بلاگ

تصمیم گیری درباره دانستن جنسیت فرزند

تصمیم گیری درباره دانستن جنسیت فرزندتان امری کاملا شخصی است. برای برخی از مادران (و پدران)، این امری ضروری است. درحالی که برای برخی دیگر، هیجان بیشتری در ندانستن آن وجود دارد.

چه زمانی می توان از جنسیت فرزند مطلع شد!

گرچه اندام تناسلی دختر و پسر حدود شش هفتگی شکل گیری خود را شروع می کند، ولی حدوداً بعد از چهارده هفتگی تفاوت آن دو به اندازه ی کافی برجسته است که بتوان آنها را تشخیص داد.

به گفته ی دکتر جانا روسو، متخصص زنان و زایمان در دوره ی کامل، اندام تناسلی پسر کاملاً متفاوت از تناسلی دختر است، اما در اوایل بارداری وقتی نسبتاً شبیه هستند، شاید اشتباه شوند. باری تشخیص آن داشتن تجربه ضروری است.

به گفته ی دکتر جانا روسو،برای تشخیص جنسیت فرزند درونتان چند روش وجود دارد، معمول ترین این روش ها تصویربرداری سونوگرافی است. در سونوگرافی هفته یازدهم و سیزدهم اگر سونوگرافیست تبحر کافی داشته باشد، جنسیت بچه مشخص می شود. اما این نتیجه هرگز تضمینی نیست.

آزمایش، آزمایش

به آزمایش های ژنتیکی مثل سی وی اس (نمونه برداری از پرزهای جفت) یا آمینوسنتز یا آزمایش به تازگی دسترس ان آی پی تی نیز تعیین جنسیت جنین امکان پذیر است. این آزمایش ها برای بانوانی انجام می شود که فرزندشان با خطر زیادی برای اختلال کروموزونی روبه رویند. در این آزمایش ها می توان در پی تکه ای از کروموزوم جنس نر در خون مادر بود تا مشخص شود که مادر دختر یا پسر باردار است. معمولاً آزمایش نمونه برداری از پرزهای جفت بین هفته ی یازدهم و سیزدهم بارداری و آزمایش آمنیوسنتز بین هفته ی پانزدهم و هفدهم بارداری انجام می شود. به علت طبیعت تهاجمی و پیچیدگی های (گرچه خطر سقط جنین ناچیز است) این آزمایش ها، نمونه برداری از پرزهای جفت و آمنیوسنتز به ندرت برای تعیین جنسیت استفاده می شود. در برخی بارداری ها بنابر دلایل مختلف، شاید تشخیص نوع ژن و مواد ارثی مادرزادی ضروری باشد. اما نتایج آزمایش ها به عنوان بخشی از نتیجه ی کلی، جنسیت را نیز مشخص می کند.

معمولاً در تصویربرداری بین هفته های هجدهم و بیست و دوم، جنسیت جنین به سادگی مشخص می شود. در شرایط عادی مراقب پزشکی شما بین هفته ی شانزدهم و بیستم بارداری در خواست سونوگرافی می کند.

باید یا نباید

به گفته ی دکتر روانشناس، جینی لاموسه، وقتی نوبت به آگاهی از جنسیت فرزندتان می رسد، این تصمیمی بسیار شخصی است – قوانین خاصی وجود ندارد و فکر نمی کنم فشاری در اعتراض به آن وجود داشه باشد. اما در برخی از موارد، این کار می تواند عمل معقولی باشد. اگر شما و شوهرتان آرزوی فرزند با جنسیت خاصی را دارید، بهتر است پیش از تولد بچه از آن آگاه شوید. وقتی فرزندتان متولد شد، از همان روز نخست آنها به عشق و توجه کامل شما نیازمندند. بهتر است، به جای آنکه وقتی محروم از خواب و زیر فشار هورمونی هستید، مجبور باشید آن را تحمل کنید، در دوران بارداری با آن کنار بیایید و به آن بپردازید.اگر کسی هستید که احساس در کنترل بودن را دوست دارد و می خواهید از قبل برنامه ریزی کنید یا شاید بخواهید شرایط را برای فرزند دیگر خود آماده سازید، آگاهی از جنسیت بچه به شما کمک می کند.

به گفته ی دکتر لاموسه، برای بسیاری از مردم، دانستن جنسیت بچه، بارداری را بسیار واقعی تر می کند. لحظه ای که می توانید او را دخترم یا پسرم بخوانید، او را واقعی تر می یابید و به این ترتیب، به انطباق و برقراری پیوند با او کمک می کند، زیرا وقتی بچه متولد شد، چیزهای زیادی برای منطبق شدن وجود خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید سوالات خود را از پرستار کودک بپرسید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری