بلاگ

درمان سرطان

درمان سرطان

درمان سرطان : همین که تشخیص بیماری سرطان تایید شد و تمام آزمایش ها و بررسی ها کامل گشت پزشک در مورد نحوه درمان سرطان با بیمار مشورت می کند.

سه نوع درمان برای سرطان وجود دارد:

  1. جراحی
  2. رادیوتراپی
  3. درمان دارویی (شیمی درمانی)

به طور کلی جراحی به تنهایی موثرترین نوع درمان سرطان می باشد، اما انواع مختلف سرطان به روشهای مختلفی درمان می شوند. هم رادیوتراپی و هم شیمی درمانی دارای این  توانایی هستند که سرطان را از بین ببرند اما به بافت سالم اطراف آن آسیبی نرساند. با اینحال بعضی از سرطانها پاسخ خوبی به رادیوتراپی یا دارو درمانی نمی دهند و بهترین راه برای آنها عمل جراحی می باشد. بعضی دیگر از سرطانها را بسیار مشکل است که جراحی نماییم و یا اینکه اصلاً امکان جراحی آنها وجود ندارد، اما می توان با سایر روشهای درمانی آنها را معالجه نمود.

وقتی بتوان یک سرطان را با عمل جراحی درمان نمود، اغلب روشهای دیگر درمانی را در نظر نمی گیرند. با اینحال در بعضی از افراد که دچار بعضی از انواع سرطان هستند، رادیوتراپی می تاوند به اندازه جراحی و یا حتی موثرتر از آن سرطان را معالجه نماید. سرطانهایی که در سر و گردن و یا دهانه رحم قرار دارند از این موارد می باشند. در چنین شرایطی، رادیوتراپی ممکن است بهترین راه درمان باشد زیرا باعث تغییر شکل و ظاهر بیمار نمی شود، اثر بدی بر روی عملکردهای مهم بدن مثل توانایی صحبت کردن یا بلعیدن نمیگذارد و بسیار راحت تر از عمل جراحی انجام می شود.

امروزه برای بسیاری از بیماران، بیشترین احتمال معالجه سرطان با استفاده از ترکیب چند روش درمان به دست می آید یعنی هم از جراحی و هم از دارو درمانی یا رادیوتراپی استفاده می شود.

 

هدف از درمان

تا آنجاییکه ممکن است هدف از درمان، از بین بردن کامل سرطان می باشد و برای اکثر بیماران، امروزه این هدف یک چشم انداز واقع بینانه می باشد. این مسئله تا حدودی به این علت است که امروزه سرطانها اغلب در مراحل اولیه خود تشخیص داده می شوند و تا حدودی نیز به علت پیشرفت درمانهای پزشکی می باشد. اگر سرطان به قیمتهای دیگر بدن گسترش نیافته باشد، نتایج درمانی اغلب رضایت بخش هستند. گرچه بعضی از سرطانها در هنگام تشخیص به طور واضح به جاهای دیگر بدن گسترش یافته اند، اما بعضی از سرطانها نیز وجود دارند که با وجودی که ظاهر آنها نشان نمی دهند که به جای انتشار پیدا کرده باشند اما در واقع به صورت میکروسکوپ و خیلی ریز به جاهای دیگر گسترش یافته اند. به طور کلی نتایج درمانی چنین بیمارانی زیاد رضایت بخش نیست اما با این وجود امروزه این افراد نیز می توانند به درمان خود امیدوار باشند. سرطانهایی مثل بیماری هوجکین و تومورهای بیضه و نیز سرطانهایی که انتشار میکروسکوپ دارند مثل سرطان پستان اغلب به خوبی به درمانهای دارویی پاسخ می دهند. درمانی که هدف معالجه قطعی بیماری می باشد را اصطلاحاً رادیکال میگویند. اما درمانی که هدف آن فقط تسکین علایم بیماری و یا طولانی تر کردن عمر بیمار باشد را دمران “پالاتیو” یا  “تسکینی” می گویند. درمانهای رادیکال معمولاً شدیدتر از درمانهای تسکینی هستند.

درمان صحیح

وقتی که پزشک با شما در مورد بنرامه درمانی تان مشورت می کند می خواهد مطمئن شود که این درمان همان چیزی است که برایتان مناسب خواهد بود. تفاوتهای زیادی بین انواع سرطانها از نظر اندزاه، وسعت، رفتار و تغییرات میکروسکوپی آنها وجود دارد. با اینحال نوع دمرانی که برای هر بیماری باید انجام  شود نه تنها بستگی به نوع سرطان بلکه بستگی به خود فرد بیمار هم دارد. هیچ دو نفری که دارای یک نوع سرطان می باشند کاملاً به هم شبیه نیستند، چه از نظر بدنی و چه از نظر روحی. همچنین شرایط اجتماعی ممکن است خیلی تاثیرگذار باشد. قبل از این که در مورد چگونگی درمان تصمیم گرفته شود معمولاً بسیاری از جنبه ها باید در نظر گرفته شود.

با این وجود، بسیاری از بیماران در گورهی قرار می گیرند که درمان همه آنها نسبتاً مشابه هم می باشد. در سالهای اخیر تمایل زیادی به استاندارد شدن درمانها پیدا شده است. این وضعیت کمک می کند که مطمئن شویم بیماران تحت درمانهایی قرار می گیرند که به طور گسترده ای توسط متخصصین انجام شده و مناسب می باشد.

تمام دارمانهایی که برای سرطان انجام می شود دارای عوراض جانبی می باشند. این عوارض ممکن است خفیف باشد مثلاً در جراحی های کوچک، رادیوتراپی های با اشعه کم و یا مصرف بعضی از داروها ممکن است هیچگونه مشکلی پیدا نشود. شما ممکن است در زمانی که رادیوتراپی و یا شیمی درمانی می کنید حالتان به قدری خوب باشد که به کار و زندگی طبیعی خود ادامه دهید. اما از سویی دیگر بعضی از عمل های جراحی یا درمانهای شدید رادیوتراپی و شیمی درمانی ممکن است باعث شوند که حال شما بسیار بد شده و یا حتی زندگیتان به خظر بیفتد. درمانی که پزشک به شما توصیه می کند بستگی زیادی به ماهیت، وضعیت و شدت گسترش سرطان شما دارد اما لازم است که به خطرات و منافع بالقوه درمان برای هر بیماری توجه خاص شود.

ممکن است به نظر عجیب بیاید ولی گاهی اوقات بهترین انتخاب برای بعضی از بیماران این است که هیچ درمانی اختصاصی برای سرطان خود ندهند. بعضی مواقع، درمانی که برای سرطان آنها وجود دارد به خوبی عمل نمی کند و یا اینکه احتمال آسیب رساندن این ردمان بیشتر از منافعی است که ایجاد می کند.

درمانهای ترکیبی

استفاده دقیق و مناسب از ترکیبی از انواع مختلف درمانهایی که برای سرطانهایی وجود دارد دلیل دیگری است که باعث شده که درمان در سالهای اخیر نتایج موفقیت آمیزتری داشته باشد. مخصوصاً ترکیب دارودرمانی (شیمی درمانی) و رادیوتراپی که امروزه همراه با جراحی داده  می شود و هدف آن از بین بردن موارد ریز و میکروسکوپی باقیمانده سرطان بعد از جراحی است. باعث این پیشرفت درمانی شده است. در عمل جراحی ممکن است به طور کامل نتوان غده سرطانی را از بدن خارج نمود که این وضعیت یا بر اثر وجود سلولهای سرطانی در محلی از منطقه عمل است که دسترسی به آن ممکن نیست و یا به علت انتشار سرطان به سایر قسمتهای بدن است. اگر مقدار سرطان باقیمانده واقعاً کم باشد، می توان انتظار داشت که با انجام رادیوتراپی یا شیمی درمانی و یا حتی هر دو آنها با هم، این مقدار باقمیانده را با موفقیت از بین برد. در رادیوتراپی فقط سلولهای سرطانی آن منطقه ای از بدن که اشعه می خورد از بین می روند اما در شیمی درمانی تمام قسمتهای بدن تحت تاثیر درمان آن قرار می گیرند.

بعضی مواقع ممکن است قبل از عمل جراحی اقدام به رادیوتراپی یا شیمی درمانی شود تا بدینوسیله انجام عمل جراحی امکان پذیر و یا آسانتر شود. برای مثال، خانهایی که دارای سرطانهای پستان نسبتاً بزرگی هستند ممکن است قبل از عمل جراحی تحت شیمی درمانی قرار بگیرند تا غده سرطانی آنها کوچکتر شده و جراح بتواند بدون این که تمام پستان آنها را خارج سازد فقط غده سرطانی را بیرون بیاورد. به همین صورت می توان قبل از اقدام به عمل جراحی سرطانهای بزرگ راست روده اقدام به انجام رادیوتراپی نمود تا عمل جراحی امکانپذیر شود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری