بلاگ

دیابت چیست؟

دیابت چیست؟

دیابت چیست؟ : دیابت یکی از بیماری های بسیار شایع انسان است که در حدود 2 تا 4 درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند. نزدیک به یک هارم کسانی که دچار نارسایی پیشرفته ی کلیه می شوند در اثر دیابت به این عارضه مبتلا شده اند و کلیه ی خود را از دست می دهند. نیمی از کسانی که یک یا هر دو پای آنها از ناحیه ی انگشت، مچ، ساق یا ران قطع می شود، مبتلا یه دیابت هستند و علت قطع عضو آنها ضایعات عروقی و عفونی ناشی از دیابت است. سالیانه پنج هزار نفر در اثر عوارض چشمی دیابت، بینایی خود را از دست می دهند. از سوی دیگر، ده درصد بیمارانی که به بخش های اورژانس بیمارستانها مراجعه می کنند دیابتی هستند. دیابت یا بیماری قند به رنجوری ویژه ای گفته می شود که درآن، قند خون در حالت ناشتا، در بیش از یک آزمایش مساوی یا بالاتر از 140 باشد. علایم عمده ی این بیماری به صورت تشنگی مفرط و نوشیدن آب زیاد، افزایش قابل توجه حجم و دفعات ادرار، مواد ستنی در ادرار، کاهش وزن و لاغر شدن است. این بیماران معمولاً بیش از افراد طبیعی گرسنه می شوند و زیاد غذا می خورند زیرا قند حاصل از هضم غذا در بدن این افراد نمی تواند بسوزد و تولید انرژی نماید لذا بدن آنها علی رغم فراوان بودن قند در جریان خون، دچار کمبود انرژی می شود و فرد پیوسته احساس گرسنگی می نماید.

 

دیابت بر دو نوع است:

1- دیابت نوع اول یا دیابت وابسته به  انسولین که بیمار باید هر روز انسولین به خود تزریق نماید.

2- دیابت نوع دوم یا دیابت غیر وابسته به انسولین که بیمار فقط قرص های محرک ترشح انسولین از قبیل گلی بنکلامید مصرف می کند.

دیابت نوع اول

این نوع دیابت در سنین زیر 30 سال و به ویژه در نوجوانان 11 تا 13 سال شایع است البته دیابت نوع اول ممکن است در هر سنی و حتی در سالخوردگی ایجاد شود ولی این موارد نادر است.

علایم این نوع، به صورت تشنگی مفرط، افزایش حجم و دفعات ادرار، پر خوری، لاغری شدید و اغماء است . شایعترین شکل بروز بیماری که منجر به تشخیص آن می شود، اغمای دیابتی است. در دیابت نوع اول، غده ی لوزالمعده تقریباً هیچ انسولینی ترشح نمی کند لذا با بالا رفتن قند و مواد اسیدی در خون، فرد دچار تشنگی مفرط حالت تب خفیف، ضعف، افزایش ضربان قلب، تند و عمیق شدن تنفس ها، ایجاد بوی استون در دهان (به خاطر وجود مواد سنتی در خون) می شود که ظرف چند ساعت در صورت عدم درمان، دچار اغماء می شود، شروع این حالت غالباً به دنبال یک عفونت از قبیل سرماخوردگی، یا تزریق نکردن انسولین یا تصادفات و ضربات شدید جسمانی یا روحی است.

علت این نوع دیابت، تخریب غده ی لوزالمعده است که ناشی از عللی ناشناخته می باشد ولی بنا به شواهد و پژوهش های جدید دانشمندان، این تخریب عمدتاً به علت فعالیت سیستم ایمنی فرد بر علیه سلول های لوزالمعده است. عامل ژنتیک در بروز این نوع دیابت تقش دارد و معمولاً در خانواده ی این افراد سابقه ی فامیلی دیده می شود ولی به اندازه ای دیابت نوع دوم نیست.

مبتلایان به دیابت نوع اول غالباً افرادی لاغر و ضعیف هستند و شدت علایم، سرعت سیر بیماری و عوارض چشمی، قلبی-عروقی، عصبی و کلیوی درآنها بیشتر از نوع دوم است. برخی از مبتلایان به دیابتنوع اول پس از مدتی ظاهراً بهبودی می یابند بعضی بدون نیاز به انسولین قند خون آنها طبیعی می شود  این مرحله را دوره ی “ماه عسل” می نامند. متاسفانه در تمام موارد پس از چند ماه، این دوره پایان می یابد و ذخیره ی انسولین غده ی لوزالمعده تمام می شود و دوباره بیماری شعله ور می گردد.

دیابت نوع دوم

این نوع دیابت که دیابت غیر وابسته به انسولین نامیده می شود غالباً در افراد بالای 40 سال پدید می آید. پنجاه تا نود درصد مبتلایان به دیابت نوع دوم، چاق هستند و دچار اضافه وزن می بانشد حال آن که همانطور که پیشتر گفته شد مبتلایان به دیابت نوع اول غالباً لاغر می باشند. چاقی یکی از عوامل مساعد کننده ی ابتلاء به دیابت نوع دوم است. شروع دیابت نوع دوم بر خلاف نوع اول غالباً بسیار موذیانه و بی سرو صدا است. و بیمار در ابتدا دچار تشنگی مفرط، احساس ضعف و خستگی، کاهش وزن، افزایش حجم و دفعات ادرار و افزایش اشتها می شود که پس از مراجعه به پزشک و انجام آزمایش خون و مشاهده ی بالا بودن قند خون، بیماری تشخیص داده می شود. بنابراین معمولاً  ماهها یا حتی سالها از شروع بیماری می گذرد و تازه فرد به بیماری خود پی می برد در حالی که در دیابت نوع اول، بیماری بسیار سیر سریع و پر سرو صدا دارد و با یک اغمای ناگهانی بیمار را به بیمارستان می کشاند.

علت دیابت نوع دوم که در جامعه بسیار شایع است ترشح نامنظم و ناکافی انسولین از غده لوزالمعده و عدم عملکرد دقیق آن بر سلول ها می باشد. انسولین هورمونی است که موجب ورود قند از خون به داخل سلول های بدن می شود و قند را در سلول به مصرف تولید انرژی می رساند لذا اگر انسولین به مقدار کافی در بدن تولید نشود، قند نمی تواند وارد سلول ها شود و انرژی تولید نماید لذا از یک سو قند خون بالا می رود و از سوی دیگر سلول ها گرسنه می مانند در نتیجه فرد همواره گرسنه است و احساس ضعف و خستگی دارد. علاوه بر این، قند اضافی از طریق کلیه وارد ادرار زیاد می شود و فرد برای جبران این آب مرتباًتشنه می شود. معمولاً هنگامی که قند خون از 180 بالاتر برود، قند وارد ادرار می شود ولی به تدریج با پیشرفت بیماری وآسیب کلیه ها، حتی در مقادیر پایین تر نیز ممکن است قند به ادرار راه پیدا کند.

به علت وجود همین قند در ادرار در زمان های قدیم، حکیمان با چشیدن اندکی از ادرار بیمار، بیماری قند را در وی تشخیص می دادند و به همین دلیل نیز این بیماری را در پزشکی “دیابت شیرین” می نامند چون ادرار بیمار شیرین می شود. در دیابت نوع دوم، اغماء به ندرت پیش می آید زیرا این افراد می توانند مقداری انسولین ترشح کنند که از افزایش شدید مواد اسیدی و ستنی در خون و بروز اغماء جلوگیری می کند.

تفاوت دیگر دیابت نوع اول با دیابت نوع دوم در این است که مبتلایان به دیابت نوع اول باید تا اخر عمر هر روز مقداری انسولین به خود تزریق نمایند در حالی که مبتلایان به دیابت نوع دوم نیازی به تزریق انسولین ندارند و فقط کافی است روزانه یک یا چند قرص پایین آورنده ی قند خون از قبیل گلی بن کلامید کصرف نمایند مگر آنکه بیماری در سیر خود در اثر عدم درمان و مراقبت و پرهیز کافی، پس از چند سال، به نوع اول تبدیل شود و غده لوزالمعده دیگر نتواند انسولین ترشح نماید که در این موارد باید فرد، انسولین تزریق کند، خوشبختانه بروز این موارد، نادر است . البته در موارد اورژانس از قبیل سکته مغزی یا قلبی که برای مبتلایان به دیابت نوع دوم پیش می آید، در دوران بستری شدن بیمار ، معمولاً از انسولین تزریقی برای پایین آوردن قند خون استفاده می شود که موقتی است.

زمینه ی ژنتیک در ابتلا به دیابت نوع دوم، بیشتر از نوع اول تاثیر دارد و در 10 تا 15 درصد مبتلایان به دیابت نوع دوم، یکی از والدین مبتلا به دیابت است.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری