بلاگ

داروها و درمان­های یبوست

بارداری برای اکثر خانم­ها دوره شگفت انگیزی از زندگی است و هیچ چیز دیگری نمی­تواند با احساس پرورش موجودی در دورانشان برابری کند. بشاید به همین دلیل است که مادر شدن ارزش تحمیل بسیاری از ناراحتی­ها و مسائل همرا ه بارداری را دارد، مثل یبوست.

بسیاری از بانوان باردار دچار یبوست می‌شوند، ممکن است گفتگو درباره این مشکل شرمنده کننده باشد و به همین دلیل برخی در سکوت از آن رنج می‌برند، تا زمانی که به مسئله­ای دشوار و واقعی بدل گردد.

علل بسیاری برای یبوست هنگام بارداری وجود دارد؛

یبوست در اثر کاهش مصرف آب و غذا

اگر در اوایل بارداری دچار تهوع شدیدی هستید، امکان دارد برای خوردن و نوشیدن با مشکلاتی مواجه شوید و در نتیجه حرکت روده­ها کند شود. اگر دچار استفراغ نیز هستید، احتمال دارد دچار کمبود آب بدنی نیز شوید که می‌تواند باعث سختی مدفوع گردد.

یبوست در اثر دگرگونی هورمونی

دگرگونی‌های هورمونی که در اواخر بارداری رخ می‌دهد، بر عملکرد برخی از ما هیچه­ها تأثیر آرامش بخش دارد و حرکت آن‌ها را آ هسته می­سازد مثل، عضلاتی که غذا را از میان مجاری گوارشی عبور می‌دهد. این موضوع می‌تواند ار حرکت نرمال مواد غذایی از میان روده‌ها پیشگیری کند به ویژه اگر رژیم شما از فیبر و آب کمی برخوردار باشد، متأسفانه بسیاری از داروهای بدون نسخه یبوست حاوی «آسپارتام» (نوعی قند مصنوعی) ا ست که هنگام بارداری باید از آن پرهیز کنید.

یبوست در اثر رژیم

درک این نکته مهم است که محصولات تهیه شده از آرد تصفیه شده مثل ماکارونی و پاستا، نان سفید، کیک­ها و شیرینی­جات تهیه شده از آرد سفی یا برنج سفید تصفیه شده، اکثر یا تمامی فیبر غذایی خود را از دست داده است، یعنی این مواد به سادگی از میان مجاری گوارشی عبور نمی‌کنند، غذاهای تصفیه شده با جذب مایعی که می‌نوشید، باعث یبوست می‌شود و ماده گچ مانندی را می­آفریند که باعث می­شود روده­های شما کشیده شود. این مسئله و تغییرات هورمونی باعث تشدید یبوست گردد.

یبوست در اثر مکمل­های آهن

مکمل‌های آهن نیز یکی از دلایل یبوست بارداری است، مکمل‌های معمولی آهن در روند گوارشی به خوبی جذب نمی‌شود، میزان بسیار کمی از آهن به جریان راه می‌یابد و مقدار زیادی از آن در روده‌ها باقی می‌مانند آهن باقی مانده به مواد جذب نشده دیگر می‌چسبد و چسبناک و قیرمانند می‌شود و به خوبی در روده‌ها حرکت نمی‌کند به همین دلیل تا زمانی که رژیم شما برای بارداری مناسب و کافی باشد، مکمل‌های آهن غیر ضروری است. اگر نیم توانید میزان کافی آهن را از رژیم خود دریافت کنید، عصاره­هایی گیاهی وجود داردف تا مصرف آهنتان را تکمیل کند و باعث یبوست نیز نشوید. تنظیم رژیم وپایان دادن به مصرف مکمل‌های آهن بهبود نسبتاً سریعی از یبوست را حاصل می‌کند.

تنظیم رژیمتان برای پیشگیری و درمان یبوست

شاید فکر کنید که دانستن یک رژیم غذایی کار مشکلی باشد و پندهای فراوانی را از دوستان، خویشاوندان خیرخواه خود شنیده‌اید که ذهن شما آشفته کرده است، این را نباید بخوری و فلان چیز برای تو اصلاً خوب نیست!

پروبیوتیک­ها باکتری­هایی هستند که به سیستم گوارشی کمک می‌کند و با مصرف آن‌ها مواد غذایی کاملاً شکسته می‌شود.

چه گیاه خوار باشید یا گوشت خوار، رژیم روزانه شما باید حاوی میزان خوبی از غذاهای پروتئینی باشد. مثل حداقل چند فنجان پر از سبزیجات سبز خام پخته تا جایی که می‌توانید سبزیجات رنگی مصرف کنید، مقداری میوه، محصولات با کسفیت لبنی برای کلسیم، مکمل­های کلسیم اگر نمی‌توانید از محصولات لبنی بهره برید، حدود ۴ قاشق غذاخوری چربی اشباع نشده مونو، مثل آواکادوو، رو غ ن زیتونمغزها و روغن‌های مغزها و حدود ۲ قاشق چاسخوری روغن اشباع نشده پلی (چند تایی) مثل رو غن کبد ماهی، روغن تخم کتان، مردم بومی اولیه امریکا و اسکیموها برای کمک به حرکت روده­هایشان خوردی چربی‌هایی را ضروری می‌دانستند. رژیم آنان دارای کربوهیدرات کمی بود اما تا زمانی که میزان چربی‌های آن کافی بود، مشکلی در کار وجود نداشت.

اگر از غلات یا محصو لات ساخته شده از آرد استفاده می‌کنید، محصولات غلات باید از غله کامل (سبوس دار) و در حد امکان تازه باشد.

مجموع کالری­ ها برای دوران بارداری و شیرده باید ح دود ۲۶۰۰ باشد. اگر رژیم شما از مواد ذکر شده در بالا به اندازه برخوردار است و اندازه وعده غذایی‌تان مناسب است، این مسائل باید از بروز یبوست پیشگیری کند.

بهتر است که آهن مورد نیاز بدنتان را از طریق مصرف سبزیجات تازه، گوشت­ها، مکمل‌های تغذیه­ای برآورده سازید و اگر به میزان بیشتری نیاز داشتید از شیره گیاهان سود می‌برید.

همچنین ضروری است که میوه‌ها و سبزیجات را با پوست میل کنید، البته بجز موز، پرتقال، و .. زیرا مقدار زیادی ویتامین در پوست میوه‌ها یا سبزیجات دخیره شده است، پوست میوه‌ها حاوی مقدار فراوانی از فیبر غذایی است که به حرکت آسان روده‌ها کمک می‌کند به ویژه در میوه‌هایی مثل سیب و سبزیجاتی مثل هویج و سیب زمینی.

پروبیوتیک­ها باکتری‌هایی هستند که به سیستم گوارشی کمک می‌کند و با مصرف آن‌ها مواد غذایی کاملاً شکسته می‌شود اگر داروهایی مثل آنتی بیوتیک مصرف می‌کنید، احتمال دارد باکتری­های طبیعی روده خود را نابود ساخته باشید و در نتیجه باعث یبوست شوید، حتی اگر دارویی مصرف نکرده باشید، برای سلامت روده‌هایتان باید به طور زوزانه از پروبیوتیک­های طبیعی استفاد کنید. این محصولات را می­توانید به شکل مکمل از برخی فروشگاه­های به شکل طبیعی تخمیر شده است، مثل:

ماست طبیعی

ادویه­ ها

کلم رنده شده و آب پز با سرکه

نکاتی مهم­تر برای کمک به مبارزه با یبوست

نوشیدن آب کافی و مایعات دیگر و ورزش کافی برای حفظ حرکت روده‌ها اهمیت بسیار دارد. حتی اگر ورزش شما به پیاده روی روزانه محدود شود نیز می‌توانید کمک زیادی برای رفع این مشکل دریافت کنید. ولی اگر از پیش بارداری نیز دچار یبوست بوده‌اید به درمان سریع‌تری نیاز دارید، در ادامه داروهایی طبیعی را می‌خوانید که باید مشکل را طرف سازد.

زمانی که صبح هنگام از خواب بر می‌خیزید، لیوانی از آب ولرم با لیمو میل کنید.

پیش از هر غذا یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا زیتون بنوشید، روغنی که به چرب و نرم کردن مدفوع کمک کند.

تا زمانی که روده‌هایتان پاک شود، خوراکی­های خود را به میوه‌های تازه محدود کنید، مثل سیب­ها و هلوها با پوست، سوپ­ها، سالاد سبزیجات مثل هویج رنده شده با پوست، م غزها، تخم­ها مثل آفتابگردان و تخم کدو و حبوباتی مثل لوبیای سیاه و نخود و دیگر پرو تئین­هایی که به سادگی هضم می‌شود، مثل تخم مرغ. زمانی که روده­تان پاک شد، می‌توانید به رژیمی متفاوت باز گردید.

به یک پیاده روی طولانی بروید.

فنجانی از میوه­های خشکی مثل آلو یا زردآلو را با لیوان پری از آب روی اجاق بجوشانید، تا زمانی آنرا بپزید که میوه نرم شده باشد، سپس آنرا له کنید و تمامی آنرا همر اه با آبش صبح هنگام و پیش از خوردن چیز دیگری میل کنید.

هر روز از محصولات پروبیوتیک استفاده کنید.

از مصرف نوشیدنی­های کافئین دار دوری کنید.

گر چه ممکن است آن‌ها در آغاز باعث حرکت روده شود، ولی به این علت که ادرارآور است با ایجاد کمبود آب بدنی مشکل را تشدید می‌کند.

وقتی اصرار برای دفع مدفوع احساس می­کنید، به توالت بروید و آنرا به تعویق نیاندازید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری