بلاگ

خواص آلوئه ورا

 آلوئه ورا نام گیاهی است خاص مناطق آفریقایی که به آن زنبق بیابانی یا صحرایی هم می گویند. در برخی کشورها با نامهایی چون «گیاه جاودانگی»، «گیاه دارویی»، «گیاه ملکه» و … شناخته می شود. نخستین بار مصری ها این گیاه را برای درمان زخمها، سوختگیها و عفونتها به کار می گرفتند. پس از انها یونانیها، اسپانیاییها و آفریقاییها به شیوهها و منظورهای مختلف از این گیاه استفاده می کردند. مثلا شکارچیان آفریقایی از ژل آن بر بدن خود می مالیدند تا عرق نکنند و بدنشان بوی بد نگیرد.خواص کلى آلوئه ورا: آلوئه ورا به دلیل داشتن خواص ضدمیکروبی در درمان بسیاری از زخمها و جراحتها و سوختگی ها- اگزما – تاول – گزیدگی زنبور و نیش حشرات- بریدگی – کوفتگی – آفتاب سوختگی و آکنه موثر است. بنابراین استفاده از این گیاه نه تنها در کرمهای موضعی بلکه در کنترل بسیاری از بیماریها و اختلالات پوستی سودمند است.

آلوئه ورا چیست؟

آلوئه ورا می تواند خطرناک هم باشد: ژل آلوئه ورا برای استعمال خارجی، ماده بی خطری است اما در موارد نادری ممکن ا سبب واکنشهای آلرژیک شود. خانم های شیرده یا باردار نباید از این ماده استفاده کنند زیرا ممکن است سبب انقباض های رحمی شده و سقط جنین را تحریک کند. مصرف طولانی مدت این ماده سبب وابستگی به آن می شود یا تعادل الکترولیتی را مختل می سازد.

چرا از آلوئه ورا در لوازم آرایشی و کرم ها استفاده می شود؟ این گیاه به دلیل خواص درمانی که دارد در درمان ترک های پوستی و خشکی پوست موثر است، به خصوص اگزمای دور چشم یا پوستهای بسیار حساس، روغن یا کرم آلوئه ورا برای پوستهای خشک مناسب بوده و سبب نرم شدن و براق شدن پوست می شود. این گیاه با رساندن اکسیژن بیشتر به سلول های پوست، سبب ترمیم بافت پوست میشود و پوست هایی که در اثر آفتاب، سوختگی پیدا کردند را نرم می کند. سلول های پوستی مرده را از بین میبرد و سلولهای جوان براین پوست را تازه و درخشان می سازد و مانع از پیری پوست و چروک آن می شود. شی قدرت جذب رطوبت پوست شده و پوست را انعطاف پذیر ساخته بنابراین بهترین مرطوب کننده برای پوست است. همچنین از آلوئه ورا به دلیل داشتن خواص ضد سوختگی می توان در کرمهای ضد افتاب استفاده کرد.

کودکان زیر ۱۲ سال نباید از این گیاه مصرف کنند.

طریقه مصرف گیاه: این روزها علاوه بر عطاری ها و داروخانه ها، سوپرمارکت ها و بعضی میوه فروشی ها هم برگ های این گیاه را برای فروش عرضه میکنند. پس برای تهیه آن مشکلی نخواهید داشت، برای استفاده مستقیم از ژل آلوئه ورا، می توانید برگهای گیاه را قطع کنید، در محل قطع شده، ژل بی رنگی نمایان میشود که با فشردن برگ گوشتی گیاه، ژل بیرون می زند. می توان از این ژل به طور مستقیم جهت مرطوب کردن پوست، آفتاب سوختگی، زخم سوختگیهای معمولی و نرم کردن اگزمای زیر چشم استفاده کرد. ژل به مرور زمان در معرض هوا تغییر رنگ داده و درنهایت به رنگ قرمز تیره(مایل به سیاه) درمی آید.

آلوئه ورا خواص دیگری هم دارد: یکی از راه های کنترل و درمان کم پشتی موی سر استفاده از آلوئه ورا است. بسیاری از مردم از محصولات گوناگونی که حاوی آلوئه ورا است برای ضخیم شدن مو و سلامت آن استفاده می کنند که یکی از روشها استفاده از ژل الوئه ورا است. الوئه ورا حاوی آنزیمهایی است که عامل محرکی برای تولید و رشد موهای جدید هستند، مکانیسم عملکرد آن به گونه ای است که سرعت جریان گردش خون را افزایش داده بنابراین پاپیلای پوستی (زائده بافتی ریشه موی سر) را فعال کرده و سبب افزایش تغذیه فولیکول های مو می شود. درواقع آلوئه ورا به عنوان یک ماده جادویی در جهت افزایش و رشد موها شناخته شده است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری