بلاگ

دور کردن افسردگی از سالمندان

این مدعا که سالمندی و افسردگی عجین هستند و افسردگی بخشی از سالمندی طبیعی است مدت هاست رد شده و بی اساس بودن آن در پژوهش های مختلف به اثبات رسیده است. برعکس، بسیاری از مطالعه ها نشان داده اند گرچه سالمندان با بیماری های مزمن متعدد و گاهی معلولیت هایی دست به گریبانند، وقتی شرایط مناسبی برایشان مهیاست، از روحیه بالایی برخوردارند و حتی در مقایسه با افرادی که وضعیت آنها را از بیرون ارزیابی می کنند، مانند اعضای خانواده یا پزشکشان، دید مثبت تری نسبت به وضعیت خود و آینده دارند.

علايم و نشانه هاي افسردگي در سالمندان

بدیهی است سالمندانی که از قدیم خویی افسرده و مضطرب داشته اند، وقتی به دوران سالمندی می رسند کماکان این خصلت خود را حفظ می کنند، ولی این موضوع در مورد بیشتر سالمندان صادق نیست.

نتایج مطالعه هایی که در سال های اخیر روی سالمندان کشور ما انجام شده نشان می دهد علائم افسردگی در آنها، در مقایسه با بسیاری از دیگر کشورهای جهان شایع تر است (20 تا 30 درصد در مقایسه با 8 تا 15 درصد در مطالعه های انجام شده در کشورهای غربی). این تفاوت را چگونه می توان توجیه کرد؟

معمولاً علايم و نشانه هاي افسردگي در بين سالمندان بسيار متفاوت است. همچنين نشانه هاي افسردگي در سالمندان با افسردگي در جواني فرق دارد و معمولاً ديرپاتر و ماندگارتر است. با اين حال و به طور کلي، 9 نشانه اوليه براي افسردگي در دوران سالمندي که نوعي بيماري محسوب مي شود، وجود دارد که عبارت است از:

1 -تغيير خلق و خو: در بين شايع ترين تغييرات خلق و خو در سالمندان افسرده، مي توان به احساس ناآرامي، پوچي، بيقراري، تحريک پذيري و احساسِ نداشتن محبوبيت اشاره کرد. يک سالمند افسرده همچنين ممکن است با غمگيني زياد، اضطراب، خشم يا بي احساسي و فقدان هيجان روبه رو شود. بدبيني، نااميدي، گريه و حساسيت هيجاني شديد از ديگر تغييرات خلق و خو است.

2 -فقدان احساس لذت: کاهش يا از دست دادن علاقه به فعاليت هايي که قبلا براي بيمار لذت بخش بودند مانند خوردن غذا، کار، ارتباط با دوستان، سرگرمي و تفريحات.

3 -تغيير عمده در اشتها يا وزن: ممکن است فرد با کاهش يا افزايش شديد اشتها يا کاهش يا افزايش شديد وزن روبه رو شود. در سالمندان، کاهش اشتها و وزن شايع تر از افزايش آنهاست.

4 -تغيير در الگوي خواب: فرد ممکن است زياد بخوابد يا برعکس دچار کم خوابي شود؛ البته در سالمندان، کم خوابي شايع تر از خواب زدگي است.

5 -احساس بي ارزش بودن: فرد در اين دوران، ممکن است احساس بي ارزش بودن، سرزنش خود يا احساس فزاينده گناه کند.

6 -احساس خستگي هاي مداوم: سالمندي که به افسردگي دچار شده باشد، هر لحظه احساس مي کند انرژي اش از دست رفته و هميشه احساس خستگي آزارش مي دهد.

7 – نداشتن توانايي براي تمرکز: چنين بيمارهايي معمولا با کاهش توانايي در تفکر و تمرکز روبه رو مي شوند.

عواملی که خطر دچار شدن سالمند را به افسردگی افزایش می دهند، عبارتند از:

▪ زن بودن

▪ مجرد، مطلقه یا بیوه بودن

▪ نداشتن حمایت اجتماعی

▪ وقایع استرس را در زندگی

▪ مصرف برخی از داروها یا ترکیب برخی از داروها

▪ مخدوش شدن تصویر ذهنی فرد از بدنش (انگاره بدنی) به علت قطع عضو، جراحی به دلیل سرطان یا حمله قلبی

▪ سابقه خانوادگی افسردگی شدید

▪ ترس از مرگ

▪ تنها زندگی کردن و انزوای اجتماعی

▪ ابتلا به بیماری ها

▪ اقدام به خودکشی در گذشته

▪ دچار بودن به بیماری مزمن یا درد شدید

▪ سابقه قبلی افسردگی

▪ مرگ اخیر یکی از نزدیکان و داغداری

درمان افسردگی در سالمندان

  • داروهای ضدافسردگی برای سالمندان
  • روان درمانی برای افسردگی سالمندان
  • مشکلات درمان افسردگی در سالمندان

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری