بلاگ

خوابی ایمن برای نوزادان

پرستار کودک

 

خوابی ایمن برای نوزادان

خوابی ایمن برای نوزادان : همه در مورد خطرات روی شکم خواباندن نوزاد مطالبی شنیده ایم. خواب روی شکم یکی از عوامل عمده سندرم مرگ ناگهانی نوزادان است. از سال 1990 متخصصین بهداشت توصیه می کنند که از خواباندن نوزاد روی شکم پرهیز کنید، از آن زمان مرگ ناگهانی نوزادان به شکل چشمگیری تا 50 درصد کاهش یافته است. با این جال در کشورهای در حال توسعه هنوز “مرگ ناگهانی نوزادان”  اصلی ترین علت مرگ نوزادان در سنین یک ماهگی تا یک سالگی است.

 

خواب نوزادان

خواب روی پشت

پس از توصیه متخصصین، اکثر والدین نوزاد خود را به پشت می خوابانند تا این که مشکل دیگری پدیدار شد؛ یا دفرمی موقعیتی جمجمه. از آنجاییکه جمجمه سر نوزادان نرم و انعطاف پذیر است، اگر نوزاد برای طولانی مدت به پشت خوابانیده شود یا با پشت سرشان چسبیده به سطحی صاف بنشینید، مثل گهواره یا صندلی ماشین، ممکن است شکل استخوان جمجمه  آنان تغییر کند. در برخی موارد شدید، برای بهبود فشار روی یک بخش از جمجمه، باید از کلاه مخصوص استفاده کرد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی اینطور به نظر می رسید که نوزادان را به پهلو بخوابانند. و نوزاد به سادگی می تواند از پهلو به روی شکم غلت بخورد، بنابراین رخداد مرگ ناگهانی نوزادان دوباره افزایش یافت. در نتیجه مادران وضعیت خواب روی پشت را ایمن تر یافتند. جالب است بدانید که برای جلوگیری از بروز سندرم پشت سر تخت پیشنهاد می شود موقعیت خواب نوزاد به پهلو باشد.

خواباندن به پهلو

زمانی که روی پهلو دراز کشیده اید، تا زمانی که نفس می گشید، راه هوا باز می ماند زیرا از روی پشت گلو برداشته می شود. نوزادی که روی پشتش خوابانده شده است، ولی سرش بالاتر قرار نگرفته است، اگر دچار استفراغ شود، استفراغ می تواند از مجرای هوای او پایین رود و وارد شش ها گردد. اگر خلط در استفراغ او وجود داشته باشد، همانطور که در همه نوزادان معمول است، این مواد می تواند مجرای هوای نوزاد را ببندد. اگر نوزاد به پهلو خوابانده شود، استفراغ راحت تر از دهان خارج می شود.

در روش های احیای تنفسی توصیه می شود که اگر با فردی بی هوش مواجه شدید او را در وضعیت درازکش به پهلو قرار دهید تا این که او بتواند به تنفس ادامه دهد و همچنین مجرای هوای او با استفراغ مسدود نشود. این پیشنهاد مخصوصاً برای افرادی که حالت بسیار حاد قرار دارند مانند تشنج، حمله قلبی یاسکته بسیار کار ساز است. اما آیا این روش که برای بیمارانی با وضع وخیم اجرا می شود، برای نوزاد ما نیز کارساز است؟

توجه داشته باشید که برای پیشگیری از تخت شدن صورت هنگام خواباندن روی پهلو، باید فرزندتان را از پهلو جابجا کنید! شاید بهتر باشد روش های احیا خردسالان CPR را آموزش ببینید.

عوامل دیگری نیز وجود دارند که احتمال وقوع مرگ ناگهانی نوزادان را کاهش می دهند. مراقب مسائل زیر باشید:

پستانک

این موضوع هنوز در دست بررسی است، چرا که برخی از  متخصصین شیردهی پستانی عقیده دارند استفاده از پستانک می تواند با شیردهی پستانی دخالت کند. با این حال بسیاری از مادران به فرزندشان پستانک می دهند و شیردهی پستانی نیز می کنند. زمانی که نوزادی پستانک در دهان  دارد، به سمت پایین فشار داده می شود و انرا در همان وضعیت نگه می داردف بنابراین از بازگشت آن به عقب و مسدود کردن مجرای هوا جلوگیری می کند. این مسئله حتی زمانی که در حال خواب است و آسیب پذیرترین زمان برای مرگ ناگهانی است به نوزاد کمک می کند. نشریه سلامت مادر و نوزاد به این نتیجه رسیده و استفاده از پستانک در هنگام خواب، مرگ ناگهانی نوزادان را کاهش می دهد.

پژوهشی یافته است که استفاده از پستانک هنگام خواب، مرگ ناگهانی نوزاد را به میزان 90 درصد کاهش می دهد. نیروی ویژه آکادمی پزشکان اطفال آمریکا درباره مرگ ناگهانی نوزادان به والدین پیشنهاد می کند که هنگام خواب از پستانک استفاده کنند.

روتختی ها و گرمای بیش از حد

هر چه تعدداد وسایل داخل گهواره نزواد کمتر باشد، بهتر است. ولی باید وسایل زیر در تخت نوزاد وجود داشته باشد:

 • تشکی نو : تشک های دست دوم خطر مرگ ناگهانی نوزادان را افزایش می دهند. فرض بر این است که باکتریهای به جای مانده از سلول های مرده پرست، استفراغ، ادرار و مدفوع نوزاد قبلی، خطر مرگ ناگهانی نوزادان را افزایش می دهند.
 • بدون بالش یا بالشتک: احتمال دارد نوزادبه وسیله بالش خفه شود. بچه ها تا سن دو سالگی به بالش نیاز ندارند. زیرا تا آن زمان، فاصله بین سر و شانه آنان بسیار کوچک است و برای پر کردن این فاصله به بالش نیاز ندارند. فقط بایداز رو اندازهایی با سوراخ های درشت یا قنداق های مخصوص استفاده کرد. پتوهای لطیف و از جنس فسیل باعث مسدود ساختن مجرای هوای نوزاد می شود. نوزادان از بینی تنفس می کنند و مجرای هوای آنان به وسیله الیاف یا پُرزهای پتو به راحتی می شود.
 • بالشتکی مخصوص برای نگه داشتن نوزاد به پهلو
 • بالشتک های گهواره و اسباب بازی های پُرزدار ممنوع است: اگر می خواهید برای فرزندتان اسباب بازی مخصوصی تهیه کنید، مطمئن شوید که پُرزدار نباشد.
 • هرگز سر نوزاد را نپوشانید.
 • بیش از حد فرزندتان را گرم نکنید: اگر فرزندتان احساس سرما کند، نمی خوابد، بنابراین اگر او خوابیده است، می توانید مطمئن باشید که او گرم و راحت است. کودکان دستان و پاهای سردی دارند، حتی زمانی که گرم هستند. پس فقط فرزندتان را با یک لایه بیشتر بپوشانید. اگر احساس می کنید که اتاق برای فرزندتان خیلی سرد است، به جای استفاده از پوشش ها و پتو های بی شمار، اتاق را گرم کنید. از گرم کننده های خطرناک پرهیز کنید، مثل اجاق گاز یا بخاری برقی. گرم کننده هایی مثل شوفاژ باعث گرم نگهداشتن اتاق در دمای معتدلی می شوند، دمای مطلوب اتاق نوزاد 24 درجعه سانتی گراد است.

دود کردن سیگار

دود دست دوم سیگار به همراه تمام مضرات دیگرش، خطر مرگ ناگهانی نوزاد را نیر افزایش می دهد.

 • سیگار کشیدن خانم ها طی بارداری خطر مرگ ناگهانی نوزاد را بیشتر می کند.
 • نوزادانی که پس از زایمان در معرض دود دست دوم قرار می گیرند، در خطر بیشتری برای سندرم مرگ ناگهانی نوزاد هستند.
 • مواد شیمیایی موجود در دود دست دوم به روشی روی مغز تاثیر می گذارد که با تنفس منظم نوزاد مداخله می کند.
 • اگر فردی که تازه سیگار خود را خاموش کرده است، فرزندتان را در آغوش بگیرد، سمومی که روی لباس ها و پوست او باقی می ماند، می تواند به فرزندتان منتقل شود. همچنین استنشاق بوی قوی دود سیگار بوسیله فرزندتان باعث تحریک و آشفتگی او می شود.

تخت خواب مشترک

چه چیزی بهتر از این است که فرزندتان تمام شب در کنار شماباشد؟ در حالی که بسیاری از ماردان از ترس غلتیدن فرزندشان در هنگام شب خوابیدن با او وحشت دارند، محل مشترک خواب مادر  و نوزاد واقعاً موفق ترین روش خواب است. این روش از نظر زیست طبیعی است و بقای نوزاد را به حداکثر می رساند و فوائد دیگری هم دارد:

بستر واحد شیردهی پستانی را تسهیل می کند. تمامی آنچه نیاز دارید، این است که پستان تان را به دهان نوزاد بگذارید و به خواب بازگردید. بسیاری از مادران، در حالی که نوزاد تغذیه می شود، به خواب خود ادامه می دهند. اگر قادربه خروج از بستر نباشید، تغذیه شبانه را بسیار آسان می کند.

فرزندتان در تمامی طول بارداری نزد شما بوده است و زمانی که کنار شما می خوابد، کمتر احساس تنهایی و جدایی می کند.

 • خوابیدن نزدیک به فرزندتان به تنظیم فیزیولوژیکی فرزندتان کمک می کند و باعث تنظیم دمای بدنی، سیستم ایمنی و سیستم قلبی- تنفسی آنان می شود. مغز نوزادان هنگام تولد فقط 25 درصد رشد یافته و گشترش آن به نزدیکی و تماس بدن مادر بستگی دارد.
 • خوابیدن نزد فرزندتان پیوند بین والدینو نوزاد را گسترش می دهد و در نهایت رشد فیزیولوژیکی نوزاد را گسترش می دهد.
 • سیستم های ایمنی و گوارش نوزادان نابالغ است. تماس نزدیک مادر و نوزاد باعث رهاسازی هورمون های رشدی بیشتر و کاهش استرس نوزاد می شود. بنابراین جذب کالری و افزایش وزن به میزان 47 درصد افزایش می یابد.
 • سیستم تنفسی و تنظیم دمای بدنی نوزادان نیز نابالغ است . در نتیجه زمانی که با نوزاد هم بستر می شوید، رابطه بین تنفس اختیاری و خودکار، به ویژه در هنگام خواب به طرز عجیبی تنظیم می شود. نوزاد نمی تواند برای گرم نگه داشتن بدن خود، بلرزد. والدین در هنگام شب به عنوان دیواری بیت توزاد و محیط اطراف عمل می کنند و ازسرد شدن بدن نوزاد جلوگیری می کنند. قرار دادن گهواره ی نوزاد در کنار بسترتان نیز مناسب است، زیرا در صورت بروز مشکلی سریعاًبالای سر او حاضر می شوید.
 • روی تختی محکم و با پتوهای سبک بخوابید و هرگز سرهای خودتان را نپوشانید. اسباب بازی های پر شده یا بالش اضافی در اطراف فرزندتان قرار ندهید. اشیاء پُرزدار نیز نباید استفاده شوند.
 • افرادری که از آرام بخش یا مواد مخدر استفاده می کنند یا افرادی که مست هستند، نباید با فرزندشان هم بستر شوند.
 • در اتاق نباید دود وجود داشته باشد.
 • افراد بسیار چاقی که ممکن است، متوجه نشوند که دقیقاً فرزندشان کجاست یا چقدر نزدیک است، می توانند فرزندشان را در کنارشان بخوابانند، اما در سطحی جداگانه.
 • اگر موهای بلندی دراید، باید آنها را ببندید، تا این که به صورت و گردن بچه آزاری نرساند.
 • هرگز نباید روی مبل با فرزندتان بخوابید، زیرا احتمال افتادن او وجود دارد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری