بلاگ

در مورد آسم و بارداری چه می دانید؟

در مورد آسم و بارداری چه می دانید؟

در مورد آسم و بارداری چه می دانید؟ : آسم از جمله بیماری های است که مدیریت و کنترل صحیح علائم آن کار چندان ساده و آسانی نیست. ولی آیا ابتلا به این بیماری می تواند فرایند بارداری را با مشکلات و دشواری هایی مواجه کند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سوالات زیر و پاسخ آنها دقت فرمائید.

آسم و بارداری

1- آیا علائم آسم معمولا در دروان بارداری تشدید می شود؟

خیر: سیر بیماری آسم در دروان بارداری تابع قانون یک سوم است؛ یک سوم مادران در این دوران با کاهش علائم آسم مواجه می شوند، یک سوم مادران هیچ تغییری در وضعیت بیماری خود تجربه نخواهند کرد. و متاسفانه در یک سوم دیگر از مادران علائم آسم در این دوران رو به وخامت می روند.

2- آیا ابتلا به آسم می تواند باعث پیچیده شدن فرایند بارداری شود؟

خیر: مادران مبتلا یه آسم مشروط بر پیگیری مراقبت های لازم و نظارت دقیق و منظم پزشک می توانند بارداری سالم و نرمالی را در این دوران تجربه کنند. به طور کلی فرایند بارداری درمادران مبتلا به آسم نسبت به مادران غیر مبتلا، روندی عادی را سپری کرده و با ریسک و خطراتی بیش از معمولا همراه نیست.

3- آیا درمان آسم در دروان بارداری ممکن است تغییر کند؟

بله: در صورت نظارت و کنترل صحیح علائم آسم می توان درمان های معمول و همیشگی را در این دوران نیز به طور مرتب ادامه داد. مادران باردار مبتلا به آسم در صورت وخیم تر شدن و یاتشدید بیماری حتما باید با پزشک خود مشورت کنند تا بازبینی داروهای مصرفی گزینه های درمانی لازم را برای آنها تجویز کند.

4- آیا داروهای مورد استفاده در درمان آسم به جنین آسیب می رسانند؟

خیر: ستفاده از اغلب داروهای آسم در دوران بارداری ایمن بوده و خطری برای جنین ندارند. در واقع عوارض ناشی از عدم درمان آسم به مراتب بیش از خطر داروهای مورد استفاده به جهت کنترل علائم این بیماری است. مادران باردار در صورت نگرانی می توانند در مورد عوارض و یا فوائد استفاده از داروها در این دوران با پزشک خود صحبت کنند.

5- آیا مادران مبتلا به آسم باید عملکرد تنفسی خود را به طور منظم بررسی  کنند؟

بله: کاهش عملکرد تنفسی در مادران باردار معمولا اولین نشانه تشدید آسم در این دوران به شمار می رود. ممکن است پزشک به منظور اطمینان بیشتر از مادر بخواهد که با استفاده از وسیله ای کوچک و قابل حمل به نام فلومتر وضعیت تنفس خود را به طور منظم کنترل کند و یا در ضرورت ضرورت او به به منظرو انجام ازمایشات بیشتر به یک متخصص ریه ارجاع دهد.

6- آیا یک مادر مبتلا به آسم می تواند این بمیاری را به فرزند خود منتقل کند؟

بله: اگر چه آسم به طور مستقیم از پدر یا مادر به ارث برده نمی شود ولی با این وجود سوابق خانوادگی در ابتلا به این بیماری نقش بسیار مهمی دارند. به عبارت دیگر برخی افراد حامل ژن هایی هستند که بیش از دیگران آن ها را مستعد ابتلا به این بیماری  میکند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری