بلاگ

راز طول عمر زنان

 

از آنجا که هیچ تضمینی برای افزایش طول عمر وجود ندارد، تحقیقات زیادی در پی آن هستند که بتوانند داشتن عمر طولانی و توام با سلامت را امکان پذیر کنند. برای کمک به افزایش سلامت خانمها در این مطلب به پنج نوع بیماری پرداخته ایم که جزء نگرانیهای بزرگ خانمها محسوب می شوند؛ بیماری قلبی، سرطان سینه، پوکی استخوان، افسردگی و بیماری خودایمنی،  اگر خانم هستید و می خواهید بیشتر عمر کنید، این مطلب مخصوص شماست.

 راز طول عمر زنان چیست؟

بیماری قلبی
بیماری قلبی، یکی از عواملی کشنده مردان و زنان است. در زنان، حدود ۲۹ درصد از مرگ ها به خاطر بیماری قلبی رخ می دهد. اما هنوز مرگ و میر به خاطر بیماری قلبی برای زنان به بزرگترین مشکل در این زمینه تبدیل نشده است. دردسر حقیقی مربوط به مرگ زودهنگام وازکارافتادگی انهاست. تحقیقات نشان می دهد زنان زیادی هستند که به خاطر بیماری قلبی درسنین ۶۰ تا ۷۰ سالگی میمیرند، در حالی که هیچ کدامشان انتظار آن را ندارند. از طرفی زنانی هم هستند که سالهای متمادی با بیماری قلبی زندگی کرده و دچار مشکلات تنفسی شده اند، زیرا بیماری قلبی می تواند بر توانایی آنها در برابر مشکلات تنفسی تاثیر منفی داشته باشد. اگرچه مردان بیشتر از زنان به خاطر بیماری قلبی جان خود را از دست میدهند، اما اکثر زنان تمایلی برای تشخیصی این بیماری در خود نشان نمیدهند، به همین دلیل درمان یا پیشگیری از این بیماری زمانی انجام می شود که دیگر خیلی دیر است.

علائم بیماری قلبی را بشناسید ما برای درنظر گرفتن مشکلات قلبی اغلب فقط به علائمی مانند درد سینه توجه می کنیم. برخی افراد ممکن است این درد را داشته باشند، اما برخی دیگر ممکن است درد فک، درد شانه، حالت تهوع، استفراغ داشته یا دچار نفس نفس زدن شوند،بنابراین برای درنظر گرفتن مشکلات قلبی فقط : درد قفسه سینه را در نظر نگیرید و به علائم دیگر هم توجه کنید.

عوامل خطرزا برای بیماری قلبی
برخی عوامل خطرزای مربوط به بیماری قلبی عبارتند از: وراثت (تحقیقات نشان می دهد افرادی که سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارند بیشتردرمعرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند)، نژاد (افریقایی – آمریکایی، مکزیکی، افراد بومی هاوایی و برخی افراد آسیایی به احتمال بیشتری در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند)، سیگار کشیدن، کلسترول بالای خون، فشارخون بالا، عدم تحرک فیزیکی، چاقی و داشتن اضافه وزن و دیابت. تمام این موارد میتواند برابتلای افراد به بیماری قلبی موثر باشد.

چطور میتوان از بیماری قلبی پیشگیری کرد؟
مردم در زمان قدیم، رفتارهای توام با سالامت را بیشتر رعایت می کردند؛ به همین دلیل خطر کلی بیماری قلبی یا سکته مغزی در آنها کمتر بود. پزشکان می گویند افراد میتوانند خطر بیماری قلبی خود را از طریق تغییر سبک زندگی و رعایت رژیم غذایی متعادلی و ورزشی، کاهش دهند. به علاوه درمان و کنترل بیماری های دیگر از جمله دیابت، چاقی، فشارخون و… هم خود به عنوان عوامل پیشگیری مطرح می شود.

سرطان سینه
سرطان سینه یکی از شایعترین سرطانها بین زنان است که بعد از سرطان ریه، به عنوان دومین عامل مرگ و میر در زنان محسوب می شود. متخصصان می گویند ترس از سرطان سینه در برخی موارد می تواند اغراق آمیز بوده و مانع مراجعه زنان به پزشک و انجام اسکن های ; مختلف شـود. به علاوه ترس از سرطان سینه ممکن است زنان را وادار به اجرای تصمیمات عجولانه کند در شرایطی که شاید نیازی به این کار نباشد.

عوامل خطرزای ابتلا به سرطان سینه :
بالارفتن : سن، ژنها(تقریبا ۵ تا ۱۰ درصد سرطانهای سینه به تغییرات در ژنهای خاصی مربوط می شود)، بیماری، نژاد، بافت بارداری غیرعادی و زودهنگام سینه، آزمایش زودهنگام سینه با استفاده از اشعه : ایکس، آغاز زودهنگام قاعدگی (پیش از ۱۲ سالگی) یا یائسگی بعد از ۵۵ سالگی، عدم بچه دار شدن، استفاده از داروهایی مانند دی اتیل استیل بسترول (DES)، مصرف الکل، چاقی و… همگی ازجمله عواملی هستند که می توانند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند.

چطور می توان سرطان سینه را در نطفه خفه کرد؟
دکتر استفان سنر از اعضای انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که وزن خود را کنترل کرده، ورزش کنید، سیگارتان را کنار گذاشته و درباره خطرات بیماری و انجام آزمایشهای دقیق اسکن برای شناسایی سرطان سینه با پزشکتان مشورت کنید.

تنها اینکه مادراتان مبتلا به سرطان سینه نبوده، دلیل نمی شود که فکر کنید شما هم از این بیماری مصون هستید. در شرایطی مشابه باید به خاطر داشته باشید که برخی زنان هم ممکن است یک یا چند عامل خطرزای مربوط به این بیماری را داشته باشند اما هیچ گاه به سرطان سینه مبتلا نشوند بنابراین همه افراد باید نسبت به این بیماری هوشیار باشند.

چرا استخوانها پوک میشوند؟
بالا رفتن سن، داشتن استخوانهای کوچک و لاغر، قومیت خطر این بیماری بین زنان سفیدپوست و آسیایی بیشتر است)، پیشینه خانوادگی، هورمونهای جنسی (چرخه قاعدگی نادر و کمبود استروژن باتوجه به یائسگی میتواند خطر این بیماری را افزایش دهد)، بی اشتهایی عصبی، کمبود کلسیم و ویتامین Dدر رژیم غذایی، مصرف دارو (خصوصا گلوکوکورتیکوئید یا برخی داروهای ضد تشنج)، شیوه زندگی توام باتحرک کم، سیگار کشیدن و مصرف الکلی از جمله عواملی
خطرزا برای پوکی استخوان هستند.

 خودایمنی: بیماری ناشناخته و مرموز
هنوز چندان مشخص نیست که چه چیزی باعث می شود بدن به این وضعیت در بیاید و محققان نسبت به عوامل هورمونی، ژنتیکی و عوامل زیست محیطی مظنون هستند. از آنجایی که بیماری خودایمنی هنوز به خوبی شناخته نشده است، تعیین عوامل خطرزای مشخصا آن بسیار دشوار است. علائم آن ممکن است اصلاعلائم خاصی نباشد و در عین حال مانع از تشخیصی درست شود. با این حال، اگر فکر می کنید خود یا همسرتان دچار مشکلی هستید، بهتر است حتما در این زمینه با پزشک مشورت کنید، بین زنان رفتن نزد پزشکان مختلف برای رسیدن به نتیجه نهایی، امری عادی است و این موضوع نشان می دهد که علائم بیماری خود را بیشتر از مردان جدی می گیرند.  
افسردگی
سابقه داشتن دوره های توام با افسردگی، سابقه خانوادگی افسردگی، سابقه مشکلات قلبی، بیماری مزمن حاد، مشکلات زناشویی، سوء مصرف مواد مخدر، استفاده از داروهایی که مسبب افسردگی هستند مانند داروهایی برای فشار خون بالا یا تشنج، رویدادهای استرسزای زندگی مانند از دست دادن شغل یا مرگ اطرافیان، بیماریهایی که میتواند منجر به افسردگی شود مانند کمبود ویتامین و بیماری تیروئید، سابقه بیماریهای حاد و جراحی، غمخواری زیادی تشویشی بیش از حد برای یک مسئله، اختلالات غذایی یا اختلال تشویش، تغییرات هورمونی و… همگی از جمله عواملی هستند که افراد خصوصا زنان را دچار افسردگی می کنند.

چگونه به جنگ افسردگی برویم؟
پروفسوردوری لین که روانشناسی است در این زمینه می گوید زنان باید در طول زندگی خود با دیگران ارتباط داشته باشند آنها به داشتن ارتباطات  اجتماعی وشادی نیاز دارند؛ چون اگر شادی در زندگی شان وجود نداشته می شود. برای آنکه بتوانید عوامل خطرزا را کاهش دهید، متخصصان توصیه می کنند دلایلی پیدا کنید که صبح زود از خواب بیدار شوید. عشق، خانواده، فرزندان، کار، جامعه، داشتن گل و گیاه یا حیوانات خانگی و انجام کارهای داوطلبانه می توانند دلایلی خوبی برای شادی و زندگی بهتر باشند.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری