بلاگ

دژنر سانس وابسته به سن ماکولا

دژنر سانس وابسته به سن ماکولا یک بیماری چشمی است که بسیاری از افراد بالاتر از 50 سال را درگیر می کند. در این بیماری یک یا هر دو چشم ممکن است گرفتار شود. ماکولا یا بخش مرکزی شبکیه در اغلب موارد دچار مشکل می شود، ولی حتی در موارد پیشرفته نیز معمولاً دید جانبی بیمار حفظ می شود. دژنر سانس وابسته به سن ماکولا در دونوع خشک و مرطوب دیده می شود.

دژنر سانس ماکولا

انواع دژنر سانس ماکولا

 • نوع خشک دژنر سانس ماکولا: شایع ترین نوع دژنرسانس ماکولا محسوب می شود. در مراحل اولیه تغییرات زیادی در دید بیمار ایجاد نمی شود. در عین حال موارد اضافی به شکل رسوبات زرد رنگ به نام در وزن (Drusen)  در زیر شبکه دیده می شوند. با گذشت زمان به تدریج دید مرکزی بیمار کاهش می یابد و ممکن است بیمار متوجه وجود نقاط کور در دید مرکزی خود شود و رنگ ها کم رنگ تر به نظر آیند. به تدریج شبکیه در مناطقی نازک شده و آتروفی پیدا می کند. راه مطمئنی جهت بازگرداندن دید از دست رفته بیمار در این نوع وجود ندارد، اما با استفاده از مکمل های غذایی می توان تا حدی از پیشرفت آن جلوگیری نمود. از طرف دیگر می تواند به نوع مرطوب دژنرسانس ماکولا تبدیل شود، لذا لازم است این بیماران تحت چشم پزشک باشند.
 • نوع مرطوب دژنر سانس ماکولا : شیوع آن بسیار کمتر از نوع خشک است، ولی از نظر تاثیر بر دید مرکزی بسیار پر خطرتر می باشد. این بیماران ممکن است به طور ناگهانی متوجه نقاط تاریک یا کور، اعوجاج تصویر و کاهش دید مرکزی خود شوند. علت آن ایجاد و رشد عروق و ظریفی در زیر شبکیه می باشد که نئوواسکولاریزاسیون کوروئید نامیده می شود. این رگ ها باعث نشت مایع و خون از آنها افزایش می یابد و همچنین تخریب بافت شبکیه با شدت بیشتری صورت می گیرد. لذا در نوع مرطوب دژنر سانس ماکولا هر چه بیماری در مراحل زودتر تشخیص داده شود، شانس بیشتری برای حفظ دید باقیمانده و در مواردی افزایش دید وجود خواهد داشت. به همین دلیل علت انجام بررسی های مکرر و منظم توسط خود بیمار و نیز توسط چشم پزشک ضروری است.

تشخیص دژنر سانس ماکولا

معاینات چشمی منظم توسط چشم پزشک، باعث تشخیص بیماری در مرحله بدون علامت می شود، لذاانجام معاینات منظم مطابق الگوی زیر برای تمام بیماران توصیه می شود:

 • حداقل یک بار در طی دهه سوم زندگی
 • حداقل دوبار در طی دهه چهارم زندگی
 • هر 2 تا 4 سال در سنین 40 تا 64 سالگی
 • هر 1 تا 2 سال بعد از 65 سالگی

در صورتی که متخصص چشم در معاینه علائمی به نفع  AMD بیابد،ممکن است برای تایید تشخیص و یا درک بهتر شدت دژنر سانس ماکولا، انجام عکس برداری از شبکیه را توصیه کند. در نوعی از عکسبرداری که آنژیوگرافی نامیده می شود، رنگ خاصی را از طریق ورید بازو تزریق کرده و سپس از چشم در فواصل زمانی معین عکسبرداری می کنند.با استفاده از آنژیوگرافی می توان انواع مختلف دزنرسانس ماکولا را از یکدیگر تشخیص داد.

در نوع دیگری از عکس برداری که به OCT معروف است، بدون نیاز به تزریق ماده خاصی می توان از چشم عکس برداری کرد، با این روش می توان میزان نشت مایع و تورم ناحیه ماکولا را تشخیص و شدت ان را اندازه گیری کرد. یکی از روشهای بسیار مفید برای ارزیابی میزان پیشرفت بیماری که توسط خود بیمار انجام می وشد، ارزیابی کیفیت دید مرکزی با استفاده از جدول آمسلر می باشد. در صورت استفادهاز این جدول به نکات زیر دقت شود:

 • لازم است از جدول آمسلر با اندازه واقعی استفاده کنید، لذا برگه جدول آمسلر را از پشت خود بخواهید.
 • جدول را در فاصله 33 سانتیمتری خود نگهدارید.
 • چشم مقابل را ببندید و برای چشم مورد نظر در صورت نیاز، از عینک نزدیک استفاده کنید.
 • به نقطه سیاه مرکزی جدول خیره شوید و در عین حال هر گونه تغییری در خطوط جدول، اعم از اعوجاج خطوط و یا لکه های سیاه را ثبت نمایید.

-درمان نوع خشک دژنرسانس ماکولا

در حال حاضر، درمانی برای این نوع وجود ندارد. تحقیقات انجام شده، نشان داده است که مصرف مکمل های ویتامینی، پیشرفت بیماری را کندتر می کنند، ولی قادر به بهبود بیماری نمی باشند. در واقع بیشتر نقش پیشگیری کننده دارند.

-چگونه چشمان خود را از این بیماری محافظت کنیم؟

 • از سبزیجات و میوه جات تازه بیشتر استفاده کنید.
 • قرص های حاوی مولتی و املاح که برای دژسانس ماکولا و با ترکیبات معین ساخته شده را با دستور پزشک، استفاده نمایید.
 • اگر سیگار می کشید باید توجه داشته باشید که در مطالعات مختلف سیگار باعث تشدید دژسانس ماکولا شده و لازم است هر چه سریع تر آن را قطع نمایید.
 • فشار خون خود را به خوبی کنترل نمایید.
 • ورزش کنید، وزن خود را کم کنید و پرهیز غذایی را رعایت نمایید.
 • چشمان خود را با استفاده از عینک آفتابی و کلاه از اشعه خورشید محافظت کنید.

-استفاده از وسایل کمک بینایی

وسایل کمک بینایی از قبیل عینک های مخصوص، ذره بین ها و کتاب های با حروف درشت می تواند به بیمار کمک کند تا با وجود بیماری دژنرسانس ماکولا زندگی فعالی داشته باشد.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری