بلاگ

درمان ورم پا در بارداری

دوران بارداری معمولا با درد و تورم پاها همراه است. بنابراین رخ دادن این عارضه در دوران بارداری اتفاقی کاملا طبیعی است. در این دوران به دلیل تغییرات گسترده هورمونی و افزایش فشار رحم بر رگ های وریدی، فرایند بازگشت خون به قلب با مشکل مواجه شده و این مساله زمینه را برای ابتلا به نارسایی های وریدی فراهم می کند.

سنگینی پاها در دوران بارداری

در این نوشته راهکارهای ساده ای برای تسکین سنگینی پاها در دوران بارداری ارهئه شده است:

۱-از قرار گرفتن در معرض گرما پرهیز کنید:
گرما موجب تشدید اتساع وریدها و خطر تجمع خون در اندام های تحتانی بدن می شود. برای پیشگیری از مشکلات مربوط به گردش خون سعی کنید از گرما بخصوص در طی فصول گرم سال پرهیز کرده و تا حد امکان در مکان های خنک بمانید. هر صبح و عصر پاهای خود را از ناحیه ساق به سمت ران با اب خنک شستشو دهید. سرما با انقباض عروق موجب بهبود گردش خون سیاهرگی می شود. انجام این اقدامات در پبشگیری از تجمع خون در اندام های تحتانی بدن بسیار موثر است.

۲-فیبر بیشتری مصرف کنید:
یبوست با افزایش غیر طبیعی فشار روده بر روی وریدها منجر به بروز مشکلات عدیده ای در سیستم گردش خون بدن می شود. برای پیشگیری از این عوارض ناخوشایند از رژیم های غذایی حاوی فیبر فراوان استفاده کنید. مصرف میوه ها و سبزیجات تازه بویژه در دوران بارداری در بهبود سلامت و تندرستی شما بسیار موثر است.

۳-از جوراب های مخصوص واریس استفاده کنید.
چنانچه پیش از آغاز بارداری نیز دچار اختلالاتی نظیر ضعف گردش خون بودید توصیه می شود پس از تایید پزشک از جوراب های مخصوص واریس استفاده کنید. استفاده از این جوراب ها احساس درد و سنگینی در پاها را کاهش داده و از تورم در ناحیه مچ پا پیشگیری می کند. چنانچه در ماههای آخر بارداری احساس کردید استفاده از جوراب ها برایتان دشوار است پس از مشورت با پزشک متخصص از جوراب هایی با فشار و سایز مناسب تر استفاده کنید.
۴-لباس های راحت بپوشید:
سعی کنید از لباس های نرم، راحت و گشادی که از ناحیه شکم و کمر آزادند استفاده کرده و از پوشیدن شلوارهاى تنگ و چسبانی که ران و ساق پاهایتان را تحت فشار قرار می دهند خودداری کنید. و اما در مورد انتخاب کفش نیز سعی کنید از پوشیدن کفش های پاشنه بلند اجتناب کنید. مناسب ترین گزینه برای شما در این دوران استفاده از کفش هایی با پاشنه های ۲ سانتی متری است. زیرا پوشیدن کفش های تخت و بدون پاشنه بسیار مضر و موجب اختلال در گردش  خون طبیعی پاها خواهد شد.

۵-از مواد غذایی حاوى ویتامین E استفاده کنید.
به دلیل اثرات مفید ویتامین E در حفظ و تقویت عروق، مواد غذایی سرشار از این ویتامین را در برنامه غذایی روزمره خود بگنجانید. برای این منظور می توان از اووکادو و انواع ماهی های چرب که حاوی مقادیر فراوانی از ویتامین E هستند به طور منظم در برنامه غذایی خود استفاده کرد. علاوه بر آن مصرف میوه ها و مواد غذایی قرمز رنگ نظیر هندوانه و توت فرنگی نیز به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان هایی طبیعی موسوم به فلاونوئیدها در حفظ و تقویت عروق و همچنین بهبود گردش خون بسیار موثر است.

۶-وضعیت صحیح بدنی خود را بهبود بخشید
حفظ وضعیت صحیح بدنی در پیشگیری از ورم و سنگینی پاها بسیار موثر است. بنابراین با وقفه های کوتاه و منظم در بین ساعات کار و انجام چند حرکت ساده کششی به پاهای خود اندکی استراحت دهید. همچنین در هنگام ایستادن سعی کنید ستون فقرات خود را صاف نگه داشته و از قوز کردن کمر و شانه هایتان خودداری کنید.

۷-عضلات ساق پا را تقویت کنید :
بر روی لبه یک صندلی نشسته (برای حفظ تعادل و پیشگیری از خطر افتادن از یک صندلی ساده و غیر چرخدار استفاده کنید) و پاهایتان را بر روی زمین دراز کنید. طوری که پاشنه پاهایتان زمین را لمس کند. در همین حالت نوک انگشتان پا را رو به سقف نشانه بگیرید.
پاهایتان را در سطحی بالاتر از بدن قرار دهید:
به منظور سهولت بازگشت وریدی خون با استفاده از یک بالش کوچک پاها را در هنگام خواب در سطحی بالاتر از بدن قرار دهید. علاوه بر ان در هنگام نشستن همواره پاهای خود را دراز کرده و از خم کردن زانوها در هنگام نشستن خودداری کنید.

۸-ورزش کنید
از انجام منظم ورزش و فعالیتهای بدنی در دوران بارداری غفلت نکنید. در واقع عدم تحرک بزرگترین دشمن پاهای شماست. پرداختن به کمی شنا، ورزش های آبی و پیاده روی در این دوران در رفع سنگینی و ورم پاها بسیار موثر است.

از ماساژ و فراورده های دارویی استفاده کنید
برای افزایش بازگشت وریدی خون از محصولات دارویی مختلفی نظیر ژل های ضد گرفتگی پا استفاده کرده و آن را از پایین به بالا (در جهت قلب) به آرامی بر روی پاهای خود ماساژدهید. علاوه بر ان ماساژ کف پا نیز در بهبود گردش خون بدن بسیار موثر است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری