بلاگ

دیابت بارداری

 

دیابت بارداری

دیابت بارداری : دیابت بارداری یکی از  معمول ترین پیچیدگی های بارداری و تشخیص آننیز بسیار دشوار است. برای ابتلا به این بیماری، ضرورتاً نباید دیابتی یا حتی در برابر آن آسیب پذیر باشید. دیابت بارداری به معنی میزان بیش از حد معمول قند در دوران بارداری است. به گفته ی دکتر مارک سیبریتز، متخصص زنان و زایمان، این عارضه می تواند هم برای مادر و هم برای فرزند بسیار حطرناک باشد و منجر به سقط جنین، اختلال مادرزادی، مرده زایی و زایمان زودرس شود.

افراد دیابتی و بارداری آنها

اغلب این عارضه بدون هشدار یا نشانه آشکاری گسترش می یابد، دانشمندان بین دیابت و برخی از ژن ها، کروه های نژادی، چاقی و سن رابطه ای را کشف کرده اند، به طوری که ممکن است خانمی کاملاً سالم دچار دیابت بارداری شود.

چگونه رخ می دهد؟

هر تکه نان، کیک یزدی، کاسه ی برنج یا سیب زمینی پخته می تواند باعث افزایش گلوکز یا قندخون شود. این خوراکی ها جزو کربوهیدرات ها هستند که در بدن به عنوان قند شکسته می شوند و سپس از طریق خون انتقال می یابند. گلوکز به خودی خود بد نیست- در واقع، بدن انسان برای تولید انرژی قند خون نیاز دارد. اما چون بدن بانوان باردار مشغول تولید لاکتوژن برای جنین است، اغلب پانکراس مادر برای تولید انسولین کافی دچار مشکل می شود- هورمونی که بدنتان برای انتقال گلوکز از خون به سلول ها نیاز دارد.

پس اگر گلوکز خون خانم بارداری افزایش زیادی داشته باشد، شاید برای تبدیل گلوکز به انرژی، او به اندازه ی کافی انسولین نداشته باشد و در نتیجه، میزان قندخون او بیش از حد طبیعی شود و به دیابت بارداری بیانجامد.

خطرات

خطرات شدیدند، برای خانم باردار این خطرات عبارتند از گلوکز اندک یا گلوکز بسیار زیاد، که می تواند به ناکارایی اعضا و کما می انجامد.

به گفته ی دکتر سیبریتز، بانوان مبتلا به دیابت بارداری به احتمال بیشتری در دوران بارداری دچار عفونت و فشار خون بالا می شوند. همچنین چون بچه هایی دیابتی نسبتاً بزرگ ترند، این مادران با خطر بیشتری برای زایمان رو به رویند- مثلاً زمانی که در زایمان واژنی شانه ی بچه گیر می کند. برای پرهیز از این ناگواری ها- برای بچه هایی به وزن چهار کیلوگرم و بیشتر، اغلب پزشکان زایمان سزارین و القای زایمان را تجویز می کنند. اما زایمان زودهنگام به این معناست که احتمالاً شش، کبد و دیگر اعضای بدن بچه، بطور کامل رشد نکرده باشند.

به گفته ی دکتر سیبریتز، معمولاً بچه های دیابتی با تنش زایمان و چند روز نخست زندگی به خوبی کنار نمی آیند و احتمال زیادی برای ابتلا به عفونت و زردی وجود دارد.

به گفته ی امیلی اینز، متخصص تغذیه، اگر پس از زایمان، قندخون فوراً کاهش یابد، سلامت مغز و رشد بچه نیز در خطر خواهد بود. بچه از ذخیره ی گلوکز مادر جدا می شود، اما هنوز میزان انسولین جاری در بدن نوزاد زیاد است. این مشکل می تواند به هیپوگلیسیمی در نوزاد بیانجامد که به مغز بچه آسیب می رساند. دیابت بارداری خطر ابتلای مادر و بچه به چاقی یا دیابت نوع دو در زندگی آینده را نیز افزایش می دهد. عوارض شدیدی که پیچیدگی های خود را دارند.

خطر را کاهش دهید

خوشبختانه کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری نسبتاً ساده است: فقط کربوهیدرات ها را محدود و روزانه بیشتر ورزش کنید. به گفته ی دکتر سیبریتز، صرف نظر از اینکه دیابتی باشید یا خیر، برای حفظ سلامت میزان گلوکز خون، رژیم غذایی میتوازن و ورزش روزانه ای منظم ضروری است.

به توصیه ی دکر سیبریتز، اگر دیابتی هستید در دوران بارداری برای کسب برنامه ی غذایی و ورزش مخصوص خود نزد متخصص تغذیه بروید. برای برخی از مادران، اگر رژیم غذایی و ورزش به تنهایی نتواند میازن قند خون آنان را تنظیم کند، باید دارو مصرف کنند. شاید بعضی به داروی خوراکی نیاز دشاته باشند، در حالی که چاره ی مادران دیگر تزریق انسولین باشد . مادران دیابتی باید چگونه بررسی میزان قند خون را نیز با استفاده از بسته ی آزمایش خانگی بیاموزند.

آزمایش دهید

پزشکان معمولاً از آزمایش تحمل گلوکز خوراکی در خون استفاده می کنند- این روشی ساده و بی درد برای تشخیص میزان قند خون است، گرچه شاید برای شکمتان اندکی ناخوشایند باشد . برای اجرای آزمایش، یک شب باید روزه بگیرید. صبح هنگام خون شما را می گیرند و سپس حدود هفتاد  و پنج گرم شربت گلوکز برای نوشیدن به شما می دهند. برای نظارت میزان قندخون، پس از این کار، چند بار از شما خون می گیرند. اگر نتیجه ی آزمایش قندخون شما میزان بیش از حد معمول گلوکز را نشان داد، از شما می خواهند که برای تایید دیابت بارداری آزمایشهای دیگری انجام دهید.

پنج نکته ی مهم برای پرهیز از افزایش قند

برای پرهیز  و مدیریت دیابت بارداری، متخصص تغذیه، امیلی اینز،  نکات مهمی را بر می شمارد.

  1. وزنتان را مدیریت کنید. مجبور نیستید به جای دو نفز غذا بخورید. همچنین نباید وزن از دست بدهید. از وعده های غذایی کوچک و منظم لذت ببرید.
  2. مصرف کربوهیدرات های فرآوری و تصفیه شده را محدودبا از آنان دوری کنید. شیرینی، کیک، قند، میوه های خشک، نان سفید، ماکارونی سفید، برنج سفید، آب میوه و نوشابه های گازدار، ویران کننده اند.
  3. سبزیجات بهترین دوست بانوان بار دارند! آنها حاوی تمام یتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های مورد نیاز شما و فرزندتان هستند. برای کنترل میازن خوراکی های نشاسته ای به ظاهر سالم نیز دقت کنید، مثل کره ی بادام زمینی، ذرت، نخود، برنج قهوه ای و میوه، خوردن بیش از حد هر یک ازاین خوراکی ها می تواند باعث افزایش قند خون شود. پس غذاهایی بخورید که سرشار از فیبرند و قند آنها به آرامی در بدن رها می شوند.
  4. برای تثبیت میزان قند خون، در هر وعده ی غذایی، چربی های سالم مصرف کنید. روغن زیتون، آوواکادو، ماهی های چرب، مغزها، تخم مرغ، حبوبات، تافو، محصولات لبنی کم چرب و گوشت بدون چربی گزینه های مناسبی هستند. چربی های امگا3 و آهن برای رشد فرزندتان ضروریند.
  5. قرص جادویی وجود ندارد: اگر برای مدیریت دیابت بارداری دارو مصرف میکنید، این کار به معنای آننیست که نباید رژیم غذایی مناسب نداشته باشید! در دوران بارداری رژیم غذایی برای تندرستی و بدن سالم کلیدی است
  6. می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری