بلاگ

در دوران بارداری چه اتفاقی برای پوستم می افتد

اگر در دوران بارداری متوجه وجود لکه هایی که رنگ واضحی ندارند. تیره یا قهوه ایی هستند یا لکه هایی شبیه تکه های شیرینی، روی پوست قسمت پیشانی، بالای لب و گونه های خود شده اید شما به “کلواسما” مبتلا شده اید. ولی نگران نباشید فقط شما این مشکل را ندارید بلکه ۵۰ درصد مادران باردار به کلواسما مبتلا می شوند.

پوست و بارداری

چه چیز باعث بروز کلواسما می شود؟

ماسک بارداری زمانی بروز می کند که میزان ترشح استروژن در خون بالا می رود و استروژن اضافی، ملانین خون را افزایش می دهد ( که به آن هیپرپیگمانتاسیون می گویند.) و معنی آن این است که کک و مک و خال های شما در بارداری تیره تر شده اند. ممکن است خط تیره ایی زیر قسمت مرکزی شکمتان ببینید( خط نیگرا ) یا هاله های روی پوست بدن تیره تر شوند. این مشکل در بین خانم هایی که پوست تیره دارند با نژاد آفریقایی و آسیایی هستند و پوستشان رنگدانه های بیشتری دارد، شایع تر است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید کلواسما را تشدید می کند.

خوشبختانه این تغییر رنگ موقتی است و معمولا پس از زایمان و گاهی اوقات پس از شیردهی از بین می رود.

برای حل این مشکل چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

اسید فولیک به اندازه کافی مصرف کنید.

غذاهای حاوی اسید فولیک بخورید. زیرا مطالعات نشان می دهد بین کمبود فولات (اسید فولیک ) و بروز ” هیپرپیگمانتاسیون ” ارتباط مستقیم وجود دارد. برگ سبز سبزیجات، پرتغال، نان گندم کامل و دانه غلات منابع غنی از فولات به شمار می آیند.

مراقب خود باشید

از کرم ضد آفتاب با ” اس پی اف ” بالا استفاده کنید. حداقل ” اس پی اف ” باید ۱۵ باشد. کرم ضد آفتاب با ” اس پی اف ” ۳۰ یا بیشتر انتخاب مناسبی است. از این کرم ها هر روز استفاده کنید.حتی اگر از خانه خارج نمی شوید، کرم ضد آفتاب را به پوست خود بمالید. ( اشعه های مضر از طریق پنجره به پوست شما آسیب می رسانند.) زیرا ثابت شده است قرار گرفتن در معرض نور خورشید ماسک بارداری را تشدید می کند. از محافظ های جدید پوست و به روز استفاده کنید. زمانی که از منزل خارج می شوید از عینک آفتابی استفاده کنید. این عینک باید چشم و اطراف چشم را به خوبی پوشش دهد. از کلاه و نقاب هایی که لبه هایی که لبه های بلند دارند، استفاده کنید.

لکه های پوستی را بپوشانید

در این دوران کانسیلر (پوشاننده) خوب بهترین دوست شما است. در انتخاب کانسیلر و فوندانشن دقت کنید. این مواد باید ضد جوش، ضد حساسیت باشند و بتوانند هیپرپیگمانتاسیون را به خوبی پوشش دهند. هر دو باید با رنگ پوستتان هماهنگ باشند، ولی باید از کانسیلرهایی که قبلا استفاده می کردید کمی روشن تر باشد. (اگر قبلا استفاده نمی کردید کانسیلری به کار ببرید که از رنگ پوست شما روشن تر باشد.) کانسیلر را در قسمت هایی که لکه وجود دارد بکار ببرید و فوندانشن را روی قسمت های دیگر پوست بمالید و از مالیدن آن روی لکه ها خودداری کنید. اگر به کار بردن کانسیلر باعث بروز مشکلات دیگر پوست می شود. (اگر پوست چرب یا حساس دارید.) به چای آن از کرم پودرهای فشرده برای پوشاندن لک ها استفاده کنید. بیشتر کرم پودرها رنگ های متنوعی دارند که برای انواع پوست مناسب هستند.

از چه روش هایی نباید استفاده کنیم

از به کار بردن لایه بردارها و سفید کننده در دوران بارداری و شیردهی اجتناب کنید. به طور کلی از مصرف هر ماده سفید کننده ایی که در ساخت آن مواد شیمیایی به کار رفته پرهیز کنید، زیرا آنها از طریق پوست آسیب برساند (بخصوص در بارداری) که تحت هیچ شرایطی نباید از این روش استفاده کنید. اگر پس از قطع شیردهی هنوز ملاسما پوست وجود دارد با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل، و همچنین مراقبت های قبل و بعد از بادراری، با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری