بلاگ

خواب سالمندان

محرومیت از خواب مشکل کلی کهنسالان است، در واقع از هر دو نفر یک نفر بدین معضل گرفتار می باشد. سالخوردگی لزوماً موجب بروز مشکلات خواب نیست و نیاز سالمندان به خواب با افزایش سن کمتر نمی شود .  منظره چرت زدن فرد کهنسال در اوقات نامناسب، تصویری از محرومیت شدید خواب است. طبق نظر کارشناسان، سالمندان روز هنگام به خواب می روند زیرا در طول شب، خواب به چشمشان نمی آید. پیران مسن تر به همان میزان جوانی یعنی شبی حدود 8 ساعت به خواب احتیاج دارند.

خواب دوران سالمندی

●   عوامل بازدارنده خواب در سالمندی عبارتند از :

ورم مفاصل، ناتوانی های جسمی، ناراحتی های ریوی، افسردگی، بیماری قلبی-دیابت، نارسایی کلیوی، ترس از مرگ در خواب، سندرم پاهای بیقرار

●   مراحل خواب :

خواب دارای چهار مرحله می باشد.
1-    خواب سبک
2-    خواب بینابینی
3-    خواب عمیق
4-    رویا

از زمانیکه به خواب می رویم تقریباً 10 دقیقه طول  می کشد تا به خواب برویم هر سیکل خواب تقریباً 90 دقیقه طول می کشد. این سیکل با تغییراتی در تمام طول شب تکرار می شود. مرحله خواب عمیق در آغاز خواب بیشتر است.

در سالمندی فاز خواب نیز زود شروع  می شود برخی افراد پیر معمولاً شب ها زودتر به خواب

می روند و صبح ها زودتر از خواب بیدار می شوند. اگر سالمندان شبها خواب خوب نداشته باشند روز بعد احساس خستگی، خواب آلودگی و بی حوصلگی دارند. تحقیقات نشان داده است که حدود 60 درصد افراد بالای 60 سال دچار مشکلات خواب هستند. هر چه سن بالاتر باشد بیماری های خواب شایعتر است.

●   الگوی خواب در سالمندان  :

الگوی خواب در افراد سالمندان با الگوی خواب افراد جوان فرق می کند و الگوی خواب در سالمندان یکسان نیست به خصوص سیکل خواب، بیداری 24 ساعته در پیری تغییراتی می کند. در این افراد فاز خواب، بیداری زودتر شروع می شود.

بعضی افراد پیر زودتر به خواب می روند و صبح ها زودتر از خواب بیدار می شوند. خواب شب به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

از آنجا که افراد سالمند اغلب چرت های روزانه دارند. زمان کلی خواب آنها طی 24 ساعت در مقایسه با افراد جوان تفاوت جدی ندارد. افراد سالمند اغلب چند بار طی شب از جمله ساعت های اولیه صبح بیدار می شوند.

مراحل خواب عمیق در آنها کوتاهتر و مراحل خواب سبک طولانی تر است.

در سالمندی زمان کلی خواب در 24 ساعت همان مقدار قبل باقی می ماند اما خواب شبانه کاهش می یابد و یا خواب کوتاه روزانه جبران می شود.

علت دقیق تغییرات خواب در افراد سالمند طبیعی روشن نیست. اما تغییرات فیزیولوژیک متعددی (مانند کاهش ملاتونین و هورمون رشـد و افزایـش ترشح کورتیـزول) ممـکن است باعث

–  انجام  فعالیت های ورزشی در طول روز الزامی است.

تغییرات ریتم خواب، بیداری می شود. در نتیجه این تغییرات زمان بیشتری طول می کشد تا افراد سالمند به خواب روند. در خواب شبانه بیدار می شوند و خواب عمیق نیز کاهش می یابد.

●  توصیه های درمانی برای خواب کهنسالان :

–  سالمندان باید پیش از خواب، از خوردن و آشامیدن زیاد خودداری کنند رعایت این مورد سبب می گردد که آنان در طول شبانگاه به دستشویی نروند.

–  سالمندان نباید شب ها کافئین بنوشند و یا سیگار بکشند.

–  ورزش مرتب، موجب خواب آرامبخش تر می گردد.

–  صرف شام سبک و حاضری

–  محیط آرام و عادی از سر و صدا

–  زیر نظر پزشک که تداخل با سایر داروهای مصرفی سالمند بیمار نداشته باشد.

–  درجه حرارت محیط برای خواب سالمندان بین 18 تا 22 درجه سانتی گراد می باشد.

–  استفاده از لباس های نرم و نخی در هنگام خواب

–  حذف چرت زدن های میان روز

–  استفاده از قرص های خواب آور

–  استفاده از تشک های طبی و راحت

–  به سالمندان توصیه کنید که حتی در روزهای تعطیل سر ساعت بخوابند و برخیزند این کار موجب تقویت چرخه خواب و بیداری بدن شده و موجب بهتر خوابیدن او در شب می گردد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری