بلاگ

درباره پیوند کبد چه می دانید؟

درباره پیوند کبد چه می دانید؟

درباره پیوند کبد چه می دانید؟ : پیوند کبد انسان، نخستین بار به وسیله دکتر توماس استارزل درسال 1963، در ایالات متحده و دکتر روی کالن در سال 1965 در انگلستان انجام شد. پیوند کبد، تنها گزینه درمانی در افراد مبتلا به نارسایی کبد غیر قابل بازگشت به شمار می آید.

اکثر پیوند های کبد برای درمان بیماری های مزمن کبدی که منجر به سیروز می شوند صورت می گیرند. این بیماری ها عبارتند از : هپاتیت C مزمن، الکلسیم، هپاتیت خود ایمن و بسیاری از بیماری های دیگر.

پیوند کبد

پیوند کبد با شیوع کمتر در نارسایی کبدی برق آسا که در آن، نارسایی کبد طی چند روز تا چند هفته ایجاد می شود صورت می گیرد.

پیوند های کبدی معمولاً از اهداکنندگانی که به دنبال مرگ مغزی فوت می شوند به دست می آیند. در دریافت کبد از فرد اهدا کننده زنده، بخشی از کبد اهدا کننده، خارج  و به جای تمام کبد فرد دریافت کننده قرار داده می شود. این کار نخستین بار در سال 1989 در پیوند کبد کودکان انجام شد.

تنها 20 درصد از کبد فرد بزرگسال برای نوزاد یا بچه ی کوچک کافی است. اخیراً پیوند کبد یک فرد بزرگسال به فرد بزرگسال دیگر با استفاده از لوب راست کبد فرد اهدا کننده که حدود 60 درصد کبد را تشکیل می دهد انجام می شود.

از میان چند درصد مورد پیوند کبدی که در ابتدا انجام شد حداقل 2 اهدا کننده فوت شدند و اخیراً مرگ حداقل 14 اهدا کننده کبد گزارش شده است، خطر بروز عوارض  پس از جراحی (از جمله، مرگ) در هنگامی که قسمت راست کبد برداشته می شود خیلی بیشتر از زمانی است که بخش چپ آن برداشته می شود.

عمل جراحی پیوند کبد بسیار پیچیده و خطرناک است و از طرفی، پیوند کبد برای هر بیمار مبتلا به نارسایی کبدی مناسب نیست. در صورت وجود بیماری های همراه ، مثل بیماری های قلبی یا ریوی یا سرطان در قسمت های دیگر بدن، یا بیماری ایدز و نیز در افراد الکی یا معتاد به مواد مخدر عول پیوند کبد با موفقیت همراه نیست.

در آمریکا، سالیانه حدود 4000 نفر تحت عمل پیوند کبد قرار می گیرند ولی حدود 12000 نفر در لیست انتظار دریافت کبد هستند. معمولاً عمل جراحی پیوند کبد 6 تا 10 سال طول می کشد و خطرناک ترین زمان آن، هنگامی است که گیره های رگ های خونی باز می شوند و خون در کبد پیوند شده جریان پیدا می کند  . در پیوند کبد نیز مانند سایر اعضا باید بیمار از چند نوع داروی سر کوبگر ایمنی استفاده کند. حدود 80 تا 90 درصد بیماران مبتلا به هپاتیت که از کبد پیوندی استفاده می کنند حداقل یک سال زنده می مانند.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه ار پرستار بیمار کمک بخواهید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری