بلاگ

خوردن هیجانی را چطور درمان کنیم؟

خیل افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند برای حل مشکل خود به دنبال درمان های پزشکی یا رژیم گرفتن هستند، اما نمیدانند یا انکار می کنند که مسائل روان شناختی هم براین موضوع، تاثیر می گذارند. مطالعات نشان میدهند بسیاری از افراد مبتلا به اضافه وزن، گرفتار خوردن هیجانی هستند؛ یعنی زمانی دست به خوردن میزنند که هیجان هایی مثل  خشم و اضطراب،غم  به آنان هجوم می آورند.

خوردن هیجانی

ازنظر فیزیکی، هنگامی که دچاراسترس می شویم، هورمونی به نام «کورتیزول» در بدن ترشح می شود که با تغییراتی که در بدن ایجاد میکند، موجب افزایش اشتها می شود و طبیعتا این افزایش اشتها باعث میشود انرژی بیشتری در اختیار بدن قرار بگیرد تا بدن بتواند با استرس مقابله کند. افرادی که درمعرض استرس مزمن و مداوم هستند، سطح کورتیزول بدنشان به شکل مداوم بالاست و همین مسئله می تواند باعث خوردن خارج از کنترلشان شود.

ازنظر روان شناختی برای ما غذا خوردن، با راحتی، خوشحالی و لذت همراه است و وقتی غذا می خوریم، حس خوبی داریم؛ پس فردی که هیجانات منفی زیاد یا متداول دارد، ممکن است برای اینکه احساس بهتری داشته باشد یا از هیجان منفی دور شود، خوردن را ترجیح بدهد، اما اغلب پس از اتمام خوراکی یا غذایش احساس پشیمانی می کند و به رژیم های افراطی رومی آورد؛ اما چون رژیم غذایی هم نتیجه دلخواه او را ندارد، هیجان منفی را بیشتر می کند و درنهایت این چرخه همچنان ادامه می یابد.

نشانه های خوردن هیجانی چیست؟
این افراد به جای اینکه هر موقع معده شان خالی بود و نیاز به غذا داشتند، گرسنه شوند، به شکل ناگهانی احساس گرسنگی می کنند و به جای اینکه وعده های متعادلی درطول روز داشته باشند، تمایل به ریزه خواری و مصرف غذاهای نامناسب دارند. درواقع درآنها میل به خوردن، معمولا پس از یک هیجان منفی، مثل خستگی، غم، خشم، احساس گناه و ناکامی به وجود می آید. از دیگر نشانه های خوردن هیجانی این است که این فراد احساس می کنند برخوردنشان کنترلی ندارند و نمیتوانند آن را متوقف کنند، اما ازآن طرف آنان پس از خوردن، از کار خود بسیار پشیمان می شوند.

خوردن هیجانی چطور درمان می شود؟
یکی از مهمترین روشهای مقابله با خوردن هیجانی، این است که بدانیم چه محرک هایی باعث می شوند به سراغ غذا برویم. برای این منظور می توانید یک جدول تنظیم کنید و هربار که میل غیرقابل کنترلی به غذا خوردن پیدا کردید، آن را یادداشت کنید؛ یعنی بنویسید در چه موقعیتی هستید و چه فکر و احساسی دارید. آگاه بودن از این الگو به شما نشان می دهد چه هیجانهایی را با غذا خوردن از خود دفع میکنید و نیز خودش خاصیت درمانی دارد؛ چون تا قبل از شناخت آن، بدون توجه به احساسات خود، فقط سریعا به سراغ غذا می رفتید. اما حالا سعی دارید که این چرخه را بشکنید!

استفاده از روشهای  ورزش، آرام سازی، ریلکسیشن و سایر روشهای کاهش استرس می تواند راهکار موثری برای کاهش هیجانات منفی شما باشد، در واقع ورزش عامل بسیار موثریست که علاوه بر کاهش وزن به شما کمک می کند  افسردگی، اضطراب، مشکلات خواب و هیجانات منفی را کاهش دهید. نهایتا درمان های روان شناختی فردی یا گروه درمانی ها به شما کمک می کنند تا برنامه کم کردن وزن خود را منظم اجرا کنید، هیجاناتتان را بشناسید و به جای فرارکردن از آنان، آنها را بپذیرید و روی آنها کار کنید، استرس را کاهش دهید، سبک زندگی سالمتری در پیش بگیرید و تغییرات مثبتی در زندگی روان شناختی خود ایجاد کنید که مطمئنا به حل مشکلی اضافه وزن شما کمک خواهد کرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری