بلاگ

رادیو تراپی

رادیو تراپی

رادیو تراپی : اکثر رادیوتراپی هابا استفاده از پرتوهای پر انرژی اشعه ایکس انجام می شود که این پرتوهای اشعه ایکس بسیار پر قدرت تر از پرتوهایی هستند که در یک رادیوگرافی معمولی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین مدت زمان تاباندن اشعه ایکس در رایوتراپی بسیار طولانی تر از موقعی است که رادیوگرافی انجام می شود. در رادیوتراپی حدود یک دقیقه و در رادیوگرافی کمتر از یک ثانیه اشعه ایکس تابانده می شود. این پرتوهای اشعه ایکس، انرژی خود را وارد سلولهای بافتهای بدن می کنند. در هنگام رادیوتراپی، شما باید بدون حرکت بر روی تخت دراز بکشید. در این هنگام شما هیچگونه احساس ناراحتی از این پرتوها نخواهید داشت و مثل این است که می خواهید عکس رادیوگرافی بیندازید، فقط در اینجا زمان طولانی تری صرف خواهد شد. بر خلاف تصور بعضی ها، شما رادیواکتیو نخواهید شد.

 

هدف رادیوتراپی

هدف رادیوتراپی ها، دی ان ای موجود در هسته سلولهای بدن است زیرا اگر دی ان ای به اندازه کافی بر اثر رادیوتراپی آسیب ببیند، سلولها دیگر قادر به تکثیر نخواهند بود. اگر سلولهای سرطانی که به طور طبیعی از بین می روند توسط سلولهای جدید جایگزین نشوند، نه تنها رشد سرطان متوقف خواهد شد، بلکه کوچکتر شده و در نهایت از بین خواهد رفت.

سلولهای طبیعی و سالم بدن نیز در طی رادیوتراپی تا حدود آسیب می بینند. خوشبختانه سلولهای سالم و طبیعی به طور کلی دارای قدرت بیشتری نسبت به سلولهای سرطانی برای ترمیم آسیب هایی که بر اثر رادیوتراپی ایجادمی شود هستند. رادیوتراپی بصورتی انجام می شود که مطمئن شویم که سلولهای سرطانی به اندازه کافی و با بیشترین مقدار اشعه آسیب می بینند اما سلولهای سالم اطراف آن تا آنجا که ممکن است باید اشعه کمتری دریافت نمایند. برای رسیدن به چنین هدفی می توان از گذاشتن مخافظ بر روی سلولهای سالم و یا استفاده از اشعه های متقاطع که بر روی غده سرطانی متمرکز می شوند بهره گرفت.

چگونگی پاسخ سرطان ها به رادیوتراپی بستگی به حساسیت آنها دارد. بعضی از انواع سرطان ها احتمال بیشتری دارند که به طور کامل با روش رادیوتراپی درمان شوند. همچنین میزان سرعت درمان سرطان ها در انواع مختلف آن تفاوت می کند. بعشی از سرطان ها به آهستگی و به تدریج کوچک شده و در نهایت بعد از یک مدت طولانی که از درمان با رادیوتراپی بگذرد از بین می روند. بعضی دیگر از انواع سرطان ها خیلی سریعتر به درمان با رادیوتراپی پاسخ می دهند بخصوص آنهایی که سلولها قبل از آغاز درمان به سرعت تکثیر می یافتند. به طور کلی سرطانهای کوچکتر دارای شانس بیشتری هستند که به طور کامل توسط رادیو تراپی درمان شوند. این امر نه تنها بدین علت است که حجم بافت غده سرطانی کوچکتر می باشد، بلکه بدین خاطر می باشد که تومورهای بزرگتر، رشد بیشتری نسبت به عروق خونی که به آن خونرسانی می کنند داشته و در نتیجه خونرسانی این تومورها کمتر بوده و بنابراین اکسیژن کمتری به مرکز این تومورها می رسد. در فرآیند صدماتی که از طریق رادیوتراپی به دی ان ای وارد می آید. اکسیژن از اهمیت زیادی برخوردار است. اکسیژن توسط گلبول های قرمز خون ره بافتهای بدن رسانده می شود، بنابریان اگر تومورهای دارای خونرسانی کمی باشند و یا اگر غلظت پایینی از گلبول های قرمز در خون باشد، درمان با رادیوتراپی ممکن است کمتر تاثیر داشته باشد. دلیل دیگری که چرا درمان با رادیوتراپی ممکن است گاهی اوقات باعث انهدام تومور به طور کامل نوشد این است که سلولهای سرطانی در فواصل روزهایی که درمان انجام می شود به سرعت تکثیر می یابند. یک راه برای غلبه بر این مشکل آن است که در بعضی موارد، رادیوتراپی را روزی دو یا سه بار و در طی یک دروه درمانی کوتاه مدت و شدید انجام می دهند.

با استفاده از رادیوتراپی فقط در صورتی می توان سرطان را به طور کامل از بین برد که پرتوهای اشعه تمام اطراف تومور را بتوانند هدف قرار دهند. عامل مهم دیگری که در درمان با رادیوتراپی وجود دارد، دوز یا مقدار اشعه ای است که تابانده می شود. بعضی از سرطانها با مقادیر نسبتاً کم اشعه نیز به خوبی درمان می شوند در حالی که بعضی دیگر  از انواع سرطانها ممکن است برای نابودیشان به مقادیر خیلی زیاد اشعه نیاز باشد. در مواردی که بخواهیم تنها با استفاده از رادیوتراپی به طور کامل سرطان را از بین ببریم معمولاً از مقادیر کمتر اشعه استفاده می شود که به این روش ادجوانت یا کمکی گفته می شود. در درمانهای تسکینی معمولاً از مقادیر خیلی کمتر اشعه استفاده می شود. در چنین مواردی هدف از درمان، کوچک کردن تومور برای بر طرف شدن مشکلات بیمار می باشد، اما سرطان به طور کامل از بین نمی رود.

عوارض جانبی رادیوتراپی

اگر شما تحت درمان  با مقادیر کم اشعه رادیوتراپی هستید ممکن است متوجه هیچگونه عوارض جانبی نشوید، اما افرادی که مقادیر زیاد اشعه را دریافت می کنند معمولاً در انتظار عوارض جانبی آن باید باشند. نوع عوارض جانبی و شدت آنها بستگی به این دارد که کدام قسمت بدن و چه اندازه از آن تحت درمان قرار می گیرد، از چه مقدار اشعه استفاده می شود و همچنین شخص بیمار چقدر به درمان حساس می باشد.

شایعترین عوارض جانبی رادیوتراپی در حین درمان و یا بلافاصله بعد از درمان ایجاد می شوند و مدت کمی طول می کشند و سپس از بین می روند که به این عوارض جانبی اصطلاحاً ” عوارض جانبی حاد” گفته می شود. این عوارض معمولاً پس از درمان به سرعت از بین می روند. در تعداد کمی از بیماران ممکن است عوارض جانبی دیر رس ایجاد شود که این عوارض تا چندین ماه و یا گاهی اوقات تا چندین سال بعد از درمان ممکن است خود را نشان ندهند. این عوارض جانبی می توانند مدت زیادی طول بکشند و یا حتی به طور دائم باقی بمانند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری