بلاگ

خود را با شرایط جدید وفق دهید

شش هفته اول جزء شادترین روزهای زندگی مادر است، ولی در عین حال مادر باید خود را با شرایط جدید وفق داده و همزمان بدنش از زایمان بهبود یابد. در طول این مدت رابطه عاطی بین مادر و فرزند مستحکم تر شده و به مادر کمک می کند تا روال عادی زندگی با نوزاد را سامان دهی کند.

تطبیق مادر با شرایط جدید بچه داری

مادر برای تطبیق خود، جهت انجام کارهای روزمره پس از تولد نوزاد با مشکلات زیادی روبرواست، بخصوص اگر اولین تجربه زایمان او باشد. توجه به این نکته که مادر علاوه بر مراقبت از نوزاد باید از خود نیز مراقبت کند، اهمیت زیادی دارد.

بیشتر مادران پس از شش هفته به سر کار بر می گردند. این فاصله زمانی به مادر کمک می کند، بهتر هود را با شرایط جدید وفق دهد. زیرا در این شش هفته نوزاد باید در فاصله زمانی کوتاه شیردهی شود و پوشک او عوض شود. ممکن است شما در طول شب از بی خوابی رنج ببرید که این مسئله بسیار آزاردهنده و خسته کننده است. خبر خوب این که، بالاخره در آینده نزدیک به زندگی طبیعی خود بر می گردید. با توجه به چند نکته ای که به آنهااشاره می کنیم می تواندی این روزها را آسان تر سپری کنید.

استراحت کافی داشته باشید/ با استراحت کافی بهتر با مشکلات کنار آمده و آنها را حل می کنید. ممکن است نوزاد دو یا یه ساعت یک بار برای شیر خوردن از خواب بیدار شود. برای استراحت کافی همزمان با نوزادتان بخوابید.

از دیگران کمک بگیرید/ در این دوران از پذیرش پیشنهاد کمک از طرف افراد فامیل و دوستان شک به خود راه ندهید. آنها با مراقبت از نوزاد و انجام برخی از کارهای خاص منزل به شما کمک می کنند تا بیشتر استراحت کنید. دوستان و افراد فامیل می توانند برای شما غذا درست کنند و یا در انجام کارهای منزل و نگهداری از کودک دیگر به شما کمک کنند.

تغذیع سالم داشته باشید/ برای پیشرفت روند بهبودی لازم است رژیم غذایی سالم داشته باشید. غلات کامل، میوه، سبزی، و پروتئین بیشتری بخورید. اگر نوزاد را با شیر خود تغذیه می کنید آب فراوان بنوشید.

تمرینات ورزشی انجام دهید/ پزشک در زمان مناسب به شما اجازه آغاز تمرینات ورزشی را می دهد .ولی از انجام تمرینات ورزشی سنگین پرهیز کنید. با قدم زدن در اطراف منزل شروع کنید. اگر وضعیت عمومی شما خوب و مطلوب است. میتوانید به مرور زمان و با افزایش سطح انرژی، تمرینات را بیشتر سنگین تر کنید.

عملکرد جدید خانواده با ورود عضو جدید

با تولد نوزاد لازم است همه اعضا خانواده خود را با شرایط جدید وفق دهند و این می تواند روی رابطه عاشقانه شما و همسرتان  تاثیر بگذارد. در طول بارداری و پس از زایمان کیفیت و مدت زمان ارتباط شما و همسرتان، کمتر می شود که این می تواند مشکل ساز و دردساز شود. ولی راه حلهایی برای غلبه بر این مشکل وجود دارد. اولین نکته صبوری شما است. باید بدانید مدتی پس از تولد نوزاد همه این مشکلات حل می شود. برای تطبیق با شرایط جدید به زمان نیاز دارید و شما راه حل آن را پیدا می کنید. با گذشت هر روز، نگهداری و مراقبت ازنوزاد آسان تر می شود. به عنوان یک خانواده با یکدیگر تعامل داشته باشید. ممکن است یکی از اعضا خانواده مانند همسر یا یکی از فرزندان احساس ناراحتی و خستگی کنید. فرزندان دیگر خانواده نیز نیاز به توجه و محبت دارند در حالی که بخش عمده توجه و وقت شما صرف نگهداری و رفع نیازهای نوزاد می شود. پس اگر در دوران پس از زایمان به عنوان یک زوج مدت زمان بیشتری را به خود اختصاص دادید، احساس گناه نکنید.

اندوه پس از زایمان یا دوران خاکستری

اندوه پس از زایمان امری شایع و طبیعی است. معمولاً چند روز پس از زایمان آغاز و ممکن است بیش از دو هفته طول بکشد. علائم این افسردگی برای افراد مختلف، متفاوت است. حدود هفتاد تا هشتاد درصد مادران پس از زایمانف تغییر خلق خو یا احساسات منفی را تجربه می کنند. تغییر در ترشح هورمون ها نیز می تواند عاملی برای اندوه پس از زایمان باشد. علائم این حالت عبارتند از:

  • گریه بی دلیل
  • زودرنجی
  • بی خوابی
  • غمگینی
  • تغییر خلق و خو
  • بی قراری

در چه صورتی باید به پزشک مراجعه کنید.؟

معنی اندوه پس از زایمان با افسردگی پس از زایمان متفاوت است. وقتی این علائم بیش از دو هفته طول بکشید تبدیل به افسردگی می شود. در افسردگی پس از زایمان علاوه بر علائم بالا فرد احساس گناه، بی ارزشی و عدم علاقه به انجام کارهای روز مره را نیز از خود نشان می دهند. برخی از مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان خود را از جمع خانواده دور می کنند،علاقه ای به نوزاد خود ندارند و حتی درباره آسیب رساندن به نوزاد خود نیز فکر می کنند. افسردگی پس از زایمان نیز به درمان پزشکی نیاز دارد. بنابراین در صورتی که افسردگی شما بیشا ز دو هفته پس از زایمان طول کشید یا فکر آسیب به نوزاد به ذهن شما خطور کرد با پزشک خود صحبت کنید. افسردگی پس از زایمان می تواند تا هر زمان حتی بیش از یم سال پس از زایمان ادامه داشته باشد.

کنار آمدن با تغییرات جسمانی

پس از زایمان همزمان با تغییرات عاطفی، تغییرات جسمانی مانند اضافه وزن را نیز تجربه می کنید. کم کردن وزن در یک شب اتفاق نمی افتد، صبور باشید. زمانی که پزشک اجازه انجام تمرینات ورزشی را به شما دادمی تواند به مدت چند دقیقه تمرینات ورزشی سیک انجام دهید و به مرور زمان مدت زمان و شدت آن را افزایش دهید.. به پیاده روی بروید، شنا کنید یا در کلاس های ایروبیک ثبت نام کنید. برای کاهش وزن رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در وعده های غذایی خود تعادل در مصرف میوه، سبزیجات و غلات کامل را حفظ کنید. هر مادری وزن خود را در فاصله زمانی خاصی از دست می دهد، پس هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید. مادرانی که به نوزاد خود شیر میدهند زودتر به وزن ثبل از زایمان خود بر میگردند زیرا با شیر دادن روزانه کالری بیشتری می سوزانند. در صورتوجود هر گونه نگرانی درباره تغییرات جسمانی خود در طول دوران پس از زایمان با پزشک خود صحبت کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری