بلاگ

دراماتیک تماسی

 

دراماتیک تماسی

دراماتیک تماسی : همانگونه که از نام بیماری درماتیت تماسی(contact dermatitis) متوجه می شویم ،در این  بیماری بر اثر تماس پوست با یک ماده خاص پوست و چهار التهاب می‌شود. دونوع دراماتیک تماسی وجود دارد که عبارتند از:

۱) درماتیت تماسی بر اثر تماس با مواد تحریک کننده مثل مواد سفید کننده و رنگ بر

2) درا ماتیک تماسی آلرژیک که در هنگامی که فرد با ماده ای که به آن حساسیت دارد تماس پیدا می‌کند ایجاد می شود.

موادی که باعث شروع تحریک و یا ایجاد واکنش‌های آلرژیک می‌شوند عبارتند از: بعضی از مواد آرایشی، فلز نیکل موجود در جواهرات، دکمه های لباس ها ،گوشواره ها و یا بند ساعت، بعضی از مواد شیمیایی دارو هایی که در بعضی از کرم های پوستی وجود دارند و بعضی از گیاهان مثل گیاه پامچال.

 

علایم دراماتیک تماسی

دراماتیک تماسی معمولاً فقط آن قسمتی از پوست را که به طور مستقیم با ماده خاص تماس داشته است را گرفتار می سازد در دراماتیک تماسی که بر اثر مواد تحریک کننده ایجاد میشود بعد از تماس با ماده محرک به زودی پوست دچار التهاب می‌گردد. شدت بروز بثورات پوستی بستگی به غلظت ماده تحریک کننده و به مدت زمانی که با پوست برخورد میکنند دارد دراماتیک تماسی آلرژیک معمولاً به کندی در طی یک مدت زمان طولانی ظاهر شده و ممکن است چندین سال پوست با ماده خاصی تماس داشته باشد. اگر  پوست دچار التهاب نشده باشد با این حال به محض اینکه پوست به ماده موردنظر حساسیت پیدا کرد و به آن حساس شده حتی مقادیر خیلی کم آن و زمان تماس کوتاه مدت با آن می‌تواند باعث شروع واکنش های آلرژیک شود و التهاب در پوست ایجاد شود .

در هر دو نوع دراماتیک تماسی علایم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • قرمزی و تورم پوست.
  • تاول های حاوی آب یا چرک ممکن است ترشح نموده خشک شود و یا دلمه ببندد.
  • پوسته پوسته شدن پوست.
  • خارش دائم.

اگر  علت بروز دراماتیک تماسی معلوم نمی‌باشد و یا اگر التهاب پوست برای مدت زمانی بیشتر از معمول باقی مانده است با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید.

نحوه درمان درماتیت تماسی

پزشک از شما سوال خواهد نمود، که از چه زمانی التهاب پوست ایجاد شده است و آیا شما به چیز خاصی حساسیت دارید یا خیر محل بروز واکنش پوستی اغلب راهنمای خوبی برای پیدا کردن علت ایجاد وضعیت می باشد. برای مثال بروز یک لکه التهاب پوست بر روی مچ دست ممکن است بر اثر آلرژی به فلز نیکل موجود در ساعت یابند ساعت ایجاد شده باشد افرادی که در سر کار خود با مواد شیمیایی سر و کار دارند اغلب دچار دراماتیک تماسی در دست های شان می شوند.

پزشک  شما ممکن است برای تسکین خارش و التهاب پوست یک کرم حاوی کورتون تجویز نمایند با این حال حتی با انجام درمان نیز ممکن است بهبودی در آن‌ها طی تماسی چند هفته طول بکشد هنگامی که متوجه شدید که به چه مادهای حساسیت دارید باید از مواجه شدن با آن ماده تا آن جایی که امکان دارد پرهیز نمایید.

دراماتیت  سبورئیک

درماتیت سبورئیک (seborrheic dermatitis)نوعی بثورات پوستی است که معمولاً در نوزادان و بزرگسالان رخ می دهد. در نوزادان هم پوست سر و هم قسمتهای از پوست که پوشک می شود ممکن است دچار این بثورات پوستی شوند در افراد بزرگسال این بثورات پوستی بیشتر در قسمت های مرکزی صورت ،ابروها و پوست سر ایجاد می‌شود که اغلب به صورت پوسته پوسته شدن پوست خود را نشان می‌دهد. دراماتیت سبورئیک همچنین می‌توانند در زیر بغل ،کشاله ران یا در وسط سینه بروز نماید در مردها این وضعیت گاهی اوقات در محل هایی از صورت که ریش در می‌آید ایجاد می‌شود علت درماتیت سبورئیک مشخص نمی باشد اما گاهی اوقات این وضعیت همراه با رشد بیش از حد ماده شبیه مخمر که به طور طبیعی بر روی پوست وجود دارد می‌باشد دراماتیک گروهی که ممکن است بر اثر استرس آیا انواع بیماری ها دوباره  عود نماید.

علایم دراماتیت سبورئیک

علایم دراماتیت سبورئیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • لکه های قرمز و پوسته پوسته از پوست ملتهب که اغلب لایه زرد رنگ روی آن را پوشانده است.
  • قرمز شدن و دچارسوزش شدن پلکها.
  • خارش گاه گاهی قسمت مبتلا بثورات پوستی ممکن است به طور متناوب در یک دوره چند ماهه یا چند ساله عود نمایند.

نحوه درمان درماتیت سبورئیک

اگر مشخص شد که رشد بیش از حد یک مخمر یا قارچ باعث ایجاد این وضعیت شده است پزشکتان ممکن است یک کرم حاوی کورتون و یا یک داروی ضد قارچ تجویز نمایند. اگر پوست سر شما دچار این مشکل شده است پزشک ممکن است یک شامپوی ضد قارچ و یا یک شامپوی حاوی ترکیبات تار(coal tar) تجویز نماید این درمان باعث بهبودی سریع علایم می شود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری