بلاگ

درد عصب سیاتیک در بارداری

آیا در باسن و پای خود احساس تیرکشیدن می کنید؟ چنین دردی می تواند نشانه ی مشکل سیاتیک باشد.

بارداری با ناراحتی هایی بسیاری همراه است. در واقع، وقتی انسان جدیدی را در بدن خون پرورش می دهید، دگرگونیهای عظیمی در هر یک از سیستم های بدنتان به وجود می آید. همان طور که شکم بزرگ می شود، چشمگیرترین و مشهودترین تغییرات در سیستم ماهیچه ای – اسکلتی و مرکز ثقلی بدن رخ خواهد داد. بسیاری از بانوان تایید می کنند که در این دوران انواع کمردردهای پیشگیری ناپذیر را تجربه کرده اند. در حقیقت، وقتی پیوندها شل می شوند و نسبت به معمولا در مدتی کوتاهی، وزن زیادی کسب می کنید، برخی از این دردها نتیجه ی مستقیم حالت بد و ساز و کار بدن در ان زمان است.

در دوران بارداری درد پایین کمر به دلایل متعددی رخ میدهد. برای درصد اندکی از بانوان (حدود ۱٪)، شاید درد پایین کمر به سبب ناراحتی عصب سیاتیک باشد. درد عصب سیاتیک به خودی خود عارضه نیست، اما نشانه ای از درد پایین کمر است

علت درد سیاتیک چیست؟

عصب سیاتیک از میان باسن و داخل بالای ران می گذرد و ماهیچه های پایین پا را پوشش میدهد. این نواحی شامل پشت ساق، مچ پا و پشت زانو می شود. این عصاب همچنین حواسی در کف پا، مچ، تمام پایین پا و پشت ران را نیز در بر می گیرد.

مشکل سیاتیک به دردی گفته می شود که در اثر ناراحتی عصب سیاتیک به وجود آمده باشد. وقتی عصب سیاتیک زیر فشار یا آسیب دیده است، باعث درد پایین پشت می شود که تا نواحی دیگر از جمله باسن، بالای ران و پا ادامه مییابد. معمولا درد سیاتیک از پایین کمر تا نواحی بالای پشت ران نمایان میشود و می تواند تا زیر زانو نیز پراکنده شود.

در دوران بارداری وزن و وضعیت فرزنداتان می تواند باعث فشار بر عصب سیاتیک شود و مسبب هر چیزی از درد ملایم تا احساس سوزش و تیرکشیدگی یا ناراحتی زجراوری باشد که بر توانایی راه رفتن شما تاثیر گذارد. شاید احساسی مورمور شدن، بی حسی و ضعف نیز همراه دارد رخ دهد. برخی از بانوان این درد را مشابه شوک الکتریکی یا تیرکشیدگی ناگهانی توصیف می کنند. گاهی درد در یک ناحیه از پا و بی حسی در ناحیهای دیگری از همان عضو احساسی می شود. اغلب فقط یک سمت از بدن تاثیر می پذیرد. نشستن برای مدت طولانی و سرفه یا عطسه کردن می تواند باعث حمله ی سیاتیک شود.

درد پایین کمر که شب ها بدتر می شود می تواند به علت فشار آوردن رحم بر سیاهرگ اصلی باشد. این فشار باعث گرفتگی سیاهرگ در لگن و بخش پایین ستون فقرات شود که به ریشه عصب سیاتیک اثر می گذارد. چون حرکت دادن جنین از روی ناحیه حساس ساده نیست. احتمالا درد عصب سیاتیک چندماه پس از زایمان فرزندتان کاملا بهبود یابد زیرا وزن اضافه و تجمع مایع از بین می رود این موارد در بارداری معمول است.

اگر تحمل درد را ندارید، برای مصرف مسکن با پزشک مشورت کنید. شاید پزشک دارویی تجویز کند که برای شما و فرزنداتان ایمن باشد. این مسکن ها با کاهش تیزی دارد به شما کمک می کنند تا ناراحتی را تحمل کنید

نکاتی برای مدیریت درد سیاتیک
با زانوهای قفل شدہ یا با تحمل تمام وزن روی یک پا نایستید.

از روی هم گذاشتن پاها پرهیز کنید.

به سازوکار و حالت درست بدن توجه کنید.

سعی کنید افزایش وزن خود را متوازن و پایدار نگه دارید.

کفش مناسب با پاشنه ی کوتاه یا بدون پاشنه بپوشید.

در حالتی بنشینید که وزن بچه از روی نواحی حساس برداشته شود زیرا باعث فشار می شود. به این ترتیب، بهبودی سریع خواهد بود. قرار گرفتن روی کف دست و زانوها بر زمین و حرکت کردن به عقب و جلو، شرایط را بهبود می بخشد.

روی تشک سفت بخوابید و روی سمت بی درد بدن دراز بکشید.

برای بالا قرار گرفتن زانوها از بالش استفاده کنید و پیوند زانو را نرم نگه دارید.

شاید کمپرس سرد یا گرم التیامی موقتی بدهد.

ورزش کف لگن با افزایش جریان خون در نواحی حیاتی و التیام التهاب یاری رسان است.

ماساژ بارداری، یوگا، پیلاتس، تمرین های کششی و شنا نیز به عنوان روشهایی برای کاهش درد عصب سیاتیک توصیه میشود.

پارسیان آوید در زمینه مراقبت های قبل و بعد از بارداری در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود.جهت ارتباط با ما با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری