بلاگ

علت دروغگویی در کودکان چیست؟

کودکان ذاتاً با کدهای اجتماعی به دنیا نیامده اند و این کدها را از والدینشان می آموزند! در حقیقت، آنها بیشتر عادتها و بایدها و نبایدها را با نگاه کردن به پدر و مادرشان یاد می گیرند. در ادامه، رفتارهای کودکان را از سه تا ده سالگی مورد بررسی قرار می دهیم تا دریابیم که میزان دروغگویی در این سنین به چه صورت است.

دروغگویی کودکان

کودکان ۳ تا ۷ سال: برای زنده ماندن، این کودکان بیش از اندازه به وجود والدینشان نیازمندند. به همین دلیل، نمی توان سخنان آنها را دروغ دانست؛ زیرا این کودکان شناخت چندانی از دنیا ندارند. پس بهتر است درباره سخنانشان به جای واژه «دروغ» از کلمه «اشتباه» استفاده کنیم؛ برای مثال، مادری از فرزند چهارساله اش می پرسد: «آیا تو این گلدان را شکسته ای؟» و فرزند پاسخ میدهد: «من نبودم!» در این کلام، کودک می خواهد از زیاده گویی برای اثبات بی گناهی خویش پرهیز کند!

کودکان بین ۷ تا ۱۰ سال: در این سنین، تا حدودی، کودکان دنیای اطراف خود را شناخته اند؛ ولی شاید از هر ده کلام ان ها شش یا هفت تایش دروغ باشد! بنابراین سن «دروغ گویی» کودکان همین سال هاست؛ اما ما چگونه این دروغ گوهای کوچک را بشناسیم و علت دروغ گویی شان را تشخیص دهیم؟!

به موارد زیر توجه کنید
اشتباهات: برای مثال، فرزند شما کار اشتباهی انجام داده و شما بازخواستش می کنید. او به اشتباهشی واقف است؛ همچنین میداند که شما نیز از اشتباه او مطلع هستید. پس علت دروغگویی او چیست؟! شاید شما جریمه ای را برای خطای او درنظر گرفته اید و او میداند که از آن چشم پوشی  نخواهید کرد؛ بنابراین ترجیح میدهد که اشتباه انجام شده گردن نگیرد! به همین سادگی!

ترس: شاید شما همیشه در برابر دروغ فرزنداتان موضع گیری می کنید و این موضع گیری کودک را از شما و رفتارتان میترساند. او می ترسد؛ زیرا میداند که به زودی باید صورت خشم آلود شما را مشاهده کند؛ حتی قهرکردن شما را نوعی تنبیه تلقی می کند یا در موارد شدیدتر می ترسد که شما به تنبیه بدنی متوسل شوید!

بزرگ نمایی در بین همسالان: با سرزدن به مدرسه فرزند تان، ملاحظه می کنید که کودکان زیادی در کنار او حضور دارند، اما فرزندتان تمایل دارد که از دیگران بالاتر باشد. بنابراین متوسل به گفتن حرفهای غیرواقعی می شود؛ یعنی، دروغ می گوید. زیرا بنا به تصور خود، باید کاری انجام دهد یا حرفی بزند که در گروه همسالانش برتر و متمایز شود؛ برای مثال، دوستش میگوید: «من یک اسباب بازی جدید خریدم.» و او در پاسخ میگوید: «آیا آن را از کارخانه اسباب بازی پدرمن تهیه کردی؟!»

والدین سخت گیر: اگر والدین آزادی نسبی را در اختیار فرزندشان قرار ندهند، آنها به طور خودکار برای پرکردن این خلا به دنبال راه حل یا راهکاری دیگر می گردند؛ در نتیجه بهترین راهکار را دروغگویی میدانند. زیرا در پی آن هستند که برای خودشان قلمرویی تعیین کنند و در ان احساسی آرامش داشته باشند. در این مواقع، مشاور خانواده از والدین میخواهد تا ازادی نسبی را در حضور خود در اختیار فرزند یا فرزندانشان قرار دهند. به این ترتیب، آنها دیگر مجبور به دروغگویی نخواهد بود.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری