بلاگ

درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)

درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)

درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)

درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) : اگر افسردگی عمده شما نسبت به سایر درمان ها مقاوم باشد، TMS ممکن است گزینه ای باشد. در اینجا نحوه استفاده از آن در درمان افسردگی و سایر اختلالات خلقی آورده شده است.

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) چیست؟

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) یک روش غیر تهاجمی است که پالس های انرژی مغناطیسی را در مناطق مختلف مغز که در کنترل خلقی درگیر هستند، هدایت می کند.

این پالس های مغناطیسی بدون درد از طریق جمجمه عبور می کنند و سلول های مغزی را تحریک می کنند که می توانند ارتباط بین بخش های مختلف مغز را بهبود ببخشند.

هنگامی که این پالس های TMS در فواصل منظم تحویل داده می شوند، به عنوان تکرار TMS (یا rTMS) شناخته می شوند. دقیقاً نحوه عملکرد TMS نامشخص است، اما به نظر می رسد تحریک تأثیر ماندگاری در عملکرد مغز دارد، که می تواند علائم افسردگی را کاهش داده و روحیه شما را تقویت کند.

ضربان مغناطیسی که به مغز شما می رود ممکن است ترسناک به نظر برسد و یا حتی تصاویر “درمان شوک” را که در فیلم هایی مانند One Flew Over the the Cuckoo به تصویر کشیده شده ترسناک باشد.

با این حال، پالس های مورد استفاده در TMS درمانی در واقع همان نوع و قدرت است که پالس های مغناطیسی مورد استفاده در ماشین های MRI دارند و بسیار بی خطر محسوب می شوند.

و بر خلاف درمان با تشنج (ECT) ، TMS  به هیچ نوع آرام بخشی یا پس از درمان نیاز ندارد و بدون هیچ گونه عوارض جانبی حافظه یا شناختی همراه است.

در حقیقت، برای اکثر افراد TMS عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای ضد افسردگی دارد.

TMSدرمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) :  برای چه مواردی استفاده می شود؟

تاکنون در ایالات متحده، درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال فقط برای درمان اختلال افسردگی اساسی تأیید شده است.

در حالی که افسردگی یک بیماری قابل درمان است، معمولاً TMS هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که درمان های استاندارد مانند درمان، دارو و تکنیک های خودی درمانی بی اثر بوده باشند – یا در مورد دارو، عوارض جانبی بسیار شدید است.

با این حال، در بسیاری از کشورهای اروپایی، TMS برای بسیاری از شرایط مشترک دیگر تأیید شده است:

 • اختلالات اضطرابی مانند OCD
 • اختلال استرس پس از ضربه (PTSD)
 • توانبخشی سکته مغزی
 • روانگسیختگی
 • بیماری پارکینسون
 • بیماری آلزایمر
 • درد مزمن
 • اعتیاد به نیکوتین

TMS حتی وعده در درمان خارج از برچسب شرایطی مانند وزوز گوش، فیبرومیالژیا، سندرم Tourette، اختلال طیف اوتیسم و ​​اسکلروز متعدد را نشان داده است.

TMS برای افسردگی

افسردگی می تواند عواقب سنگینی را متحمل شود، و تغییر در نحوه فکر، احساس و عملکرد در زندگی روزمره خود را تغییر می دهد.

در حالی که بسیاری از افراد از طریق کمک به خود، درمانی، دارویی یا ترکیبی از این درمان ها می توانند از بین بروند، اما برای دیگران احساس ناامیدی هرگز از بین نمی رود.

اگر از افسردگی اساسی رنج می برید که نسبت به سایر درمان ها مقاوم است، بنابراین درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) گزینه ای از درمان است.

درست همانطور که داروهای ضد افسردگی قصد دارند مغز شما را از نظر شیمیایی تحریک کنند، TMS با استفاده از میدان مغناطیسی نیز همین کار را انجام می دهد.

درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)
درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)

می توانید از پرستار بیمار راهنمائی هایی را جویا شوید.

انواع دستگاه های TMS

انواع سیستم های TMS از جمله:

 • دستگاه های تحریک مغناطیسی transcranial سطح (TMS سطح)

از یک سیم پیچ مغناطیسی به شکل 8 استفاده می کنند که می تواند 0.6 اینچ را در زیر جمجمه نفوذ کند تا به نواحی خاص مغز برسد.

 • دستگاه های تحریک مغناطیسی عمیق transcranial (dTMS)

از یک کویل H بزرگتر استفاده می کنند که باعث می شود انرژی مغناطیسی به عمق بیشتری به مغز نفوذ کند، تا 1.6 اینچ از زیر جمجمه.

 • دستگاه های درمانی سریع TBS (پشت سر هم تتا)

برای درمان اختلال افسردگی اساسی به عنوان استاندارد TMS استاندارد به همان اندازه ایمن و مؤثر تلقی می شوند، اما این دستگاه ها به جای 20-40 دقیقه ای که اکثر دستگاه های TMS مورد نیاز است جلسات فقط 3-6 دقیقه دارند.

 • همچنین دستگاه های تحریک مغزی ساده ای وجود دارد که توسط FDA در ایالات متحده برای استفاده در خانه درست شده است.

با این حال، این دستگاه ها به شدت TMS نیستند. در عوض، آنها به عنوان واحدهای تحریک الکتریکی عصبی (CES) طبقه بندی می شوند که از جریان الکتریکی به جای پالس های مغناطیسی برای تحریک مغز استفاده می کنند.

به نظر می رسد اثربخشی واقعی این دستگاه ها برای بحث و گفتگو است. مانند هر روش درمانی برای افسردگی، مهم است که در مورد بهترین گزینه ها با پزشک خود صحبت کنید.

درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) : اثربخشی TMS

بیشتر آزمایشات منتشر شده نتایج حاصل از استفاده از TMS را برای بهبود موارد افسردگی مقاوم به درمان به همراه آورده است. برای مبتلایان به افسردگی اساسی که از دارو استفاده نکرده اند، تقریباً بیش از نیمی از علائم خود را با TMS بهبود بخشیده اند، در حالی که حدود یک در سه از آنها علائم خود را بهبود می بخشد.

این بدان معنا نیست که TMS درمانی برای افسردگی است و علائم افسردگی شما برنخواهند گشت.

در حقیقت، نتایج مثبت ناشی از تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال به طور متوسط ​​حدود یک سال پس از درمان دوام می آورد.

با این حال، به یاد داشته باشید که افسردگی فقط نتیجه عدم تعادل شیمیایی نیست بلکه ناشی از ترکیبی از عوامل بیولوژیکی، روانی و اجتماعی است.

به عبارت دیگر، گزینه های زندگی، روابط و مهارت های مقابله ای شما به همان اندازه ژنتیک شما در افسردگی شما نقش دارد. بنابراین، شما می توانید از پیشرفت های انرژی خود استفاده کرده و از TMS درمانی استفاده کنید تا گفتگو درمانی را شروع کرده یا شیوه زندگی را تغییر دهید –

از جمله بهبود رژیم غذایی، ورزش و ایجاد شبکه پشتیبانی – که می تواند در طولانی مدت بهبودی افسردگی شما را حفظ کند.

در طول درمان TMS چه انتظاری باید داشته باشید

TMS یک درمان سرپایی نسبتاً کوتاه، غیر تهاجمی است.

این بدان معناست که این عمل جراحی را شامل نمی شود، نیازی به بیهوشی یا آرامبخش لازم نیست و پس از آن زمان کمتری لازم نیست.

شما در طول درمان بیدار و هشیار می شوید. TMS درمانی نیز غیر سیستمی است، به این معنی که آنطور که می تواند ضد افسردگی در سایر مناطق بدن شما نداشته باشد.

یک دوره درمانی معمولی TMS شامل جلسات روزانه (5 بار در هفته) به مدت 4 تا 6 هفته است – هرچند که بعضی افراد پیدا کردن بعضی مواقع برای دوره های مراقبت های بعدی را پس از دوره درمانی اولیه مفید می دانند.

یک جلسه TMS معمولاً 20 تا 40 دقیقه طول می کشد، اگرچه بعضی از دستگاه های جدید به 3 دقیقه کوتاه نیاز دارند.

درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)
درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)

درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) : در طول درمان TMS

 • در طول درمان TMS، پزشک شما را در یک صندلی راحت قرار می دهد، گوشی های گوش را در اختیار شما قرار می دهد و سپس یک کویل مغناطیسی را روی سر خود قرار می دهد،

در نزدیکی ناحیه مغز که تصور می شود در تنظیم خلقی نقش دارد. در صورت افسردگی، این ناحیه قشر جلوی پیشانی شما است.

 • پالس های الکترومغناطیسی کوتاه از طریق سیم پیچ اداره می شوند. پالس های مغناطیسی به راحتی از جمجمه شما عبور می کنند و باعث ایجاد جریان های الکتریکی کوچکی می شوند که سلول های عصبی را تحریک می کنند.
 • صدای صداهای کلیک را می شنوید و احساس ضربه زدن، ضربه خوردن یا احساس سوزن سوزن شدن روی سرتان را خواهید کرد.
 • ممکن است در طول درمان و مدت کوتاهی پس از آن، احساس ناراحتی در پوست سر کنید.

بعد از درمان TMS

پس از پایان درمان TMS، شما قادر خواهید بود مستقیم به روز خود برگردید، به محل کار یا خانه برگردید و به حالت عادی ادامه دهید.

خطرات TMS و عوارض جانبی

 • بر خلاف قدیمی ترین روش تحریک مغز، درمان با فشار برقی (ECT) ، TMS هیچ تاثیری در حافظه یا وضوح ذهنی ندارد. همچنین از عوارض جانبی منفی آرام بخش مورد نیاز ECT جلوگیری می کند.

در حالی که TMS کاملاً عاری از عوارض جانبی نیست، شایع ترین آنها خفیف، معمولاً سردرد و ناراحتی در پوست سر است. در حالی که حدود نیمی از بیماران مبتلا به TMS سردرد گزارش می دهند، به طور معمول به داروهای بدون نسخه ضد درد پاسخ می دهند و در طول درمان تمایل به کاهش دارند.

 • حدود یک سوم از بیماران احساس درد در پوست سر یا پیچش صورت را در حین پالس های مغناطیسی گزارش می دهند، که همچنین در طول دوره درمان کاهش می یابد.

استفاده مجدد از سیم پیچ و تنظیم تنظیمات تحریک نیز می تواند به کاهش این عوارض خفیف کمک کند.

 • جدی ترین خطر TMS احتمال ایجاد تشنج است اما خطر تقریباً در حدود 001٪ بسیار کم است.

اگرچه فقط چند مورد مستند از تشنج رخ داده است که به دلیل درمان TMS وجود دارد، اگر شما خطر بالای تشنج وجود دارد – اگر به عنوان مثال صرع یا سابقه صدمه به سر دارید – پس بعید به نظر می رسد کاندیدای شوید. TMS

درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) : اثرات بلند مدت

TMS تقریباً بیش از 10 سال در ایالات متحده به تصویب رسیده است، و تاکنون، هیچ اثر منفی پایدار در ارتباط با درمان گزارش نشده است.

با این حال، به یاد داشته باشید که این درمان در 10+ سالگی نسبتاً جوان است، بنابراین به سادگی زمان کافی برای مطالعه اثرات طولانی مدت وجود ندارد. با گذشت زمان و تحقیقات بیشتر، درک در مورد اثرات بلند مدت بهبود می یابد.

چه کسی نمی تواند TMS را دریافت کند

علاوه بر مبتلایان به صرع یا سابقه خانوادگی تشنج، TMS برای چندین نوع بیمار دیگر مناسب نیست.

از آنجا که TMS از انرژی مغناطیسی استفاده می کند، افرادی که دارای فلز در سر یا گردن خود هستند، به استثنای بریس یا پر کردن دندان، قادر به دریافت TMS نیستند.

درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)
درمان تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)
نمونه هایی از اشیاء فلزی که مانع از درمان TMS می شوند عبارتند از:
 • کلیپ های آنوریسم
 • استنت
 • محرک های عمیق مغز
 • کاشت گوش / چشم فلزی
 • قطعات گلدان یا گلوله
 • ضربان سازها

عوامل دیگری که ممکن است شما را از دریافت TMS درمانی منع کند شامل موارد زیر است:

 • سابقه سایر اختلالات سلامت روان مانند سوء مصرف مواد یا روان پریشی.
 • آسیب مغزی در اثر بیماری یا آسیب مانند تومور مغزی، آسیب دیدگی مغزی یا سکته مغزی.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری