چیز را برای او تنظیم کنید و تنها فایده واقعی خواب نوزاد در اتاق دیگر، راحتی مادر و پدر خواهد بود.اغلب برای خواب مادر بهتر است که فرزندش در اتاقی مجزا قرار داشته باشد و در نهایت این عمل برا ینوزاد نیز مفید خواهد بود. زیرا انچه برای مادر خوب است، برای نوزاد عالی است!

برخی از مادران بنابر دلایلی با فرزندشان در یک بستر می خوابند، و برخی دیگر ترجیح می دهند که فرزندان خود را در اتاقی جدا بخوابانند . برای مثال، احتمال دارد مادری که دچار افسردگی پس از زایمان است یا شخصی که خواب سبکی دارد، با خواب فرزندش در اتاقی دیگر بهتر با اوضاع کنار بیاید. بنابراین بسیار عالی است که مادر به خوبی استراحت کند، زیرا اگر بیش از حد خسته باشد، نمی تواند با فرزندش ارتباط خوبی برقرار کند. سرانجام، خطرات خواب در گهواره نسبت به خواب در کنار والدین کمتر است. یک نوزاد در گهواره خود و در اتاق خودش به همان اندازه ایمن است که نوزادی در گهواره خود در اتاق والدینش قرار داشته باشد.

خواب در بستری مشترک

  • فرزندتان را برای خواب روی پشت یا پهلویش بخوابانید. اگر او را به پهلو می خوابانید. از بالشی استفاده کنید تا از غلتیدن او به روی شکمش پیشگیری کند.
  • فرزندتان را بین خود و همسرتان قرار دهید و هرگز او را در کناره بستر نخوابانید.
  • هرگز لحاف یا بالشی را با فرزندتان به مشارکت نگذارید. فرزندتان را با پوششی بیش از آنچه خود دارید، بپوشانید و او را قنداق کنید. اگر او قندان کردن را دوست ندارید، برای پوشاندن او پتویی از جنس نخی تهیه کنید. به هر ترتیب، ضروری است که فرزندتان پوششی مجزا برای خواب داشته باشد.
  • مطمعن شوید که تشک شما سفت است. تشک آب یا تشکی بسیار نرم باعث بروز خطرات بزرگی خواهد شد.
  • مراقب باشید که فرزندتان را با کلاه و پوشش های بسیار زیاد، بیش از حد گرم نکنید. با پتوی الکتریکی یا کیسه آب گرم یا چنین ابزارهایی در بستر نخوابید.

خواب در گهواره

  • همیشه فرزندتان را برای خواب روی پشت یا پهلویش بخوابانید. نوزادانی که روی شکمشان میخوابند، با خطر بیشتری برای سندرم مرگ ناگهانی نوزادان روبرویند.هرگز فرزندتان را برای خواب روی شکمش قرار ندهید.
  • فرزندتان را در انتهای گهواره اش بخوابانید. تا او برای حرکت به سمت بالا فضای کافی در اختیار داشته باشد.
  • هرگز برای بستر فرزندتان از لحاف یا بالش استفاده نکنید. به فرزندتان لایه ای پوششی بیش از آنچه خودتان استفاده می کنید، بپوشایند و او را قنداق کنید. اگر او قنداق را دوست ندارد، یک رو انداز نخی نازک کافی خواهد بود. اساب بازی های نرم نیز باید از بستر او خارج گردد و دوباره توصیه می کنیم که بالش ها برای او ایمن نیست. شواهدی وجود ندارد که آنان از آسیب جلوگیری می کند، بله خطر خفگی، به دام افتادن و حلق آویز شدن را افزایش می دهد.
  • تشک فرزندتان باید سفت باشد. هرگز فرزندتان نباید با صورت رو به پایین بخوابد.
  • مراقب باشید که با پوشش های زیاد و گرم کننده، فرزندتان را بیش از حد گرم نکنید، داخل بستر فرزندتان از پتوی الکتریکی، کیسه آب گرم یا گرم کننده ها استفاده نکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید سوالات خود را از پرستار کودک بپرسید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری