بلاگ

دور کردن آلزایمر با ترفندهای روانشناسی

اگر می خواهید در سنین پیری به آلزایمر دچار نشوید بهتر است کمی تغییرات در سبک زندگیتان بدهید، برخی پیشنهادات جالب روانشناسی در این زمینه برایتان داریم که با کمک آن ها از آلزایمر و مشکلات حافظه در امان خواهید ماند، از جمله می توانیم به کلا های ورزشی جدید، تغییر دکوراسیون منزل ،پیاده روی در ساحل ، رفتن به رستوران های جدید و بسیاری موارد دیگر اشاره کنیم.

دور کردن آلزایمر

شب کردن روزها در دنیایی پر از نگرانی، یک نواختی و سکون ما را هم نگران کرده و می ترسیم چنین سبک زندگی ای مغز شما را هر روز ناتوان تر و کم کارتر کند. می ترسیم کسی به شما هشدار ندهد و هر صبح که بیدار می شوید، چند سلول ارزشمند از مغزتان، دیگر کار نکنند و زمینه را براى نابود شدنش فراهم کنند؛ اما نترسید، ما کنارتان هستیم و نمی گذاریم چنین اتفاقی لااقل به این زودى ها بیفتد. از همین حالا به همراه با ما، تمرین هایی را که می توانند مغزتان را جوان کنند و جلوى مرگ باقی سلول هاى مغزتان را بگیرند، انجام دهید. شما آسان تر از آنچه فکر می کنید می توانید مغزتان را به روزهاى اوج برگردانید.

رنگ ها را صدا کنید
بدون اینکه به محتوای این متن توجه کنید، رنگی را که هر کلمه با آن نوشته شده است، بلند ادا کنید. مهم نیست که ما کلمه ی »آبی« را با رنگ قرمز نوشته ایم.شما باید بدونتوجه به محتوای این چند خط، فقط رنگی راکه می بینید، به زبان بیاورید. بد نیست این بازی را با یکی از دوستانتان انجام دهید تا تعداد اشتباهاتتان را بشمرد و وضعیتتان را ارزیابی کند. این تمرین را در حال راه رفتن انجام دهید تا از چند قابلیت مغزتان در یک زمان استفاده کرده باشید.

کلاس تاى چی بروید
گذشته از رژیم غذایی سالم و سبک زندگی خاصی که عمر چینی ها را طولانی می کند و به جوان ماندن مغزشان کمک می کند، محققان می گویند تمرین های ورزشی خاصی که فرهنگ چینی با آن گره خورده هم در این موضوع بی تأثیر نیست. یکی از ورزش های سنتی چین، »تای چی« است که نوعی هنر رزمی برای پیوند دادن ذهن و حرکات بدن است.اگر پیش از این تمرین های تای چی را امتحان نکرده اید، حتماً در یکی از باشگاه های ورزشی که آن را آموزش می دهند ثبت نام کنید. اگر هم تای چی به دلتان ننشست، سراغ تیراندازی بروید که هم زور بازویتان را بیشتر می کند و هم تمرکزتان را بالا می برد.

کفش هایتان را دربیاورید
گفتیم که با درگیر کردن همه حواستان و کار کشیدن از آن ها، می توانید مغزتان را سالم نگه دارید. یکی از حواسی که برای فعال نگه داشتن مغزتان می توانید روی کمکش حساب کنید، حس لامسه است.برای اینکه به مغزتان خدمت کنید، باید سراغ بافت های مختلف بروید و با لمس کردنشان از حس لامسه تان کار بکشید. کفش هایتان را دربیاورید و روی چمن ها یا ماسه های ساحل راه بروید. اشکالی ندارد که یک سنگ پایتان را زخمی کند یا اینکه شاخه درختی به پوستتان گیر کند و خراشش دهد. مهم این است که بافت های متفاوت را با پوست دست وپایتان لمس کنید و مغزتان را به تحلیل کردن آن ها وادار کنید.

رستوران هندى بروید
چقدر اهل خوردن غذاهای کشور های دیگر هستید؟ تابه حال به یکی از رستوران های هندی یا عربی سرزده اید یا اینکه همیشه در همان کبابی محبوبتان غذا می خورید؟ برای اینکه تا چند سال دیگر توانایی های شناختی تان تضعیف و مغزتان کم کار نشود، لااقل هفته ای یک بار الگویی غیر از روش های قدیمی محبوبتان را برای غذا خوردن و غذا درست کردن امتحان کنید.

سربه هوا باشید
یکی از مسئولیت های ناحیه هیپوکامپ (hippocampus )در مغز، پردازش حافظه است. این ناحیه از بو، صدا و مناظری که پیش رو دارید، تأثیر می پذیرد و اگر در معرض رایحه ها و صداها و افق های تازه قرار بگیرید، ناحیه ی هیپوکامپ مغزتان فعال تر می شود. برای بیشتر کردن فعالیت هیپوکامپ و داشتن حافظه ی بهتر، هنگامی که در راه رسیدن به محل کارتان هستید، گوش هایتان را تیز کنید و سعی کنید صداهای مختلف را با دقت بیشتر بشنوید و از شکل ابرها گرفته تا نمای ساختمان ها و پرده ی خانه ها، به همه ی چیزهایی که در افق دیدتان است، توجه کنید.

هنرمند شوید
فعالیت های هنری بخش هایی از قشر مخ را که با رفتارهای غیرکلامی و عاطفی درگیر هستند، فعال تر می کند. برای اینکه مغزی سالم و جوان داشته باشید، سراغ یک رشته هنری بروید و با اشکال، رنگ ها، بافت یا حتی صداهای متفاوت درگیر شوید. سعی کنید حستان را در لباس یکی از هنرها عرضه کنید و شیوه ای متفاوت و خلاقانه برای نمایش افکارتان پیدا کنید. مهم نیست که سراغ موسیقی می روید یا اینکه از نقاشی یا خیاطی کمک می گیرید. مهم این است که اثری را خلق کنید که حرفتان را به زبانی دیگر بیان می کند.

زو بازى کنید
هرچقدر که از تأثیر خارق العاده فعالیت جسمی بر سلامت مغز بگوییم، کم است گرچه فعالیت های جسمی به سالم ماندن مغز کمک می کنند اما اگر سراغ بازی هایی بروید که هم به تحرک نیاز دارند و هم از شما می خواهند که روی موضوعی با تمام وجودتان تمرکز کنید، با یک تیر دو نشان زده اید و مغزتان را سرزنده و سالم نگه داشته اید. یکی از این بازی های مغزساز، »زو« یا همان »کبدی« است.در این بازی باید با تمام انرژی تان بدوید اما دویدن تنها چیزی نیست که در این رقابت باعث بهبود فعالیت های مغزی تان می شود.

سوپرمارکت درمانی کنید
به جای اینکه با عجله به سوپرمارکت کوچک نزدیک خانه تان بروید و چیزهایی را که نیاز دارید، در کوتاه ترین زمان تهیه کنید، کمی وقت بگذارید و خریدهایتان را در فروشگاه های بزرگی که تنوع محصول بالایی دارند، انجام دهید. در این فروشگاه ها می توانید خرید یک قوطی گوجه فرنگی را به چالشی بزرگ تبدیل کنید و با بررسی کردن نمونه های متنوع و پیدا کردن دلیلی برای خرید یکی از آن ها، از مغزتان کار بکشید. به جای اینکه همیشه جنس ها را از یک برند و در یک بسته بندی بخرید، هر بار محصول تازه ای را انتخاب کنید و خرید را به یک چالش که مغزتان را تقویت می کند، تبدیل کنید. می توانید هر بار یک فروشگاه بزرگ متفاوت را انتخاب کنید.

روش خواندنتان را عوض کنید
به جای اینکه روی یک مبل راحتی بنشینید و بی هیچ صدایی کتاب بخوانید و جملات را با صدای بلند ادا کنید. سعی کنید چیز هایی را که می خوانید، بشنوید یا پای کتاب خوانی دوستی که بلندبلند کتاب را روایت می کند، بنشینید. می توانید کتاب خواندن را به یک تجربه ی جمعی تبدیل کنید و هر فصل را با صدای یکی از دوستانتان بشنوید یا گاهی یک کتاب صوتی گوش کنید.

روى جدول خیابان راه بروید
اگر بتوانید تعادلتان را حفظ کنید، بخش بزرگی از نگرانی تان برطرف می شود. ناتوانی در حفظ تعادل یکی از نشانه های ابتلا به آلزایمر است و محققان می گویند کسانی که زیاد زمین می خورند و نمی توانند تعادلشان را حفظ کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند؛ اما یک تمرین ساده می تواند احتمال از بین رفتن توانایی های مغزی تان را کم کند. تابه حال راه رفتن روی لبه ی جدول خیابان را امتحان کرده اید؟ این کار لذت بخش به شما در حفظ تعادل کمک می کند و مغزتان را هم جوان نگه می دارد.

از این زندگی یکنواخت دست بردارید
ز این زندگی یکنواخت دست بردارید مغز شما برای فعال تر شدن و جوان ماندن، به تحریک هایی نیاز دارند و یکی از روش های مؤثر برای تحریک کردن مغز، قرار گرفتن در موقعیت های تازه و عادت زدایی است. وقتی غذای محبوب همیشگی را می خورید یا تا سوپرمارکت محله تان با اتومبیل می روید، کمترین تحریک را به مغزتان وارد می کنید. وقتی با زندگی تان مثل یک هواپیمای بی سرنشین که دکمه اتوماتیکش را زده اند، برخورد می کنید، نباید از مغزتان هم انتظار داشته باشید زیاد عمر کند. برای سوخت رساندن به مغزتان، بیشتر از هر چیز به موقعیت های تازه نیاز دارید. موقعیت هایی که شما را مجبور به توجه کردن به خود و جزئیاتشان می کنند. یکی دیگر از راه های مؤثر سالم نگه داشتن مغز، وارد شدن به چرخه ی روابط اجتماعی است. شرکت کردن در گفت وگوها و دنبال کردن بحث ها، قدرت ذهنی بالایی را طلب می کند. اگر از مکان هایی که نیروی فکرتان را تقویت می کنند – مثل موزه یا نمایشگاه های آثار هنری- بازدید کنید یا مهارت های تازه ای را یاد بگیرید، قدم مؤثری را برای جوان نگه داشتن مغزتان برداشته اید. گذشته از این، زمانی هم که به فعالیت موردعلاقه تان می پردازید، می توانید با یک تیر چند نشان بزنید و به این هدف نزدیک شوید. مثلا می توانید درحالی که کاری تکراری مثل درست کردن غذا را انجام می دهید، یک دستور غذای تازه را امتحان کنید و از موادی که پیش از این امتحانشان نکرده بودید یا با هم ترکیبشان نکرده بودید، استفاده کنید تا زندگی تان را از روی وضعیت اتوماتیک خارج کنید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری